Մի խումբ աղջիկներ ծեծել ու տեսանկարահանել են մեկ այլ աղջկա․ 3 անչափահասի մեղադրանք է առաջադրվել
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2026 թվականի հունիսի 13-ին երեք անչափահասներ, ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, եկեղեցու հարակից տարածքում հանդիպել են անչափահաս տուժողին, որտեղ փոխլրացնելով միմյանց գործողությունները՝ հարվածներ հասցրել վերջինիս մարմնի տարբեր հատվածներին, քաշքշել մազերից, հնչեցրել հայհոյանքներ և այդ ամենը տեսանկարահանել բջջային հեռախոսով և տեղադրել համացանցում:
Նախաքննության ընթացքում երեք անչափահասի նկատմամբ հսկող դատախազի որոշմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (խուլիգանությունը, որը կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից՝ տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով):
Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է դաստիարակչական հսկողությունը և բացակայելու արգելքը:
Քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին։
Ավելի վաղ համացանցում տեսանյութ էր տարածվել, թե ինչպես են մի խումբ աղջիկներ ֆիզիկական բռնություն գործադրում, վիրավորական արտահայտություններ հնչեցնում մեկ այլ աղջկա նկատմամբ։

Группа девушек избила и сняла на видео другую девушку. Обвинения предъявлены трем несовершеннолетним.
21-08-2026 15:55 Армения Право
В ходе предварительного расследования уголовного дела, инициированного в Армавирском областном следственном управлении Следственного комитета РА, были получены очевидные фактические данные о том, что 13 июня 2026 года три несовершеннолетних, согласно достигнутой договоренности, встретились с несовершеннолетней потерпевшей на территории, прилегающей к церкви, где, взаимно дополняя действия друг друга, нанесли ей удары по различным частям тела, дергали за волосы, произносили оскорбления и все это снимали на мобильный телефон и разместили в интернете.
В ходе предварительного расследования по решению прокурора, осуществляющего надзор, было возбуждено общественное уголовное преследование в соответствии с пунктами 1 и 3 части 2 статьи 297 Уголовного кодекса (хулиганство, совершенное группой лиц с использованием информационных и коммуникационных технологий).
В качестве меры пресечения в отношении них была применена воспитательная надзор и запрет на отсутствие.
Уголовное дело с обвинительным заключением было направлено прокурору, осуществляющему надзор.
Ранее в интернете было распространено видео, на котором группа девушек применяет физическое насилие и произносит оскорбительные выражения в адрес другой девушки.