Գուսան Ռազմարի (Ռազմար Վարդումյանի) 70-ամյա հոբելյանը. շնորհավորական ուղերձ
Այսօր՝ 2022 թ. օգոստոսի 27-ին, մեր հարգելի ընկեր ու համախոհ, հասարակական-քաղաքական գործիչ, պատգամավոր, Արևմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) մշակույթի մշտական հանձնաժողովի անդամ, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ  գուսան ՌԱԶՄԱՐԻ (Ռազմար Վարդումյանի) ծննդյան օրն է՝ 70-ամյա Հոբելյանը:
Գուսան Ռազմարն այն վեհ ու առինքնող կերպարն է, ով իր 70 տարիների ընթացքում բոլորի համար դարձել է հնագույն հայկական մշակույթի վերածննդի, հայրենասիրության, մարդասիրության, ընկերասիրության եւ բարձր պրոֆեսիոնալիզմի պայծառ օրինակ:
Լինելով հայկական ավանդական մշակույթի եւ հայրենասեր հայ մտավորականության վառ ներկայացուցիչ, ու լինելով  սասունահայերի հետնորդը, գուսան Ռազմարն ապրում է Հայրենիքի, այդ թվում՝ Սասուն աշխարհի, կարոտը սրտում, բայց միաժամանակ մշտապես վառ պահում հույսն ու հավատը այն բանի նկատմամբ, որ գալու է նաեւ արդարության հաստատման ու ազատագրության օրն ու ժամը։
Եվ որպես հայկական օջախի պահապան հայր, հնագույն գուսանական երգերի վերածննդի կազմակերպիչներից մեկը՝  նա այդ վսեմ զգացումները փոխանցում է իր զավակներին, երիտասարդ երգիչներին եւ Ազատամարտիներին, ովքեր այսօր ապրում են հայկական այս բարձր արժեքներով։ Դա իր հոգու թելադրանքն է։ Այդ զգացմունքներից է սկիզբ առնում իսկական Հայը եւ Քաղաքացին։
Մենք բարձր ենք գնահատում Ձեր հայրենանվեր եւ ստեղծագործական գործունեությունը, ինչպես նաեւ Ձեր պատասխանատու աշխատանքը Արևմտյան Հայաստանի հայերի պետականաստեղծ կառույցների կազմավորման գործում, այդ թվում` որպես Արևմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) մշակույթի մշտական հանձնաժողովի անդամ:
Արևմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (խորհրդարանի) բոլոր պատգամավորների, Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության անդամների, մեր ընկերների ու գործընկերների անունից սրտանց շնորհավորում ենք գուսան Ռազմարին 70-ամյա Հոբելյանի  կապակցությամբ:
Մաղթում ենք Ձեզ քաջառողջություն, երջանկություն, գեղեցիկ երկար կյանքի տարիներ եւ ստեղծագործական արդյունավետ աշխատանք:

• 29-08-2022 11:11:08   | Армения  |  Пресс-релизы
Сегодня, 27 августа 2022 года, у нашего хорошего друга и соратника, общественно-политического деятеля, депутата, члена постоянной комиссии Национального Собрания (Парламента) Западной Армении по вопросам культуры, заслуженного деятеля культуры Армении  гусана РАЗМАРА (Размар Вардумян) день рождение - 70-летний Юбилей.
Гусан Размар является той личностью, который за свои 70 лет стал для всех прекрасным примером возрождения древней армянской культуры, патриотизма, человеколюбия, дружбы и высокого профессионализма.
Будучи ярким представителем традиционной армянской культуры и патриотичной армянской интеллигенции, и являясь потомком тех сасунских армян, которые живут с тоской в сердце по своей Родине - Сасуну, гусан Размар в то же время сохранил надежду и веру в то, что наконец наступит день и час восторжествования справедливости и освобождения своей исторической Родины.
И как хранитель армянского очага и отец семейства, один из организаторов возрождения древних гусанских песен, он передает эти возвышенные чувства своим детям, молодым певцам и азатамартикам, которые сегодня живут этими высокими армянскими ценностями. И это является велением его души.  Именно из этих патриотических чувств формируется облик настоящего Гражданина и Армянина.
Мы высоко ценим Вашу патриотическую и творческую деятельность в области культурного наследия, значительный вклад в дело возрождения, развития и распространения  армянских традиций и национальной песни, а также Вашу ответственную работу в деле создания госструктур армян Западной Армении, в том числе в качестве члена Постоянной комиссии Парламента Западной Армении по вопросам культуры.
От имени всех депутатов Национального Собрания (Парламента) Западной Армении, членов Правительства Республики Западная Армения, наших друзей и коллег сердечно поздравляем гусана Размара с 70-летним Юбилеем и желаем ему успехов в своей творческой и  общественной деятельности, счастья, крепкого здоровья и долгих лет красивой жизни.