Պետությանը կվերադարձվի 2 միլիոն 490 հազար դրամ. Դատախազության՝ պետշահերի պաշտպանության հերթական հայցը բավարարվել է
07-07-2026 15:45 Հայաստան Իրավունք
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի հունիսի 23-ի վճռով բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը և անվավեր է ճանաչել ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ֆիզիկական անձի միջև 2012 թվականի դեկտեմբերի 23-ին կնքված՝ Երևան քաղաքի Ծարավ Աղբյուր փողոցի 61/11 հասցեում գտնվող՝ 261,5 քմ մակերեսով հողամասի առուվաճառքի պայմանագիրը:
Նկատի ունենալով, որ առկա է նշված հողամասը վերադարձնելու անհնարինություն, վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, որպես երկկողմանի ռեստիտուցիա, ֆիզիկական անձը պետությանը կվերադարձնի գույքի ձեռքբերման պահի դրությամբ շուկայական արժեքի տարբերությունը՝ 2 միլիոն 490 հազար դրամը:

The state will be returned 2 million 490 thousand drams. The latest lawsuit from the Prosecutor's Office for the protection of state interests has been satisfied.
07-07-2026 15:45 Armenia Human Rights
The Anti-Corruption Court, in its ruling dated June 23, 2026, has granted the lawsuit of the Prosecutor General's Office and has declared invalid the sales contract for the land plot with an area of 261.5 square meters located at 61/11 Tsarav Aghbyur Street, Yerevan, which was signed between the Ministry of Defense of the Republic of Armenia and an individual on December 23, 2012.
Taking into account the impossibility of returning the specified land plot, after the ruling enters into legal force, as a bilateral restitution, the individual will return to the state the difference in the market value at the time of acquisition of the property, amounting to 2 million 490 thousand drams.