Մարզերի դպրոցների ենթակայության փոփոխության վերաբերյալ քննարկումներն ամփոփվել են Արագածոտնի և Շիրակի մարզերում
06-07-2026 18:55 Հայաստան Հասարակություն
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանի ու հանրակրթության ոլորտի պատասխանատուների մասնակցությամբ մեկնարկած հուլիսյան խորհրդակցությունները, որտեղ քննարկվել են դպրոցների ենթակայության փոփոխությանը վերաբերող հարցերը, ամփոփվել են Արագածոտնի և Շիրակի մարզերում։ Խորհրդակցությանը մասնակցել են նաև մարզպետարանների կրթության ոլորտի պատասխանատուները։
Հիշեցնենք, որ համաձայն «Հանրակրթության մասին» օրենքում կատարված փոփոխությունների՝ նախատեսվում է, որ 2026 թվականի սեպտեմբերի 1-ից մարզային ենթակայության հանրակրթական ուսումնական հաստատությունները, իսկ 2027 թվականի սեպտեմբերի 1-ից՝ Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության դպրոցները կգործեն ԿԳՄՍ նախարարության ենթակայությամբ։ Այս փոփոխության նպատակը հանրակրթական դպրոցներում բարեփոխման մեծածավալ ծրագրերի սահուն ընթացքի և միասնական մոտեցման ապահովումն  է։
«Բարեփոխման ծրագրերն առնչվում են հանրակրթության պետական չափորոշչի ներդրմանը, ուսուցիչների մասնագիտական զարգացման ծրագրերի և դպրոցի կառավարման համակարգի արդյունավետության բարձրացմանը: Կարևորելով բոլոր դպրոցներում միասնական մոտեցում ունենալու հանգամանքը՝ որոշվել է դպրոցների բովանդակային կառավարումն ամբողջությամբ փոխանցել ԿԳՄՍ նախարարությանը, իսկ վարչատնտեսական կառավարումը՝ շենք-շինությունների պահպանությունը, դրանց բարեկարգմանն ուղղված աշխատանքների համակարգումը, անվտանգությունը, մաքրությունը վերապահել մարզպետարաններին։ Շարունակելու ենք նույն կերպ համագործակցված աշխատել՝ հետամուտ լինելով միասնական ընդհանուր նպատակին՝ կրթության որակի բարձրացմանը»,- ասել է Արաքսիա Սվաջյանը՝ ընդգծելով, որ որոշակի աշխատանքներ են ակնկալվում  նաև համայնքներից։
Նրա խոսքով՝ աստիճանաբար համայնքները պետք է առավելագույն մասնակցություն ունենան դպրոցներում տեղի ունեցող գործընթացներում՝ մասնակցելով նաև կառավարման հարցերին:
«Շատ կարևոր է, որ հատկապես գյուղական բնակավայրերում նոր կառուցվող դպրոցները և կրթահամալիրները դառնան համայնքային կենտրոններ, որովհետև դրանք տվյալ բնակավայրում եզակի ենթակառուցվածքներ են և ճիշտ չի լինի, որ օգտագործվեն միայն դպրոցի գործունեության շրջանակում։ Պետական ներդրումներն ավելի նպատակային կլինեն, եթե նորաստեղծ ենթակառուցվածքները լայն կիրառում ստանան՝ ծառայելով նաև համայնքի կյանքի կազմակերպմանը»,- ասել է Արաքսիա Սվաջյանը:
Անդրադառնալով կրթական գործընթացի կազմակերպմանը՝ նա հայտնել է, որ նախատեսվում է ունենալ նաև մարզային համակարգողներ, որոնք անմիջական կապի մեջ կլինեն դպրոցների հետ՝ պարբերական այցեր կատարելով դպրոցներ, խնդիրներն ու իրավիճակի հսկողությունը  պահելով ուշադրության կենտրոնում:
Արաքսիա Սվաջյանի խոսքով՝ որակյալ կառավարում իրականացնելու նպատակով տարբեր ուղղություններով ներդրվում է թվայնացման համակարգ: Նախատեսվում է թվայնացնել ամենաբարդ համակարգերից մեկը՝ ֆինանսավորումը, ինչը զգալի կհեշտացնի ընթացիկ աշխատանքները:
Հանդիպման շրջանակում Արաքսիա Սվաջյանն անդրադարձել է նաև հաստիքացուցակներին, հանրակրթության նոր չափորոշչի ներդրման առանձնահատկություններին, ուսուցիչների կամավոր ատեստավորման գործընթացին, ինչպես նաև ուսուցման արդյունավետ կազմակերպմանը վերաբերող մի շարք այլ հարցերի: Ներկաները իրենց հուզող հարցերն ու դիտարկումներն են ուղղել նախարարի տեղակալին և ստացել սպառիչ պատասխաններ:

Обсуждения по вопросу изменения подчинения школ в областях были подведены итоги в Арагацотне и Шираке.
06-07-2026 18:55 Армения Общество
Совещания, начавшиеся в июле с участием заместителя министра образования, науки, культуры и спорта Араксии Сваджян и ответственных за сферу общего образования, были подведены в Арагацотнском и Ширакском областях. В совещании также принимали участие ответственные за образование из областных администраций.
Напоминаем, что согласно изменениям, внесенным в закон «Об общем образовании», с 1 сентября 2026 года образовательные учреждения общего образования, находящиеся в областном подчинении, а с 1 сентября 2027 года — школы, подчиненные мэрии Еревана, будут действовать под управлением Министерства образования, науки, культуры и спорта. Цель этих изменений — обеспечить плавное течение масштабных программ реформ в общеобразовательных школах и единую подход к ним.
«Программы реформ касаются внедрения государственного стандарта общего образования, программ профессионального развития учителей и повышения эффективности системы управления школами. Подчеркивая важность единого подхода во всех школах, было решено полностью передать содержательное управление школами Министерству образования, науки, культуры и спорта, а административно-хозяйственное управление — сохранение зданий и сооружений, координацию работ по их благоустройству, безопасность и чистоту — оставить за областными администрациями. Мы будем продолжать работать в том же духе, стремясь к единой общей цели — повышению качества образования», — сказала Араксия Сваджян, подчеркнув, что определенные работы ожидаются также от общин.
По ее словам, постепенно общины должны принимать максимальное участие в процессах, происходящих в школах, включая вопросы управления:
«Очень важно, чтобы особенно в сельских населенных пунктах новые строящиеся школы и образовательные комплексы стали центрами общины, потому что они являются уникальными инфраструктурами в данном населенном пункте, и было бы неправильно, если бы они использовались только в рамках школьной деятельности. Государственные инвестиции будут более целенаправленными, если вновь созданные инфраструктуры получат широкое применение, служа также организации жизни общины», — сказала Араксия Сваджян:
Комментируя организацию образовательного процесса, она сообщила, что планируется иметь также областных координаторов, которые будут находиться в непосредственном контакте со школами, регулярно посещая их и удерживая под контролем проблемы и ситуацию.
По словам Араксии Сваджян, с целью качественного управления внедряется система цифровизации в различных направлениях. Планируется цифровизация одной из самых сложных систем — финансирования, что значительно упростит текущие работы:
В рамках встречи Араксия Сваджян также затронула вопросы штатного расписания, особенности внедрения нового стандарта общего образования, процесс добровольной аттестации учителей, а также ряд других вопросов, касающихся эффективной организации обучения. Присутствующие задали заместителю министра свои волнующие вопросы и получили исчерпывающие ответы: