Բագրատ սրբազանը դատական հայց է ներկայացրել Նիկոլ Փաշինյանի դեմ․ ինչ է պահանջում
Sputnik. Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետը հայտարարել էր, թե բացի «Քաղաքացիական պայմանագրից», մյուս բոլոր կուսակցությունները ընտրողների ձայների 100%-ը ստացել են կաշառքի դիմաց:
«Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դեմ դատական հայց է ներկայացրել։ Տեղեկությունը հրապարակված է datalex.am դատական տեղեկատվական համակարգի կայքէջում։
Սրբազանը պահանջում է, որ ՀՀ վարչապետը հերքի այն հայտարարությունը, որը չի համապատասխանում իրականությանը և արատավորում է իր պատիվը, համբավն ու արժանապատվությունը։
Խոսքը հունիսի 11-ին կառավարության նիստում Փաշինյանի արած հայտարարության մասին է, որտեղ նա պնդում էր, թե ՔՊ–ն 100%-ով օրգանիկ քվե է ստացել, իսկ մյուս ուժերը ստացել են 100%-ով ընտրակաշառքով քվե, ու որ առանց փողի ընդդիմության օգտին ոչ ոք չի քվեարկել, բացարձակապես ոչ ոք։
«Պարտավորեցնել պատասխանող Նիկոլ Փաշինյանին հրապարակայնորեն հերքել հայտարարությունը` ՀՀ կառավարության պաշտոնական կայքում, ՀՀ վարչապետի պաշտոնական կայքում, ինչպես նաև առնվազն 5000 տպաքանակ ունեցող մամուլի միջոցով»,– նշվում է պահանջում։
Բացի այդ, Բագրատ սրբազանը Նիկոլ Փաշինյանից հօգուտ իրեն պահանջում է բռնագանձել սիմվոլիկ 49,7 ՀՀ դրամ՝ որպես ոչ նյութական վնասի հատուցում: Ըստ պաշտոնական տվյալների` հենց այդքան տոկոս ձայն է ստացել ՔՊ–ն խորհրդարանական ընտրություններում։
Արքեպիսկոպոսը նաև պահանջում է Փաշինյանից բռնագանձել նախապես վճարված պետական տուրքի գումարը:
Հիշեցնենք` հունիսի 7-ին Հայաստանում ԱԺ ընտրություններ անցկացվեցին, որոնց մասնակցեց 16 կուսակցություն և 2 դաշինք։ Նախնական արդյունքներով ԲՀԿ–ն ստացել էր ընտրողների քվեների 4%–ը և կարող էր մտնել խորհրդարան։ Ավելի ուշ ԿԸՀ–ն անվավեր ճանաչեց 3 ընտրատեղամասերի քվեարկության արդյունքները, ինչի հետևանքով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը կորցրեց 213 քվե՝ փաստացի չկարողանալով հաղթահարել 4% անցողիկ շեմը։ Հունիսի 14–ին ԿԸՀ–ն հրապարակեց քվեարկության վերջնական արդյունքները, համաձայն որի` ԲՀԿ–ն չի անցնում խորհրդարան (58287 քվե կամ 3.9893%)։
Հունիսի 19-ին 7 քաղաքական ուժեր դիմեցին ՍԴ՝ պահանջելով չեղյալ ճանաչել ընտրությունների արդյունքները։ Հուլիսի 4–ին ՍԴ–ն ԿԸՀ–ի որոշումը թողեց ուժի մեջ։

Bishop Bagrat has filed a lawsuit against Nikol Pashinyan: what is he demanding?
Sputnik. The Prime Minister of Armenia had previously stated that, apart from the "Civil Contract," all other parties received 100% of the voters' votes in exchange for bribes:
The leader of the "Holy Struggle" movement, Archbishop Bagrat Galstanyan, has filed a lawsuit against Prime Minister Nikol Pashinyan. The information has been published on the website of the judicial information system datalex.am.
The Archbishop demands that the Prime Minister of Armenia publicly refute the statement that does not correspond to reality and tarnishes his honor, reputation, and dignity.
The statement in question is from Pashinyan's remarks during the government meeting on June 11, where he claimed that the Civil Contract received 100% organic votes, while other forces received 100% votes through bribery, and that no one voted for the opposition without money, absolutely no one.
"The respondent Nikol Pashinyan is obliged to publicly refute the statement on the official website of the Government of Armenia, the official website of the Prime Minister, as well as through the press with a print run of at least 5000," it is stated in the demand.
In addition, Archbishop Bagrat demands from Nikol Pashinyan the symbolic amount of 49.7 AMD as compensation for non-material damage. According to official data, that is exactly the percentage of votes received by the Civil Contract in the parliamentary elections.
The Archbishop also demands the reimbursement of the previously paid state duty from Pashinyan.
Recall that on June 7, parliamentary elections were held in Armenia, with the participation of 16 parties and 2 alliances. According to preliminary results, the Prosperous Armenia Party received 4% of the voters' votes and could enter the parliament. Later, the CEC invalidated the voting results of 3 polling stations, resulting in the "Prosperous Armenia" party losing 213 votes, effectively failing to overcome the 4% threshold. On June 14, the CEC published the final voting results, according to which the Prosperous Armenia Party does not enter the parliament (58287 votes or 3.9893%).
According to the final results of the CEC, the Civil Contract will have 64 mandates in the parliament, "Strong Armenia" will have 29, and the "Armenia" alliance will have 12 mandates:
On June 19, 7 political forces appealed to the Constitutional Court, demanding the annulment of the election results. On July 4, the Constitutional Court upheld the CEC's decision.