Ընտրություններից առաջ և ընտրություններից հետո տրամադրված ենք ՌԴ-ի հետ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը. անշուշտ, շահագրգռված ենք ԵԱՏՄ-ում մեր անդամակցությամբ. Փաշինյանը՝ Միշուստինին
06-07-2026 17:40 Ռուսաստան Քաղաքականություն
Եկատերինբուրգում տեղի է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ Կառավարության նախագահ Միխայիլ Միշուստինի հանդիպումը:
ՌԴ Կառավարության նախագահ Միխայիլ Միշուստինն իր խոսքում նշել է.
«Բարի օր, հարգելի՛ Նիկոլ Վովայի,
Հարգարժա՛ն գործընկերներ, բարեկամներ,
Ռուսաստան այցելությունը Ձեր առաջին արտասահմանյան ուղևորությունն է Հայաստանում հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններից հետո։ Ակնկալում ենք, որ նոր Կառավարությունը, որը կձևավորվի քվեարկության և ընտրությունների արդյունքներով, կապահովի մեր հարաբերությունների զարգացումը, Ռուսաստան-Հայաստան հարաբերությունների առաջընթաց զարգացումը բարեկամության, բարիդրացիության, փոխադարձ հարգանքի և միմյանց շահերը հաշվի առնելու ոգով։
Չնայած համաշխարհային տնտեսության տուրբուլենտությանը՝ Ռուսաստանն առաջին տեղն է զբաղեցնում Հայաստանի արտաքին առևտրային գործընկերների և ներդրողների շարքում։ Հայրենական ընկերություններն ակտիվորեն աշխատում են Հայաստանի հանքարդյունաբերության, մեքենաշինության, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի, այդ թվում՝ խաղաղ ատոմի, ինչպես նաև թվային տնտեսության ոլորտներում։ Կարևոր է, որ Հայաստանի Կառավարությունը շարունակի հարմարավետ ռեժիմ ստեղծել ռուսաստանյան ներդրողների գործունեության համար և ապահովի նրանց իրավունքների ու օրինական շահերի պահպանումը։
Փոխգործակցության բոլոր հարցերը գտնվում են մեր Միջկառավարական հանձնաժողովի մշտական վերահսկողության ներքո, որը մեր կողմից գլխավորում է փոխվարչապետ Ալեքսեյ Լոգվինովիչ Օվերչուկը։
Այսօր մենք Ձեզ հետ միասին մասնակցեցինք Ռուսաստանում խոշորագույն «ԻՆՆՈՊՐՈՄ» ցուցահանդեսին, ծանոթացանք արդյունաբերության, մեքենաշինության և գիտատեխնոլոգիական մշակումների ոլորտի ամենաժամանակակից լուծումներին։
Վստահ եմ, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի գործարար շրջանակների ներկայացուցիչները ևս այստեղ կգտնեն համատեղ նախագծերի, համատեղ արտադրության հնարավորություններ և կհաստատեն կոոպերացիա։ Դա հատկապես կարևոր է անել՝ հաշվի առնելով Հայաստանի և Ռուսաստանի փոքր ու միջին ձեռնարկությունների մասնակցությունը։
Մենք կարևորում ենք մեր հայ գործընկերների հետ մշակութային և հումանիտար համագործակցությունը։ Առաջարկում ենք շարունակել Մշակույթի օրերի, ցուցահանդեսների, փառատոնների անցկացման ավանդույթը, ամրապնդել կրթական, երիտասարդական միջոցառումները, ցուցահանդեսներն ու համաժողովները։
Լավ հնարավորություններ կան նաև մեր ուղղակի միջտարածաշրջանային կապերի ընդլայնման համար։ Պատրաստ եմ Ձեզ հետ քննարկել երկկողմ հարաբերությունների հարցերի ողջ համալիրը։
Հարգելի՛ Նիկոլ Վովայի, խոսքը փոխանցում եմ Ձեզ»։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին ասել է.
