Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող 7-րդ հողամասը վերադարձվեց համայնքի տիրապետմանը
21-08-2026 15:45 Հայաստան Իրավունք
Գլխավոր դատախազությունից հայտնում են, որ ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Սիսիան քաղաքի «Մայիսի 28» զբոսայգու տարածքում գտնվող՝ 1/2-1 հողամաս հասցեում գտնվող՝ 0,0450 հա մակերեսով հողատարածքը, օրենքի պահանջների խախտմամբ, կառուցապատման իրավունքով հատկացվել է ֆիզիկական անձի:
Դատախազի կողմից միջնորդագիր է հասցեագրվել Սիսիան համայնքի ղեկավարին՝ Սիսիան համայնքի և կառուցապատողի միջև 2007 թվականի օգոստոսի 14-ին կնքված կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Միջնորդագրի հիման վրա, Սիսիանի համայնքապետարանի իրավասու մարմինների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, Կադաստրի կոմիտեում դադարեցվել է Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող՝ 0,0450 հա մակերեսով, 845 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ գրանցված կառուցապատման իրավունքը. հողամասը վերադարձվել է Սիսիան համայնքի տիրապետմանը:
Նշենք, որ Սյունիքի մարզի Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28-ի» անվան զբոսայգին զբաղեցնում է 9595.68 քմ տարածք, որտեղ գտնվող հողատարածքները կառուցապատման իրավունքով կնքված պայմանագրերով հատկացվել են 17 անձի:
Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ նշված այգում գտնվող հողատարածքներից Սիսիան համայնքին արդեն վերադարձվել է 5 անձի տրամադրված 4103,68 քմ մակերեսով 7 հողատարածք: Դրանք են՝

As a result of prosecutorial intervention, the 7th plot of land located in the "May 28" park of the Sisian community was returned to the community's control.
21-08-2026 15:45 Armenia Human Rights
The Syunik region's prosecutor's office, within the framework of its authority to protect state (community) interests, has examined the documents regarding the allocation of land plots in the territory of the "May 28" park in the city of Sisian, Syunik region, to various individuals:
The Prosecutor General's Office reports that as a result of the investigation, it was found that a land plot with an area of 0.0450 hectares located at the address of plot 1/2-1 in the territory of the "May 28" park in Sisian city was allocated to an individual with construction rights in violation of legal requirements.
A petition has been addressed by the prosecutor to the head of the Sisian community regarding taking measures to terminate the construction rights established between the Sisian community and the developer on August 14, 2007.
Based on the petition, as a result of measures taken by the competent authorities of the Sisian municipality, the construction rights registered for the land plot with an area of 0.0450 hectares and a cadastral value close to 845,000 drams in the "May 28" park of the Sisian community have been terminated at the Cadastre Committee; the land plot has been returned to the ownership of the Sisian community.
It should be noted that the "May 28" park in the Sisian community of Syunik region occupies an area of 9595.68 square meters, where the land plots have been allocated to 17 individuals under contracts with construction rights.
As a result of prosecutorial intervention, 7 land plots with a total area of 4103.68 square meters allocated to 5 individuals have already been returned to the Sisian community from the mentioned park. They are: