1in.am Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ասել է, որ «երեք հարյուր հազար ադրբեջանցիների Հայաստան վերադարձի թեման փակվել է հինգ հարյուր հազար հայերի Ադրբեջան վերադարձի թեմայի փակմամբ»։ «Հայելային» այս մոտեցումը ներկա փուլում կարելի է հիմնավոր համարել, եթե ընդունենք, որ կողմերը ամենաբարձր մակարդակով այդ մասին ոչ հրապարակային համաձայնություն ունեն։ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունից բավական ժամանակ է անցել, բայց պաշտոնական Բաքուն դեռևս ոչ մի արձագանք չի հնչեցրել։ Այդուհանդերձ, հունիսի 17-18-ին Նախիջևանի ԻՀ տարածքում կազմակերպվել է «միջազգային» խորհրդաժողով։ Ըստ տեղեկությունների, մի քննարկում էլ պետք է անցկացվի ԱՄՆ Կոնգրեսում։
Ի՞նչ նպատակ են հետապնդում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից անցկացվող այդ միջոցառումները։ Ցանկության դեպքում կարելի է ասել, որ Բաքուն «հակադարձում է ղարաբաղյան շարժումը շարունակելու փորձերին» կամ Եվրախորհրդարանի բանաձևին։
Բայց այդ դեպքում Ադրբեջանը ինչո՞ւ սահմանադրական փոփոխություններ չի նախաձեռնում։ Չէ՞ որ 1995թ․ ընդունած սահմանադրության նախաբանի իմաստով ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղ գոյություն չունի, այլև Հայաստանի ամբողջ տարածքը «պատմական ադրբեջանական հող» է։ Անցյալ տարի Վաշինգտոնում նախաստորագրած պայմանագիրը, իհարկե, այդ հարցը «լուծում» է, բայց ո՞րն է երաշխիքը, որ Ադրբեջանի Միլլի մեջլիսը այն անփոփոխ, առանց վերապահումների վավերացնելու է։ Չէ՞ որ ցանկացած երկրի համար միջազգային պայմանագիրը սահմանադրության նկատմամբ իրավական ստորադաս ուժ ունի։
Ադրբեջանցի մի քանի փորձագետներ հայկական կողմի «կասկածները փարատել» են նրանով, որ «1918-20 թվականներին գոյություն ունեցած Դեմոկրատական հանրապետության իրավահաջորդության ընդունումը խորհրդանշական է, իրավա-քաղաքական նշանակություն չունի»։ Հայ-ադրբեջանական նախաստորագրված պայմանագրի իմաստով Ադրբեջանը ստանձնել է Ադր․ ԽՍՀ-ի իրավահաջորդություն։
Անցած շաբաթվա ընթացքում ադրբեջանական մի քանի լրատվամիջոցներ Հայաստանին մեղադրել են «երկդիմի կեցվածք դրսևորելու» մեջ։ Բաքվում ակնհայտորեն փորձում են եվրոպական և ամերիկյան հաթակներում արցախցիների վերադարձի իրավունքի շուրջ նախաձեռնությունները բարդել պաշտոնական Երևանի պատասխանատվությանը։ Սա արդեն «հակադարձում» չէ, այլ՝ միտումնավոր նենգափոխություն, որի նպատակը, թերևս, Հայաստանում ներքաղաքական իրավիճակի ապակայունացումը և Սփյուռքի ավանդական ինստիտուտների հետ դիմակայության սադրումն է։
Բայց դա «միջանկյալ նպատակ» է։ Ադրբեջանը խորքային ծրագրավորմամբ ինչի՞ է ձգտում, արդեն Հայաստանի իշխանությունները պետք է գնահատեն և «կառավարելիության ռեժիմ» մշակեն։

Что Азербайджан стремится достичь с помощью глубокого программирования?
1in.am Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что «тема возвращения трехсот тысяч азербайджанцев в Армению закрыта закрытием темы возвращения пятисот тысяч армян в Азербайджан». «Зеркальный» этот подход на текущем этапе можно считать обоснованным, если принять во внимание, что стороны на самом высоком уровне имеют неофициальное согласие по этому вопросу. С момента заявления Никол Пашиняна прошло достаточно времени, но официальный Баку пока не дал никакой реакции. Тем не менее, 17-18 июня на территории Нахичеванской АР была организована «международная» конференция. По информации, также должно состояться обсуждение в Конгрессе США.
Какую цель преследуют проводимые властями Азербайджана мероприятия? При желании можно сказать, что Баку «отвечает на попытки продолжения карабахского движения» или на резолюцию Европарламента.
Но в таком случае, почему Азербайджан не инициирует конституционные изменения? Ведь согласно преамбуле конституции, принятой в 1995 году, не только Нагорный Карабах не существует, но и вся территория Армении является «исторической азербайджанской землей». Подписанный в прошлом году в Вашингтоне договор, конечно, «решает» этот вопрос, но какова гарантия, что Милли Меджлис Азербайджана ратифицирует его без изменений и без оговорок? Ведь для любой страны международный договор имеет юридическую подчиненность по отношению к конституции.
Несколько азербайджанских экспертов «развеяли сомнения» армянской стороны тем, что «признание правопреемственности Демократической Республики, существовавшей в 1918-20 годах, символично и не имеет юридико-политического значения». В соответствии с подписанным армяно-азербайджанским договором, Азербайджан взял на себя правопреемственность Азербайджанской ССР.
На прошлой неделе несколько азербайджанских СМИ обвинили Армению в «двойной позиции». В Баку явно пытаются переложить ответственность за инициативы по праву возвращения армян из Карабаха на официальную Ереван. Это уже не «ответ», а преднамеренное искажение, целью которого, возможно, является дестабилизация внутренней политической ситуации в Армении и провокация противостояния с традиционными институтами Диаспоры.
Но это «промежуточная цель». Азербайджан с глубоким планированием чего-то стремится, и уже власти Армении должны оценить и разработать «режим управляемости».