Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող 7-րդ հողամասը վերադարձվեց համայնքի տիրապետմանը
21-08-2026 15:45 Հայաստան Իրավունք
Գլխավոր դատախազությունից հայտնում են, որ ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Սիսիան քաղաքի «Մայիսի 28» զբոսայգու տարածքում գտնվող՝ 1/2-1 հողամաս հասցեում գտնվող՝ 0,0450 հա մակերեսով հողատարածքը, օրենքի պահանջների խախտմամբ, կառուցապատման իրավունքով հատկացվել է ֆիզիկական անձի:
Դատախազի կողմից միջնորդագիր է հասցեագրվել Սիսիան համայնքի ղեկավարին՝ Սիսիան համայնքի և կառուցապատողի միջև 2007 թվականի օգոստոսի 14-ին կնքված կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Միջնորդագրի հիման վրա, Սիսիանի համայնքապետարանի իրավասու մարմինների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, Կադաստրի կոմիտեում դադարեցվել է Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող՝ 0,0450 հա մակերեսով, 845 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ գրանցված կառուցապատման իրավունքը. հողամասը վերադարձվել է Սիսիան համայնքի տիրապետմանը:
Նշենք, որ Սյունիքի մարզի Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28-ի» անվան զբոսայգին զբաղեցնում է 9595.68 քմ տարածք, որտեղ գտնվող հողատարածքները կառուցապատման իրավունքով կնքված պայմանագրերով հատկացվել են 17 անձի:
Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ նշված այգում գտնվող հողատարածքներից Սիսիան համայնքին արդեն վերադարձվել է 5 անձի տրամադրված 4103,68 քմ մակերեսով 7 հողատարածք: Դրանք են՝

В результате прокурорского вмешательства 7-й земельный участок в парке «28 Мая» общины Сисиан был возвращен в распоряжение общины.
21-08-2026 15:45 Армения Право
Из Генеральной прокуратуры сообщают, что в результате исследования было установлено, что земельный участок площадью 0,0450 га по адресу 1/2-1 на территории парка «28 мая» города Сисиан был предоставлен физическому лицу с нарушением требований закона.
Прокурор направил ходатайство главе Сисианской общины о принятии мер по прекращению права застройки, заключенного между Сисианской общиной и застройщиком 14 августа 2007 года.
На основании ходатайства, в результате мероприятий, предпринятых уполномоченными органами администрации Сисиана, в Комитете кадастра было прекращено право застройки на земельный участок площадью 0,0450 га с кадастровой стоимостью, близкой к рыночной, в 845 тысяч драмов, находящийся в парке «28 мая» Сисианской общины; земельный участок был возвращен в ведение Сисианской общины.
Отметим, что парк «28 мая» в Сисианской общине Сюникской области занимает площадь 9595,68 кв. м, где земельные участки были предоставлены 17 лицам по заключенным договорам о праве застройки.
В результате прокурорского вмешательства Сисианской общине уже возвращены 7 земельных участков общей площадью 4103,68 кв. м, предоставленных 5 лицам. Это: