Դատախազությունը պահանջում է անվավեր ճանաչել Դիանա Գասպարյանի սկեսրոջ ընկերությանը փոխանցված հողի աճուրդը
07-07-2026 15:39 Հայաստան Իրավունք
hetq.am Գլխավոր դատախազությունը հայց է ներկայացրել Վաղարշապատի համայնքապետարանի և Արաքս համայնքի ավագանու անդամ Շահեն Շահինյանի դեմ՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել նրանց մասնակցությամբ իրականացված աճուրդները և կիրառել անվավերության հետևանքներ։ Խոսքը այն հողատարածքների մասին է, որոնց վրա Վաղարշապատ համայնքի նախկին ղեկավար Դիանա Գասպարյանի ամուսնու մոր մասնակցությամբ ընկերությունը կառուցում է առանձնատներ՝ վաճառքի նպատակով։
«Հետքը» դեռևս 2023թ․ դեկտեմբերին էր գրել այս հողատարածքի օտարման մասին։ Հրապարակման հիման վրա Վաղարշապատ համայնքի նախկին ղեկավար Դիանա Գասպարյանին, նրա ամուսնուն և վերջինիս հորը մեղադրանքներ են առաջադրվել փողերի լվացման վերաբերյալ։ Գործը քննվում է Հակակոռուպցիոն դատարանում։
2022թ․ հունիսի 24-ին Վաղարշապատ համայնքի ավագանին արտահերթ նիստում որոշել է աճուրդով վաճառել համայնքի սեփականությունը հանդիսացող՝ Վ. Տերյան փողոցի 971/8 հասցեում գտնվող 0.9 հեկտար մակերեսով հողամասը։ Հողամասն ունի հասարակական կառուցապատման նշանակություն և նախատեսված է շինարարություն իրականացնելու համար։ Որոշմանը կողմ են քվեարկել ավագանու 19 անդամ, այդ թվում՝ այդ ժամանակ համայնքի ղեկավար Դիանա Գասպարյանը և ավագանու անդամ Արամայիս Միրզոյանը։ Նրանք ամուսնացել են 2023թ-ին։
Հողամասի յուրաքանչյուր քառակուսի մետրի մեկնարկային գինը սահմանվել է դրա կադաստրային արժեքի 200 տոկոսի չափով՝ ընդհանուր 51 մլն 975 հազար դրամ (1 քմ-ը՝ 5775 դրամ)։ Աճուրդն անցկացրել է Վաղարշապատի համայնքապետարանի աճուրդային հանձնաժողովը։
Աճուրդին մասնակցել է մեկ անձ՝ Արմավիրի մարզի Արաքս համայնքի ավագանու անդամ Շահեն Շահինյանը։ Նա հողամասի համար առաջարկել է հենց մեկնարկային գինը՝ 51 մլն 975 հազար դրամ, և ճանաչվել հաղթող։
Հողամասը ձեռք բերելու և սեփականության իրավունքը Կադաստրի կոմիտեում գրանցելուց հետո Շահեն Շահինյանը դիմել է Վաղարշապատի համայնքապետարան՝ խնդրելով իրեն ուղղակի վաճառքով օտարել նաև այդ հողատարածքին հարակից՝ համայնքային սեփականություն հանդիսացող 0.1908 հեկտար մակերեսով, հասարակական կառուցապատման նշանակության հողամասը։
2022թ․ դեկտեմբերի 13-ին Դիանա Գասպարյանը որոշել է շուրջ 0.2 հեկտար մակերեսով հողամասը Շահեն Շահինյանին օտարել ուղղակի վաճառքով՝ կադաստրային արժեքով՝ 5 մլն 509 հազար 350 դրամով (1 քմ-ը՝ 2887.5 դրամ)։ Որպես հիմնավորում նշվել է, որ տվյալ հողամասը հնարավոր չէ օտարել որպես առանձին գույքային միավոր։
Այսպիսով, նույն տարածքում գտնվող երկրորդ հողամասի մեկ քառակուսի մետրը վաճառվել է շուրջ երկու անգամ ավելի էժան, քան մի քանի ամիս առաջ աճուրդով վաճառված հարակից հողամասինը։
2023թ․ օգոստոսի 18-ին հողամասի սեփականության իրավունքը գրանցվել է «Նարե Պլյուս» ՍՊԸ-ի անվամբ։ Վերջինս պատկանում է Դիանա Գասպարյանի սկեսրոջը՝  Արամայիս Միրզոյանի մորը։ Գրանցման հիմք է հանդիսացել նույն թվականի օգոստոսի 14-ին կնքված անշարժ գույքի ներդրման պայմանագիրը։
Հողատարածքը բաժանված է մոտ վեց տասնյակ հասցեների, որոնց վրա տներ են կառուցվում։
Նշենք՝ Շահեն Շահինյանը 2021թ․ դեկտեմբերի 5-ին ընտրվել է Արմավիրի մարզի Արաքս խոշորացված համայնքի ավագանու անդամ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության համամասնական ցուցակով։
Հողը ձեռք բերելու ժամանակ Շահինյանն աշխատել է Աշոտ Միրզոյանի մոտ, որը Վաղարշապատի ավագանու անդամ Արամայիս Միրզոյանի հայրն է և համայնքի ղեկավար Դիանա Գասպարյանի սկեսրայրը։
Աշոտ Միրզոյանը գրանցված է որպես անհատ ձեռնարկատեր և Վաղարշապատ համայնքում շահագործում է գազալցակայան, որտեղ 2025թ․ մարտի 22-ին հրազենով մարդ է սպանվել։ Գազալցակայան կառուցելու համաձայնությունը 2020թ․ մարտին տվել է համայնքի ղեկավար Դիանա Գասպարյանը։
Շահեն Շահինյանը 2017թ-ից՝ «Ինտեր Գազ» ՍՊԸ-ի հիմնադրման օրվանից, զբաղեցնում է ընկերության տնօրենի պաշտոնը։ Ընկերության միակ սեփականատերը Աշոտ Միրզոյանն է։ Վերջինիս և Շահեն Շահինյանի միջև կապերը ձևավորվել են դեռևս տարիներ առաջ։ Նրանց միջև կա ոչ միայն աշխատանքային, այլև երկարատև գործարար համագործակցություն։
Շահեն Շահինյանն իր հայտարարագրերում չէր նշել Էջմիածնի համայնքապետարանից ձեռք բերած հողատարածքների համար վճարված՝ ընդհանուր շուրջ 57 մլն 484 հազար դրամի չափով գումարի առկայությունը։ Այդ հանգամանքը հարցեր էր առաջացնում, թե ինչ միջոցներով է իրականացվել գործարքը։
«Հետք»-ի հետ զրույցում Շահեն Շահինյանն ասել էր, որ համայնքապետարանից աճուրդով ձեռք բերած հողամասի դիմաց վճարված գումարը փոխառությամբ ստացել է Աշոտ Միրզոյանից։

The prosecution demands to annul the auction of the land transferred to Diana Gasparyan's mother-in-law's company.
