Թրամփ․ Իրանը բազմաթիվ զիջումների է գնում, նրանք համաձայնում են իմ ամեն ուզածին
Ազատություն. ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Թեհրանի հետ բանակցություններում զգալի առաջընթացի մասին՝ միևնույն ժամանակ կրկին դժգոհելով եվրոպացի դաշնակիցներից՝ Իրանի դեմ պատերազմում աջակցություն չտրամադրելու համար։
Նախօրեին Սպիտակ տանը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի հետ հանդիպմանը Թրամփը լրագրողներին հայտնել է, որ Իրանի հետ բանակցությունները արագ են առաջ շարժվում՝ պնդելով․ «Իրանը բազմաթիվ զիջումների է գնում, և մենք հաղթում ենք մեծ առավելությամբ»։
Թրամփը նաև վերահաստատել է, որ Իրանի կողմից Հորմուզի նեղուցով անցնող նավերի համար վճարներ կամ տուրքեր սահմանելու ցանկացած փորձ անընդունելի կլինի։
Թեև Թեհրանը դեռ չի թույլատրում տեսուչներին մուտք գործել վնասված միջուկային օբյեկտներ, Թրամփը պնդում է, որ Իրանը, փաստորեն, համաձայնել է միջազգային վերահսկողությանը, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի և Միջուկային էներգիայի միջազգային գործակալության համատեղ տեսչական ստուգումներին։
«Նրանք համաձայնում են իմ մեն ուզածին, և նրանք ստիպված են դա անել. հակառակ դեպքում կվերադառնանք ու կանենք այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է», - սպառնացել է Սպիտակ տան ղեկավարը։
Թրամփը Ռյուտեի հետ հանդիպումն օգտագործել է հակամարտությանը դեմ արտահայտված կամ աջակցություն չտրամդրած ՆԱՏՕ անդամներից դժգոհելու համար։ Նախագահը գլխավոր քարտուղարին ասել է, որ շատ դաշնակիցներ «հիասթափեցրել են իրեն» Իրանի հարցում։
Թեև Ռյուտեն պաշտպանել է եվրոպական համագործակցությունը՝ մատնանշելով լոգիստիկ աջակցությունն ու օդային տարածքի հասանելիությունը, Թրամփը նշել է՝ նա չէր մեկնի հուլիսի 7-8-ը Անկարայում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին, եթե այն չհյուրընկալեր Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։

Трамп: Иран идет на множество уступок, они соглашаются на все, что я хочу.
Азатутюн. Президент США Дональд Трамп заявил о значительном прогрессе в переговорах с Тегераном, одновременно вновь выразив недовольство европейскими союзниками за отсутствие поддержки в войне против Ирана.
На днях в Белом доме на встрече с генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом Трамп сообщил журналистам, что переговоры с Ираном движутся быстро, утверждая: «Иран идет на множество уступок, и мы выигрываем с большим преимуществом».
Трамп также подтвердил, что любые попытки Ирана установить сборы или пошлины для судов, проходящих через Ормузский пролив, будут неприемлемыми.
Хотя Тегеран все еще не допускает инспекторов к поврежденным ядерным объектам, Трамп утверждает, что Иран фактически согласился на международный контроль, включая совместные инспекционные проверки США и Международного агентства по атомной энергии.
«Они согласны с тем, что я хочу, и они вынуждены это делать. В противном случае мы вернемся и сделаем все, что необходимо», - угрожал глава Белого дома.
Трамп использовал встречу со Столтенбергом, чтобы выразить недовольство членами НАТО, которые выступили против конфликта или не оказали поддержку. Президент сказал генеральному секретарю, что многие союзники «разочаровали его» по вопросу Ирана.
Хотя Столтенберг защищал европейское сотрудничество, указывая на логистическую поддержку и доступ к воздушному пространству, Трамп отметил, что он не поедет на саммит НАТО, который пройдет 7-8 июля в Анкаре, если его не примет президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.