Բագրատ սրբազանը դատական հայց է ներկայացրել Նիկոլ Փաշինյանի դեմ․ ինչ է պահանջում
Sputnik. Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետը հայտարարել էր, թե բացի «Քաղաքացիական պայմանագրից», մյուս բոլոր կուսակցությունները ընտրողների ձայների 100%-ը ստացել են կաշառքի դիմաց:
«Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դեմ դատական հայց է ներկայացրել։ Տեղեկությունը հրապարակված է datalex.am դատական տեղեկատվական համակարգի կայքէջում։
Սրբազանը պահանջում է, որ ՀՀ վարչապետը հերքի այն հայտարարությունը, որը չի համապատասխանում իրականությանը և արատավորում է իր պատիվը, համբավն ու արժանապատվությունը։
Խոսքը հունիսի 11-ին կառավարության նիստում Փաշինյանի արած հայտարարության մասին է, որտեղ նա պնդում էր, թե ՔՊ–ն 100%-ով օրգանիկ քվե է ստացել, իսկ մյուս ուժերը ստացել են 100%-ով ընտրակաշառքով քվե, ու որ առանց փողի ընդդիմության օգտին ոչ ոք չի քվեարկել, բացարձակապես ոչ ոք։
«Պարտավորեցնել պատասխանող Նիկոլ Փաշինյանին հրապարակայնորեն հերքել հայտարարությունը` ՀՀ կառավարության պաշտոնական կայքում, ՀՀ վարչապետի պաշտոնական կայքում, ինչպես նաև առնվազն 5000 տպաքանակ ունեցող մամուլի միջոցով»,– նշվում է պահանջում։
Բացի այդ, Բագրատ սրբազանը Նիկոլ Փաշինյանից հօգուտ իրեն պահանջում է բռնագանձել սիմվոլիկ 49,7 ՀՀ դրամ՝ որպես ոչ նյութական վնասի հատուցում: Ըստ պաշտոնական տվյալների` հենց այդքան տոկոս ձայն է ստացել ՔՊ–ն խորհրդարանական ընտրություններում։
Արքեպիսկոպոսը նաև պահանջում է Փաշինյանից բռնագանձել նախապես վճարված պետական տուրքի գումարը:
Հիշեցնենք` հունիսի 7-ին Հայաստանում ԱԺ ընտրություններ անցկացվեցին, որոնց մասնակցեց 16 կուսակցություն և 2 դաշինք։ Նախնական արդյունքներով ԲՀԿ–ն ստացել էր ընտրողների քվեների 4%–ը և կարող էր մտնել խորհրդարան։ Ավելի ուշ ԿԸՀ–ն անվավեր ճանաչեց 3 ընտրատեղամասերի քվեարկության արդյունքները, ինչի հետևանքով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը կորցրեց 213 քվե՝ փաստացի չկարողանալով հաղթահարել 4% անցողիկ շեմը։ Հունիսի 14–ին ԿԸՀ–ն հրապարակեց քվեարկության վերջնական արդյունքները, համաձայն որի` ԲՀԿ–ն չի անցնում խորհրդարան (58287 քվե կամ 3.9893%)։
Հունիսի 19-ին 7 քաղաքական ուժեր դիմեցին ՍԴ՝ պահանջելով չեղյալ ճանաչել ընտրությունների արդյունքները։ Հուլիսի 4–ին ՍԴ–ն ԿԸՀ–ի որոշումը թողեց ուժի մեջ։

Sputnik. Ранее премьер-министр Армении заявил, что кроме «Гражданского договора», все остальные партии получили 100% голосов избирателей за взятки:
Лидер движения «Священная борьба» архиепископ Баграт Галстян подал судебный иск против премьер-министра Армении Николы Пашиняна. Информация опубликована на сайте судебной информационной системы datalex.am.
Архиепископ требует, чтобы премьер-министр Армении опроверг заявление, которое не соответствует действительности и порочит его честь, репутацию и достоинство.
Речь идет о заявлении Пашиняна на заседании правительства 11 июня, где он утверждал, что КП получил 100% органических голосов, а другие силы получили 100% голосов за взятки, и что без денег никто не голосовал за оппозицию, абсолютно никто.
«Обязать ответчика Николу Пашиняна публично опровергнуть заявление на официальном сайте правительства Армении, на официальном сайте премьер-министра Армении, а также через средства массовой информации с тиражом не менее 5000 экземпляров», - говорится в требовании.
Кроме того, архиепископ Баграт требует от Николы Пашиняна взыскать в свою пользу символические 49,7 драмов Армении в качестве компенсации за нематериальный ущерб. Согласно официальным данным, именно такой процент голосов получил КП на парламентских выборах.
Архиепископ также требует от Пашиняна взыскать заранее уплаченную государственную пошлину.
Напомним, что 7 июня в Армении состоялись выборы в Национальное собрание, в которых участвовали 16 партий и 2 блока. По предварительным результатам Блок процветающей Армении получил 4% голосов избирателей и мог пройти в парламент. Позже ЦИК признал недействительными результаты голосования на 3 избирательных участках, в результате чего партия «Процветающая Армения» потеряла 213 голосов, фактически не сумев преодолеть 4% барьер. 14 июня ЦИК опубликовал окончательные результаты голосования, согласно которым Блок процветающей Армении не проходит в парламент (58287 голосов или 3.9893%).
Согласно окончательным результатам ЦИК, в парламенте КП будет иметь 64 мандата, «Сильный Армения» - 29, а блок «Армения» - 12 мандатов:
19 июня 7 политических сил обратились в Конституционный суд с требованием отменить результаты выборов. 4 июля Конституционный суд оставил решение ЦИК в силе.