Թմրամիջոց վաճառող տելեգրամ-ալիքների տնօրինողներ են հայտնաբերվել. առգրավվել է մեթամֆետամին, ձերբակալվել՝ 7 անձ
20-08-2026 18:14 Հայաստան Իրավունք
ՆԳՆ քրեական ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի բաժնի ծառայողները օպերատիվ տեղեկություններ էին ստացել, որ մի խումբ անձինք իրենց կողմից կառավարվող տելեգրամյան ալիքների միջոցով զբաղվում են թմրամիջոցների իրացմամբ։
Օպերատիվ-հետախուզական ծավալուն միջոցառումների արդյունքում նրանցից մեկը հայտնաբերվել, ձերբակալվել և տեղափոխվել է վարչություն։
Արաբկիրի քննչական բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։ Օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում կատարված խուզարկությամբ տելեգրամյան ալիքի տերերից մեկի տանը հայտնաբերվել է 2 կգ 610 գրամ մեթամֆետամին։
Խուզարկություններ են կատարվել նաև տելեգրամյան ալիքների տերերի հետ փոխկապակցված մի շարք անձանց բնակարաններում։ Հայտնաբերվել և առգրավվել են մետամֆետամին, 8 188 000 դրամ, 4500 դոլար, կանեփի բույսեր և այլն։

Drug-dealing Telegram channel operators have been identified. Methamphetamine has been seized, and 7 individuals have been arrested.
20-08-2026 18:14 Armenia Human Rights
The officers of the Anti-Drug Trafficking Division of the Criminal Police of the Ministry of Internal Affairs received operational information that a group of individuals was engaged in drug trafficking through Telegram channels they managed.
As a result of extensive operational and investigative measures, one of them was discovered, arrested, and transferred to the division.
A criminal case has been initiated in the Arabkir Investigation Department. As a result of operational and investigative measures, a search conducted at the home of one of the Telegram channel owners revealed 2 kg 610 grams of methamphetamine.
Searches were also conducted in the apartments of several individuals connected to the owners of the Telegram channels. Methamphetamine, 8,188,000 drams, 4,500 dollars, cannabis plants, and more were discovered and seized.