07-07-2026 15:39 Armenia Human Rights
hetq.am The Prosecutor General's Office has filed a lawsuit against the Vagarshapat Municipality and Araks community council member Shahen Shahinyan, demanding the annulment of the auctions conducted with their participation and the application of the consequences of annulment. This concerns the plots of land on which a company, involving the mother of the husband of former Vagarshapat community leader Diana Gasparyan, is constructing private houses for sale.
“Hetq” had previously reported on the alienation of this land plot in December 2023. Based on the publication, former Vagarshapat community leader Diana Gasparyan, her husband, and his father have been charged with money laundering. The case is being examined in the Anti-Corruption Court.
On June 24, 2022, the Vagarshapat community council decided in an extraordinary session to sell a 0.9-hectare plot of land located at 971/8 V. Teryan Street, which is community property, through auction. The land plot has public development significance and is intended for construction. The decision was supported by 19 council members, including then-community leader Diana Gasparyan and council member Aramais Mirzoyan. They got married in 2023.
The starting price for each square meter of the land plot was set at 200% of its cadastral value, totaling 51 million 975 thousand drams (5,775 drams per square meter). The auction was conducted by the Vagarshapat Municipality's auction committee.
Only one person participated in the auction: Shahen Shahinyan, a member of the Araks community council in the Armavir region. He offered the starting price of 51 million 975 thousand drams for the plot and was recognized as the winner.
After acquiring the land plot and registering the ownership right with the Cadastre Committee, Shahen Shahinyan applied to the Vagarshapat Municipality, requesting to also alienate a 0.1908-hectare plot of land adjacent to this land plot, which is community property and has public development significance, through direct sale.
On December 13, 2022, Diana Gasparyan decided to alienate the approximately 0.2-hectare plot to Shahen Shahinyan through direct sale at its cadastral value of 5 million 509 thousand 350 drams (2,887.5 drams per square meter). It was justified that this land plot could not be alienated as a separate property unit.
Thus, one square meter of the second land plot in the same area was sold for about half the price of the adjacent land plot sold at auction a few months earlier.
On August 18, 2023, the ownership right of the land plot was registered in the name of “Nare Plus” LLC. The company belongs to Diana Gasparyan's mother-in-law, Aramais Mirzoyan's mother. The basis for registration was the real estate investment contract signed on August 14 of the same year.
The land plot is divided into about sixty addresses, on which houses are being built.
It should be noted that Shahen Shahinyan was elected as a member of the Araks consolidated community council in the Armavir region on December 5, 2021, on the proportional list of the “Civil Contract” party.
At the time of acquiring the land, Shahinyan was working for Ashot Mirzoyan, who is the father of Vagarshapat council member Aramais Mirzoyan and the father-in-law of community leader Diana Gasparyan.
Ashot Mirzoyan is registered as an individual entrepreneur and operates a gas station in Vagarshapat, where a person was shot dead on March 22, 2025. The approval for the construction of the gas station was given by community leader Diana Gasparyan in March 2020.
Shahen Shahinyan has been the director of “Inter Gaz” LLC since its establishment in 2017. The sole owner of the company is Ashot Mirzoyan. The connections between Ashot Mirzoyan and Shahen Shahinyan were formed years ago. They have not only a working relationship but also a long-term business partnership.
Shahen Shahinyan did not declare the existence of the total amount of approximately 57 million 484 thousand drams paid for the land plots acquired from the Ejmiadzin Municipality in his declarations. This raised questions about the means by which the transaction was carried out.
In an interview with “Hetq,” Shahen Shahinyan stated that the money paid for the land plot acquired at auction from the municipality was borrowed from Ashot Mirzoyan.