ՖԻԴԵԼ ԿԱՍՏՐՈ. ԿՈՒԲԱՆ ԱՄՆ-ԻՆ ՉՊԵՏՔ Է ԲԱՑԱՏՐՈՒԹՅՈՒՆ ՏԱ ԻՐ<br /> ՏԱՐԱԾՔՈՒՄ ՌԴ ՕԴՈՒԺԻ ՀՆԱՐԱՎՈՐ ՏԵՂԱԿԱՅՄԱՆ ԱՌՆՉՈՒԹՅԱՄԲ<br />
ՖԻԴԵԼ ԿԱՍՏՐՈ. ԿՈՒԲԱՆ ԱՄՆ-ԻՆ ՉՊԵՏՔ Է ԲԱՑԱՏՐՈՒԹՅՈՒՆ ՏԱ ԻՐ
ՏԱՐԱԾՔՈՒՄ ՌԴ ՕԴՈՒԺԻ ՀՆԱՐԱՎՈՐ ՏԵՂԱԿԱՅՄԱՆ ԱՌՆՉՈՒԹՅԱՄԲ
• 24-07-2008 18:55:00   | Կուբա  |  Միջազգային
ՀԱՎԱՆԱ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Կուբան ոչ մի բացատրություն չպետք է տա ԱՄՆ-ին իր տարածքում ռուսական ռմբակոծիչների համար ռազմակայանների հնարավոր տեղակայման առնչությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Նովոստի» գործակալությունը, այս հայտարարությամբ հանդես է եկել Կուբայի նախկին առաջնորդ Ֆիդել Կաստրոն «Մաքիավելու ռազմավարություն» հոդվածում: «Ռաուլը (Կաստրոն) ճիշտ վարվեց` արժանապատիվ լռություն պահպանելով հուլիսի 21-ին ռուսական «Իզվեստիա» թերթում հոդվածի հրապարակման առնչությամբ, որտեղ խոսվում է մեր տարածքում ռուսական ռազմավարական ռմբակոծիչների համար ռազմակայանների հնարավոր տեղաբաշխման մասին: Այդ տեղեկատվությունը հիմնված է հիպոթեզի վրա, որ մշակվել է Ռուսաստանում այդ մեծ տերության անմիջական հարեւանությամբ միջուկային վահանի արձակման կայանքների եւ ռադարների տեղակայման գաղափարի իրականացման ամերիկյան համառության առնչությամբ»,- գրում է Ֆիդել Կաստրոն: «Պետք չէ դրա համար ներողություն խնդրել եւ բացատրություններ տալ ԱՄՆ-ին»,- հայտարարել է Ֆիդել Կաստրոն: Նախօրեին որոշ ռուսական ԶԼՄ-ներ հաղորդել են, որ իբր ռուսական ռազմավարական Տու-160 եւ Տու-95ՄՍ հրթիռակիրներ են վայրէջք կատարել Կուբայում, ինչպես նաեւ ծանոթացել Լատինական Ամերիկայի եւ Աֆրիկայի պետությունների տեղակայման նոր օդանավակայանների ենթակառուցվածքին: Հինգշաբթի ՌԴ ՊՆ բարձրաստիճան աղբյուրը այդ հաղորդումները հերքել է` դրանք համարելով տեղեկատվական «խայծ»:

ФИДЕЛЬ КАСТРО: КУБА НЕ ДОЛЖАН ОБЪЯСНЯТЬ США ВОЗМОЖНОЕ<br /> РАЗМЕЩЕНИЕ АВИАЦИИ РФ НА ЕЕ ТЕРРИТОРИИ<br />
ФИДЕЛЬ КАСТРО: КУБА НЕ ДОЛЖАН ОБЪЯСНЯТЬ США ВОЗМОЖНОЕ
РАЗМЕЩЕНИЕ АВИАЦИИ РФ НА ЕЕ ТЕРРИТОРИИ
• 24-07-2008 18:55:00   |   |  Международные новости
ГАВАНА, 24 ИЮЛЯ, НОЯН ТАПАН. Куба не должна давать никаких объяснений США в связи с возможным размещением баз для российских стратегических бомбардировщиков на ее территории. Как передает РИА Новости, с таким заявлением выступил бывший кубинский лидер Фидель Кастро в статье "Стратегия Макиавелли". "Рауль (Кастро) правильно сделал, сохранив достойное молчание в связи с публикацией 21 июля в российской газете "Известия" статьи, в которой говорится о возможном размещении баз для российских стратегических бомбардировщиков в нашей стране. Эта информация основывается на гипотезе, выработанной в России по поводу американского упрямства в реализации идеи установить радары и пусковые установки ядерного щита в непосредственной близости от границ этой великой державы", - пишет Фидель Кастро. "Не надо извиняться и объясняться перед США по этому поводу", - заявил Фидель Кастро. Накануне некоторые российские СМИ сообщили, что российские стратегические ракетоносцы Ту-160 и Ту-95МС якобы взлетали и садились на Кубе, а также знакомились с инфраструктурой новых аэродромов базирования в государствах Латинской Америки и Африки. В четверг высокопоставленный источник в Минобороны РФ эти сообщения, назвав их информационной "уткой".