Գուտերեշը նախազգուշացրել է ԱԲ-ի արագ զարգացման մասին՝ ընդգծելով այն կարգավորող կանոնների սահմանման անհրաժեշտությունը
06-07-2026 14:36 Միջազգային
1in.am. ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը զգուշացրել է, որ արհեստական բանականությունը զարգանում է ավելի արագ, քան որևէ մեկը կարող է հասցնել դրա հետևից՝ ընդգծելով գլոբալ առումով համաձայնեցված կանոնների անհրաժեշտությունը՝ նվազեցնելու դրանից բխող հնարավոր ռիսկերը՝ հատկապես երեխաների համար։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
«Տեխնոլոգիան, որը կարող է վերաձևավորել տնտեսությունները, փոխակերպել աշխատանքների բնույթը, ազդել ընտրությունների վրա և խախտել անվտանգային հավասարակշռությունը, ներդրվում է ավելի արագ, քան որևէ մեկը, այդ թվում և այն ստեղծողները, կարող են հասցնել դրա հետևից», – հուլիսի 6-ին Ժնևում ասել է Անտոնիու Գուտերեշը ԱԲ թեմայով բարձր մակարդակի հանդիպման ժամանակ։
«Նորարարությանն անհրաժեշտ են սահմանափակող պատնեշներ… Եթե ԱԲ-ն պետք է լինի հզոր, այն պետք է կառավարվի», – ասել է Գուտերեշը ներկաներին։
Ժնևում առաջին անգամ անցկացվող ՄԱԿ-ի` ԱԲ կառավարման գլոբալ երկխոսության (U.N. Global Dialogue on AI Governance) նպատակն է քննարկել, թե ինչպես է անհրաժեշտ սահմանել կանոններ՝ նվազեցնելու ԱԲ-ի հնարավոր վնասները, ինչպես նաև օգտվելու դրա հնարավորություններից։
Պատվիրակները կքննարկեն ՄԱԿ-ի աջակցությամբ գործող և 40 փորձագետներից կազմված անկախ գիտական հանձնաժողովի զեկույցը, որը կներկայացնի ԱԲ-ի առաջին գլոբալ, անկախ գիտական գնահատման արդյունքները։

Guterres has warned about the rapid development of AI, emphasizing the need for the establishment of regulatory frameworks.
06-07-2026 14:28 World News
1in.am. The UN Secretary-General António Guterres has warned that artificial intelligence is developing faster than anyone can keep up with, emphasizing the need for globally coordinated rules to mitigate the potential risks arising from it, especially for children. This was reported by Reuters.
«The technology that can reshape economies, transform the nature of work, influence elections, and disrupt security balances is being deployed faster than anyone, including its creators, can keep up with,» Guterres said on July 6 during a high-level meeting on AI in Geneva.
«Innovation requires limiting barriers… If AI is to be powerful, it must be governed,» Guterres told the attendees.
The purpose of the UN's Global Dialogue on AI Governance, held for the first time in Geneva, is to discuss how to establish rules to reduce the potential harms of AI, as well as to take advantage of its opportunities.
Delegates will discuss the report of an independent scientific committee composed of 40 experts, operating with the support of the UN, which will present the results of the first global, independent scientific assessment of AI.