Գևորգ Պապոյանը ԱՄԷ, Քուվեյթի, Իրաքի և Կատարի դեսպանների հետ քննարկել է հայկական արտադրանքի ներկայացվածության ընդլայնման հնարավորությունները
07-07-2026 16:49 Հայաստան Տնտեսություն
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հուլիսի 7-ին ընդունել է Հայաստանում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Քուվեյթի, Իրաքի և Կատարի դեսպաններին ու դիվանագիտական ներկայացուցիչներին։ Հանդիպմանը մասնակցել են նաև նախարարի տեղակալներ Արման Խոջոյանն ու Անուշիկ Ավետյանը։
Նախարարը կարևորել է դեսպանությունների աջակցությունը՝ հայկական արտադրողների և ներմուծողների, խոշոր առևտրային ցանցերի ու դիստրիբյուտորների միջև գործարար կապերի ամրապնդման գործում։
Քննարկվել են հայկական արտադրանքի ներկայացվածության ընդլայնման հնարավորությունները Ծոցի երկրների շուկաներում, լոգիստիկ և տարանցիկ ուղղությունների զարգացումը, B2B հանդիպումների կազմակերպումը, ինչպես նաև երկկողմ տնտեսական համագործակցության այլ ուղղություններ։
Հանդիպման ավարտին նախարարը պատասխանել է դեսպանների հարցերին, լսել նրանց առաջարկությունները առևտրատնտեսական կապերի հետագա զարգացման վերաբերյալ:

Геворг Папоян обсудил с послами ОАЭ, Кувейта, Ирака и Катара возможности расширения представительства армянской продукции.
07-07-2026 16:49 Армения Экономика
Министр экономики Армении Геворг Папоян 7 июля принял послов и дипломатических представителей Объединенных Арабских Эмиратов, Кувейта, Ирака и Катара в Армении. В встрече также приняли участие заместители министра Арман Ходжоян и Анушик Аветян.
Министр подчеркнул важность поддержки посольств в укреплении деловых связей между армянскими производителями и импортерами, крупными торговыми сетями и дистрибьюторами.
Обсуждались возможности расширения представительства армянской продукции на рынках стран Персидского залива, развитие логистических и транзитных направлений, организация B2B встреч, а также другие направления двустороннего экономического сотрудничества.
По окончании встречи министр ответил на вопросы послов, выслушал их предложения по дальнейшему развитию торгово-экономических связей.