Սյունիքում քննարկվել են հանրակրթական դպրոցների ենթակայության փոփոխությունը, կառավարման նոր մոդելը
Հուլիսի 3-ին Գորիսի թիվ 5 հիմնական դպրոցում տեղի ունեցած խորհրդակցությունը վարել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը, մասնակցել են հանրակրթության վարչության պետ Թամարա Սարգսյանը, Սյունիքի մարզպետի աշխատակազմի կրթության, մշակույթի և սպորտի, ֆինանսական վարչության պետերը, մարզի հանրակրթական դպրոցների տնօրեններն ու վարչատնտեսական մասի համակարգողները։
«Հանրակրթության մասին» ՀՀ օրենքում կատարված փոփոխությունների համաձայն՝ սույն թվականի սեպտեմբերի 1-ից մարզային ենթակայության հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների կառավարման համակարգում տեղի են ունենալու ֆունկցիոնալ փոփոխություններ. դպրոցների բովանդակային (կրթական) կառավարման համակարգումը վերապահվելու է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությանը, իսկ վարչատնտեսական գործառույթը՝ մարզպետների աշխատակազմերին։
Կառուցվածքային այս փոփոխության արդյունքում փոխվում է միայն կողմերի գործատուն։ Մինչև սեպտեմբերի 1-ը կողմերի հետ կկնքվեն համապատասխան համաձայնագրեր։
Տնօրենների ընտրության և նշանակման մրցութային կարգը (զարգացման ծրագրի փորձաքննություն և հարցազրույց) մնում է անփոփոխ՝ մարզի և նախարարության ներկայացուցիչներից կազմված համատեղ հանձնաժողովների ձևաչափով։
Հաշվի առնելով, որ նախարարության անմիջական ենթակայության տակ գտնվող դպրոցների թիվը հանրապետությունում զգալիորեն մեծանում է, կառավարման օպերատիվությունն ապահովելու համար մարզերում ներդրվելու է մարզային համակարգողի հաստիքը։ Մարզային պատասխանատուն կլինի մշտական կապող օղակը նախարարության և տեղի դպրոցների միջև՝ իր ժամանակի մեծ մասն անցկացնելով հենց մարզում՝ տեղում խնդիրներին արագ արձագանքելու նպատակով։
Նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը հատուկ անդրադարձել է այն ուսուցիչների խնդրին, որոնք չեն ապահովել սահմանված նվազագույն պահանջները։ «Նախարարության կողմից արդեն ուղարկվել են համապատասխան ծանուցումներ և ցանկեր։ Աշխատանքից ազատման են ենթակա այն ուսուցիչները, ովքեր երեք և ավելի անգամ չեն հաղթահարել կամավոր ատեստավորումը, չունեն ատեստավորման արդյունքների 15% -ի աճ, չեն հավաքել անցումային 50-59 միավորները։ Այս ցանկերում ներառված են նաև այն մանկավարժները, ովքեր պարտավոր էին մասնակցել ատեստավորմանը, սակայն չեն մասնակցել, ինչը ևս դիտարկվում է որպես չատեստավորված կարգավիճակ»,- նշել է Սվաջյանը։
Ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագրերում այսուհետ էական տեղ է զբաղեցնելու Արհեստական բանականության (ԱԲ) կրթական գործիքների կիրառումը։ Ընդգծվել է, որ երեխաներին ԱԲ գործիքներից օգտվելու արգելքի փոխարեն պետք է սովորեցնել դրանց ճիշտ, էթիկական և նպատակային կիրառումը։
Հանրակրթական ծրագրում փուլային տարբերակով ներդրվելու են նոր առարկաներ՝ «Անվտանգ կենսագործունեություն» և «Առողջ ապրելակերպ»։
Բարեփոխումների առանցքային գործիքներից է թվայնացումը, որը կապահովի թափանցիկ ու օբյեկտիվ կառավարում։
Խորհրդակցությանն առանձնակի անդրադարձ է կատարվել «300 դպրոց» ծրագրի շրջանակներում մարզում կառուցվող ու բարեկարգվող կրթական հաստատություններին։ Շեշտվել է, որ հատկապես գյուղական բնակավայրերում նոր ենթակառուցվածքները չպետք է փակվեն դասերից հետո։
Դպրոցներն ու կրթահամալիրները պետք է վերածվեն ակտիվ համայնքային կենտրոնների՝ ապահովելով սպորտային, մշակութային ու կրթական կյանք նաև երեկոյան ժամերին ինչպես երեխաների, այնպես էլ մեծահասակների համար։ «Ակտիվ համագործակցում ենք ՀՀ ՏԿԵ նախարարության հետ։ Երեխաների անվտանությունն ու դեպի դպրոց տանող ճանապարհների հասանելիությունը համատեղ օրակարգի առանցքում են։ Ունենք նոր նախագիծ, ընթացքի մեջ է դպրոցական ավտոբուսների ձեռքբերման, տրամադրման և սպասարկման գործընթացը», - հանդիպումն ամփոփեց նախարարի տեղակալը՝ օգոստոսին հանդիպելու ակնկալիքով։
Քանի որ ֆինանսական տարին արդեն կիսվել է, սեպտեմբերյան վերանայումներն ու ընթացիկ տարվա բյուջետային փակումը դեռևս կիրականացվեն մարզպետի աշխատակազմի հետ համատեղ, իսկ հունվարից համակարգն ամբողջությամբ կանցնի նոր մոդելին։

В Сюнике обсуждались изменения в подчинении общеобразовательных школ, новая модель управления.
