Թրամփ․ Իրանը բազմաթիվ զիջումների է գնում, նրանք համաձայնում են իմ ամեն ուզածին
Ազատություն. ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Թեհրանի հետ բանակցություններում զգալի առաջընթացի մասին՝ միևնույն ժամանակ կրկին դժգոհելով եվրոպացի դաշնակիցներից՝ Իրանի դեմ պատերազմում աջակցություն չտրամադրելու համար։
Նախօրեին Սպիտակ տանը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի հետ հանդիպմանը Թրամփը լրագրողներին հայտնել է, որ Իրանի հետ բանակցությունները արագ են առաջ շարժվում՝ պնդելով․ «Իրանը բազմաթիվ զիջումների է գնում, և մենք հաղթում ենք մեծ առավելությամբ»։
Թրամփը նաև վերահաստատել է, որ Իրանի կողմից Հորմուզի նեղուցով անցնող նավերի համար վճարներ կամ տուրքեր սահմանելու ցանկացած փորձ անընդունելի կլինի։
Թեև Թեհրանը դեռ չի թույլատրում տեսուչներին մուտք գործել վնասված միջուկային օբյեկտներ, Թրամփը պնդում է, որ Իրանը, փաստորեն, համաձայնել է միջազգային վերահսկողությանը, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի և Միջուկային էներգիայի միջազգային գործակալության համատեղ տեսչական ստուգումներին։
«Նրանք համաձայնում են իմ մեն ուզածին, և նրանք ստիպված են դա անել. հակառակ դեպքում կվերադառնանք ու կանենք այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է», - սպառնացել է Սպիտակ տան ղեկավարը։
Թրամփը Ռյուտեի հետ հանդիպումն օգտագործել է հակամարտությանը դեմ արտահայտված կամ աջակցություն չտրամդրած ՆԱՏՕ անդամներից դժգոհելու համար։ Նախագահը գլխավոր քարտուղարին ասել է, որ շատ դաշնակիցներ «հիասթափեցրել են իրեն» Իրանի հարցում։
Թեև Ռյուտեն պաշտպանել է եվրոպական համագործակցությունը՝ մատնանշելով լոգիստիկ աջակցությունն ու օդային տարածքի հասանելիությունը, Թրամփը նշել է՝ նա չէր մեկնի հուլիսի 7-8-ը Անկարայում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին, եթե այն չհյուրընկալեր Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։

Notice: Undefined variable: page_cnt_type in /home/u247475421/domains/nt.am/public_html/inc/page_title.php on line 9 Trump: Iran is making numerous concessions, they are agreeing to everything I want.
Trump: Iran is making numerous concessions, they are agreeing to everything I want.
25-06-2026 10:07 USA Politics
Azatutyun. U.S. President Donald Trump has announced significant progress in negotiations with Tehran, while again expressing dissatisfaction with European allies for not providing support in the war against Iran.
The day before, during a meeting at the White House with NATO Secretary General Jens Stoltenberg, Trump told reporters that negotiations with Iran are moving forward rapidly, insisting, “Iran is making numerous concessions, and we are winning by a large margin.”
Trump also reaffirmed that any attempt by Iran to impose fees or taxes on ships passing through the Strait of Hormuz would be unacceptable.
Although Tehran still does not allow inspectors to access damaged nuclear facilities, Trump claims that Iran has, in fact, agreed to international oversight, including joint inspections by the U.S. and the International Atomic Energy Agency.
“They agree to what I want, and they have to do it; otherwise, we will go back and do whatever is necessary,” the White House leader threatened.
Trump used the meeting with Stoltenberg to express dissatisfaction with NATO members who opposed the conflict or did not provide support. The president told the Secretary General that many allies have “disappointed him” on the issue of Iran.
Although Stoltenberg defended European cooperation by pointing out logistical support and airspace access, Trump noted that he would not attend the NATO summit scheduled for July 7-8 in Ankara if it were not hosted by Turkish President Recep Tayyip Erdoğan.