Նախաստորագրվել է Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ ուղիղ<br /> երկաթուղային գիծ կառուցելու մասին Փոխըմբռնման հուշագրի նախագիծը<br />
Նախաստորագրվել է Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ ուղիղ
երկաթուղային գիծ կառուցելու մասին Փոխըմբռնման հուշագրի նախագիծը
• 03-04-2009 18:40:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Ապրիլի 2-3-ին Երեւանում կայացավ Հայաստանի Տրանսպորտի եւ կապի նախարարության ու Իրանի Ճանապարհների եւ հաղորդակցության նախարարության համատեղ հանձնաժողովի երկրորդ նիստը, որի ընթացքում քննարկվեցին երկու երկրների միջեւ տրանսպորտի բնագավառում համագործակցության ընդլայնմանը, բեռնափոխադրումների ծավալների մեծացման, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացմանը եւ սահմանի հատման գործընթացի դյուրացմանը վերաբերող հարցեր: Ըստ ձեռք բերված համաձայնության, իրանական կողմը կաջակցի հայկական փոխադրողներին դեպի ԻԻՀ-ի հարավային եւ հյուսիսային նավահանգիստներ, ինչպես նաեւ Հայաստանից ԻԻՀ-ի տարածքով դեպի այլ երկրներ եւ հակառակը տեղափոխվող ապրանքների տարանցման հնարավորություն տրամադրելու հարցում: Նախաստորագրվեց Հայաստանի Հանրապետության եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջեւ ուղիղ երկաթուղային գիծ կառուցելու մասին Փոխըմբռնման հուշագրի նախագիծը: Այն այնուհետեւ կստորագրվի ՀՀ նախագահի Իրան կատարելիք պաշտոնական այցի ընթացքում:

Парафирован проект Меморандума о взаимопонимании между<br /> Арменией и Ираном относительно строительства прямой<br /> железнодорожной связи<br />
Парафирован проект Меморандума о взаимопонимании между
Арменией и Ираном относительно строительства прямой
железнодорожной связи
• 03-04-2009 18:40:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 3 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН. 2-3 апреля в Ереване состоялось второе заседание совместной комиссии Министерства транспорта и связи Армении и Министерства дорог и сообщений Ирана, в ходе которого обсуждались вопросы расширения сотрудничества двух стран в области транспорта, увеличения объемов грузоперевозок, развития транспортных инфраструктур и вопросы упрощения процедур при пересечении границы. Согласно достигнутому соглашению, иранская сторона будет содействовать армянским перевозчикам в вопросе предоставления им транзита в направлении южных и северных портов ИРИ, а также при перевозке грузов из Армении через территорию Ирана в другие страны и обратно. Парафирован проект Меморандума о взаимопонимании о строительстве прямой железной дороги между Республикой Армения и Исламской Ресаубликой Иран. Меморандум будет ратифицирован в ходе официального визита президента Армении в Иран.