«Շատ շնորհակալ եմ, Միխայիլ Վլադիմիրի։
Նախևառաջ թույլ տվեք ևս մեկ անգամ շնորհավորել «ԻՆՆՈՊՐՈՄ» ցուցահանդեսի հաջող անցկացման կապակցությամբ։ Շնորհակալություն հրավերի համար։
Իհարկե, այս հանդիպումը շատ լավ առիթ է մեր հարաբերությունների օրակարգի ողջ շրջանակը քննարկելու համար։ Եվ ընտրություններից հետո սա լավ առիթ է, ինչպես ասում են, ժամացույցները ճշգրտելու համար։ Վերջին շրջանում ի հայտ են եկել որոշ խնդրահարույց հարցեր։ Իհարկե, հույս ունեմ, որ մենք կքննարկենք և կլուծենք այդ հարցերը։
Ինչպես ընտրություններից առաջ, այնպես էլ ընտրություններից հետո մենք տրամադրված ենք Ռուսաստանի Դաշնության հետ մեր հարաբերությունների հետագա զարգացմանը։ Եվ, անշուշտ, մենք շահագրգռված ենք Եվրասիական տնտեսական միությանը մեր անդամակցությամբ։
Եվ շահագրգռված ենք, որպեսզի այն մեխանիզմները, որոնք նախատեսված են Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրով, գործեն պլանային ռեժիմով։ Եվ ես կարծում եմ, որ դա բխում է Եվրասիական տնտեսական միության հետագա զարգացման շահերից։ Իհարկե, ինչպես արդեն ասացի, մենք կառուցողական ենք տրամադրված՝ քննարկելու և պարզաբանելու բոլոր հարցերն ու բոլոր նրբությունները։
Եվ հույս ունեմ, որ այսօրվա բանակցությունների արդյունքներով մեզ կհաջողվի լուծել կոնկրետ հարցեր։ Շատ շնորհակալություն»։

Перед выборами и после выборов мы настроены на дальнейшее развитие отношений с Россией. Безусловно, мы заинтересованы в нашем членстве в ЕАЭС, - Пашинян Мишустину.
06-07-2026 17:40 Ռուսաստան Политика
В Екатеринбурге состоялась встреча премьер-министра Армении Николы Пашиняна и председателя Правительства РФ Михаила Мишустина:
Председатель Правительства РФ Михаил Мишустин в своем выступлении отметил.
«Добрый день, уважаемый Никол Вович,
Уважаемые коллеги, друзья,
Ваш визит в Россию — это ваша первая зарубежная поездка после парламентских выборов в Армении, состоявшихся 7 июня. Мы ожидаем, что новое Правительство, которое будет сформировано по результатам голосования и выборов, обеспечит развитие наших отношений, прогресс в российско-армянских отношениях в духе дружбы, добрососедства, взаимного уважения и учета интересов друг друга.
Несмотря на турбулентность мировой экономики, Россия занимает первое место среди внешнеэкономических партнеров и инвесторов Армении. Российские компании активно работают в таких сферах, как горнодобывающая промышленность, машиностроение, транспортная инфраструктура, энергетика, включая мирный атом, а также в области цифровой экономики. Важно, чтобы Правительство Армении продолжало создавать комфортный режим для деятельности российских инвесторов и обеспечивало защиту их прав и законных интересов.
Все вопросы сотрудничества находятся под постоянным контролем нашей Межправительственной комиссии, которую с нашей стороны возглавляет вице-премьер Алексей Логвинович Овчарук.
Сегодня мы вместе с вами участвуем в крупнейшей выставке «ИННОПРОМ» в России, знакомимся с самыми современными решениями в области промышленности, машиностроения и научно-технических разработок.
Уверен, что представители бизнес-сообществ Армении и России также здесь найдут возможности для совместных проектов, совместного производства и подтвердят кооперацию. Это особенно важно сделать, учитывая участие малых и средних предприятий Армении и России.
Мы придаем большое значение культурному и гуманитарному сотрудничеству с нашими армянскими партнерами. Предлагаем продолжить традицию проведения Дней культуры, выставок, фестивалей, укрепить образовательные и молодежные мероприятия, выставки и конференции.
Существуют также хорошие возможности для расширения наших прямых межрегиональных связей. Готов обсудить с вами весь комплекс вопросов двусторонних отношений.
Уважаемый Никол Вович, передаю слово вам».
Премьер-министр РА Никол Пашинян в свою очередь сказал.
«Большое спасибо, Михаил Владимирович.
Прежде всего, позвольте еще раз поздравить с успешным проведением выставки «ИННОПРОМ». Спасибо за приглашение.
Конечно, эта встреча — очень хорошая возможность обсудить весь спектр нашего повестки дня. И после выборов это хорошая возможность, как говорится, подвести итоги. В последнее время возникли некоторые проблемные вопросы. Конечно, надеюсь, что мы обсудим и решим эти вопросы.
Как до выборов, так и после выборов мы настроены на дальнейшее развитие наших отношений с Российской Федерацией. И, безусловно, мы заинтересованы в нашем членстве в Евразийском экономическом союзе.
И заинтересованы в том, чтобы механизмы, предусмотренные договором о Евразийском экономическом союзе, работали в плановом режиме. И я считаю, что это соответствует интересам дальнейшего развития Евразийского экономического союза. Конечно, как я уже сказал, мы конструктивно настроены на обсуждение и разъяснение всех вопросов и всех нюансов.
И надеюсь, что по итогам сегодняшних переговоров нам удастся решить конкретные вопросы. Большое спасибо».