Դատախազությունը պահանջում է անվավեր ճանաչել Դիանա Գասպարյանի սկեսրոջ ընկերությանը փոխանցված հողի աճուրդը
07-07-2026 15:39 Հայաստան Իրավունք
hetq.am Գլխավոր դատախազությունը հայց է ներկայացրել Վաղարշապատի համայնքապետարանի և Արաքս համայնքի ավագանու անդամ Շահեն Շահինյանի դեմ՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել նրանց մասնակցությամբ իրականացված աճուրդները և կիրառել անվավերության հետևանքներ։ Խոսքը այն հողատարածքների մասին է, որոնց վրա Վաղարշապատ համայնքի նախկին ղեկավար Դիանա Գասպարյանի ամուսնու մոր մասնակցությամբ ընկերությունը կառուցում է առանձնատներ՝ վաճառքի նպատակով։
«Հետքը» դեռևս 2023թ․ դեկտեմբերին էր գրել այս հողատարածքի օտարման մասին։ Հրապարակման հիման վրա Վաղարշապատ համայնքի նախկին ղեկավար Դիանա Գասպարյանին, նրա ամուսնուն և վերջինիս հորը մեղադրանքներ են առաջադրվել փողերի լվացման վերաբերյալ։ Գործը քննվում է Հակակոռուպցիոն դատարանում։
2022թ․ հունիսի 24-ին Վաղարշապատ համայնքի ավագանին արտահերթ նիստում որոշել է աճուրդով վաճառել համայնքի սեփականությունը հանդիսացող՝ Վ. Տերյան փողոցի 971/8 հասցեում գտնվող 0.9 հեկտար մակերեսով հողամասը։ Հողամասն ունի հասարակական կառուցապատման նշանակություն և նախատեսված է շինարարություն իրականացնելու համար։ Որոշմանը կողմ են քվեարկել ավագանու 19 անդամ, այդ թվում՝ այդ ժամանակ համայնքի ղեկավար Դիանա Գասպարյանը և ավագանու անդամ Արամայիս Միրզոյանը։ Նրանք ամուսնացել են 2023թ-ին։
Հողամասի յուրաքանչյուր քառակուսի մետրի մեկնարկային գինը սահմանվել է դրա կադաստրային արժեքի 200 տոկոսի չափով՝ ընդհանուր 51 մլն 975 հազար դրամ (1 քմ-ը՝ 5775 դրամ)։ Աճուրդն անցկացրել է Վաղարշապատի համայնքապետարանի աճուրդային հանձնաժողովը։
Աճուրդին մասնակցել է մեկ անձ՝ Արմավիրի մարզի Արաքս համայնքի ավագանու անդամ Շահեն Շահինյանը։ Նա հողամասի համար առաջարկել է հենց մեկնարկային գինը՝ 51 մլն 975 հազար դրամ, և ճանաչվել հաղթող։
Հողամասը ձեռք բերելու և սեփականության իրավունքը Կադաստրի կոմիտեում գրանցելուց հետո Շահեն Շահինյանը դիմել է Վաղարշապատի համայնքապետարան՝ խնդրելով իրեն ուղղակի վաճառքով օտարել նաև այդ հողատարածքին հարակից՝ համայնքային սեփականություն հանդիսացող 0.1908 հեկտար մակերեսով, հասարակական կառուցապատման նշանակության հողամասը։
2022թ․ դեկտեմբերի 13-ին Դիանա Գասպարյանը որոշել է շուրջ 0.2 հեկտար մակերեսով հողամասը Շահեն Շահինյանին օտարել ուղղակի վաճառքով՝ կադաստրային արժեքով՝ 5 մլն 509 հազար 350 դրամով (1 քմ-ը՝ 2887.5 դրամ)։ Որպես հիմնավորում նշվել է, որ տվյալ հողամասը հնարավոր չէ օտարել որպես առանձին գույքային միավոր։
Այսպիսով, նույն տարածքում գտնվող երկրորդ հողամասի մեկ քառակուսի մետրը վաճառվել է շուրջ երկու անգամ ավելի էժան, քան մի քանի ամիս առաջ աճուրդով վաճառված հարակից հողամասինը։
2023թ․ օգոստոսի 18-ին հողամասի սեփականության իրավունքը գրանցվել է «Նարե Պլյուս» ՍՊԸ-ի անվամբ։ Վերջինս պատկանում է Դիանա Գասպարյանի սկեսրոջը՝  Արամայիս Միրզոյանի մորը։ Գրանցման հիմք է հանդիսացել նույն թվականի օգոստոսի 14-ին կնքված անշարժ գույքի ներդրման պայմանագիրը։
Հողատարածքը բաժանված է մոտ վեց տասնյակ հասցեների, որոնց վրա տներ են կառուցվում։
Նշենք՝ Շահեն Շահինյանը 2021թ․ դեկտեմբերի 5-ին ընտրվել է Արմավիրի մարզի Արաքս խոշորացված համայնքի ավագանու անդամ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության համամասնական ցուցակով։
Հողը ձեռք բերելու ժամանակ Շահինյանն աշխատել է Աշոտ Միրզոյանի մոտ, որը Վաղարշապատի ավագանու անդամ Արամայիս Միրզոյանի հայրն է և համայնքի ղեկավար Դիանա Գասպարյանի սկեսրայրը։
Աշոտ Միրզոյանը գրանցված է որպես անհատ ձեռնարկատեր և Վաղարշապատ համայնքում շահագործում է գազալցակայան, որտեղ 2025թ․ մարտի 22-ին հրազենով մարդ է սպանվել։ Գազալցակայան կառուցելու համաձայնությունը 2020թ․ մարտին տվել է համայնքի ղեկավար Դիանա Գասպարյանը։
Շահեն Շահինյանը 2017թ-ից՝ «Ինտեր Գազ» ՍՊԸ-ի հիմնադրման օրվանից, զբաղեցնում է ընկերության տնօրենի պաշտոնը։ Ընկերության միակ սեփականատերը Աշոտ Միրզոյանն է։ Վերջինիս և Շահեն Շահինյանի միջև կապերը ձևավորվել են դեռևս տարիներ առաջ։ Նրանց միջև կա ոչ միայն աշխատանքային, այլև երկարատև գործարար համագործակցություն։
Շահեն Շահինյանն իր հայտարարագրերում չէր նշել Էջմիածնի համայնքապետարանից ձեռք բերած հողատարածքների համար վճարված՝ ընդհանուր շուրջ 57 մլն 484 հազար դրամի չափով գումարի առկայությունը։ Այդ հանգամանքը հարցեր էր առաջացնում, թե ինչ միջոցներով է իրականացվել գործարքը։
«Հետք»-ի հետ զրույցում Շահեն Շահինյանն ասել էր, որ համայնքապետարանից աճուրդով ձեռք բերած հողամասի դիմաց վճարված գումարը փոխառությամբ ստացել է Աշոտ Միրզոյանից։

Прокуратура требует признать недействительным аукцион на землю, переданную компании свекрови Дианы Гаспарян.
07-07-2026 15:39 Армения Право
hetq.am Генеральная прокуратура подала иск против мэрии Вагаршапата и члена совета общины Аракс Шахена Шахиняна, требуя признать недействительными аукционы, в которых они участвовали, и применить последствия недействительности. Речь идет о земельных участках, на которых компания, в которой участвует мать мужа бывшего мэра Вагаршапата Дианы Гаспарян, строит частные дома с целью продажи.
«Հետքը» еще в декабре 2023 года писал о продаже этого земельного участка. На основании публикации против бывшего мэра Вагаршапата Дианы Гаспарян, ее мужа и его отца были выдвинуты обвинения в отмывании денег. Дело рассматривается в Антикоррупционном суде.
24 июня 2022 года совет общины Вагаршапата на внеочередном заседании решил продать на аукционе земельный участок площадью 0,9 гектара по адресу улица В. Терьян, 971/8, который является собственностью общины. Участок имеет значение для общественного строительства и предназначен для осуществления строительных работ. За решение проголосовали 19 членов совета, включая тогдашнего мэра Диану Гаспарян и члена совета Арамаиса Мирзояна. Они поженились в 2023 году.
Стартовая цена за каждый квадратный метр участка была установлена на уровне 200% от его кадастровой стоимости, всего 51 млн 975 тыс. драмов (1 кв. м — 5775 драмов). Аукцион проводился аукционной комиссией мэрии Вагаршапата.
В аукционе участвовал один человек — член совета общины Аракс Шахен Шахинян. Он предложил стартовую цену за участок — 51 млн 975 тыс. драмов, и был признан победителем.
После приобретения участка и регистрации права собственности в Комитете по кадастру Шахен Шахинян обратился в мэрию Вагаршапата с просьбой также продать ему соседний участок площадью 0,1908 гектара, который является общественной собственностью, путем прямой продажи.
13 декабря 2022 года Диана Гаспарян решила продать участок площадью около 0,2 гектара Шахену Шахиняну путем прямой продажи по кадастровой стоимости — 5 млн 509 тыс. 350 драмов (1 кв. м — 2887,5 драмов). В качестве обоснования было указано, что данный участок невозможно продать как отдельный имущественный объект.
Таким образом, один квадратный метр второго участка, находящегося на той же территории, был продан примерно в два раза дешевле, чем соседний участок, проданный на аукционе несколько месяцев назад.
18 августа 2023 года право собственности на участок было зарегистрировано на имя ООО «Наре Плюс». Последнее принадлежит свекрови Дианы Гаспарян — матери Арамаиса Мирзояна. Основанием для регистрации стал договор о вложении в недвижимость, подписанный 14 августа того же года.
Земельный участок разделен на около шести десятков адресов, на которых строятся дома.
Отметим, что Шахен Шахинян был избран членом совета объединенной общины Аракс Армавирской области по партийным спискам партии «Гражданский договор» 5 декабря 2021 года.
Во время приобретения земли Шахинян работал у Ашота Мирзояна, который является отцом члена совета Вагаршапата Арамаиса Мирзояна и свекром мэра Дианы Гаспарян.
Ашот Мирзоян зарегистрирован как индивидуальный предприниматель и эксплуатирует автозаправочную станцию в общине Вагаршапата, где 22 марта 2025 года был убит человек с огнестрельным оружием. Разрешение на строительство автозаправочной станции было выдано мэром Дианой Гаспарян в марте 2020 года.
Шахен Шахинян с 2017 года, с момента основания ООО «Интер Газ», занимает должность директора компании. Единственным владельцем компании является Ашот Мирзоян. Связи между ним и Шахеном Шахиняном были установлены еще много лет назад. У них есть не только рабочие, но и долгосрочные деловые отношения.
Шахен Шахинян не указывал в своих декларациях наличие суммы, общей около 57 млн 484 тыс. драмов, уплаченной за земельные участки, приобретенные у мэрии Эчмиадзина. Этот факт вызывал вопросы о том, какими средствами была осуществлена сделка.
В интервью «Հետք» Шахен Шахинян заявил, что сумму, уплаченную за участок, приобретенный на аукционе у мэрии, он получил в долг от Ашота Мирзояна.