3 июля в Горийской средней школе № 5 состоялось совещание, которое провела заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армянской Республики Араксия Сваджян. В нем приняли участие начальник управления общего образования Тамара Саргсян, руководители финансового управления и управления образования, культуры и спорта аппарата губернатора Сюникской области, директора общеобразовательных школ региона и координаторы административно-хозяйственной части.
Согласно изменениям в законе Армянской Республики «Об общем образовании», с 1 сентября текущего года в системе управления общеобразовательными учебными заведениями, подчиненными областным властям, произойдут функциональные изменения. Содержательное (образовательное) управление школами будет передано Министерству образования, науки, культуры и спорта Армянской Республики, а административно-хозяйственные функции — аппаратам губернаторов.
В результате этой структурной изменения меняется только работодатель сторон. До 1 сентября будут заключены соответствующие соглашения со сторонами.
Конкурсный порядок выбора и назначения директоров (экспертиза программ развития и собеседование) остается без изменений в формате совместных комиссий, состоящих из представителей области и министерства.
Учитывая, что количество школ, находящихся под непосредственным подчинением министерства, значительно увеличивается в республике, для обеспечения оперативности управления в областях будет введена должность областного координатора. Областной ответственный станет постоянным связующим звеном между министерством и местными школами, проводя большую часть своего времени именно в области для быстрого реагирования на проблемы на местах.
Заместитель министра Араксия Сваджян особо отметила проблему тех учителей, которые не выполнили установленные минимальные требования. «Министерством уже были отправлены соответствующие уведомления и списки. К увольнению подлежат те учителя, которые три и более раз не прошли добровольную аттестацию, не имеют роста результатов аттестации на 15%, не набрали переходные 50-59 баллов. В этих списках также находятся педагоги, которые были обязаны участвовать в аттестации, но не приняли в ней участия, что также рассматривается как статус неаттестованного», — отметила Сваджян.
В программах повышения квалификации учителей теперь будет уделено значительное внимание применению образовательных инструментов Искусственного интеллекта (ИИ). Подчеркнуто, что вместо запрета на использование ИИ инструментов детям следует обучать их правильному, этичному и целевому применению.
В программе общего образования поэтапно будут внедрены новые предметы: «Безопасная жизнедеятельность» и «Здоровый образ жизни».
Ключевым инструментом реформ является цифровизация, которая обеспечит прозрачное и объективное управление.
На совещании особое внимание было уделено образовательным учреждениям, строящимся и благоустраиваемым в рамках программы «300 школ» в области. Подчеркнуто, что особенно в сельских населенных пунктах новые инфраструктуры не должны закрываться после уроков.
Школы и образовательные комплексы должны стать активными центрами сообщества, обеспечивая спортивную, культурную и образовательную жизнь также и в вечерние часы как для детей, так и для взрослых. «Мы активно сотрудничаем с Министерством территориального управления и инфраструктуры Армянской Республики. Безопасность детей и доступность дорог, ведущих к школе, находятся в центре совместного повестки дня. У нас есть новый проект, в процессе которого осуществляется закупка, предоставление и обслуживание школьных автобусов», — подытожила встречу заместитель министра, выразив надежду на встречу в августе.
Поскольку финансовый год уже наполовину завершен, сентябрьские пересмотры и закрытие бюджетного года еще будут осуществляться совместно с аппаратом губернатора, а с января система полностью перейдет на новую модель.