Ինչ կլինի Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններում. Բենիամին Պողոսյան
Նոյյան Տապան․ «Տեսակետ» հաղորդաշարը՝ Քաղաքական գիտությունների հայկական ասոցիացիայի ղեկավար, պատմական գիտությունների թեկնածու Բենիամին Պողոսյան հետ.
«Այսօր մենք կքննարկենք Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների հեռանկարները, այսպես կոչված, երկրաշարժային դիվանագիտության համատեքստում: Փետրվարի 6-ին Թուրքիայի և Սիրիայի հետ տեղի ունեցավ սարսափելի ողբերգություն. երկու շատ ուժեղ երկրաշարժերը ավերեցին այս երկու երկրների տարածքները։ Երկրաշարժից անմիջապես հետո 100-ից ավելի երկրներ դրամական միջոցներ են ուղարկել Թուրքիային՝ որպես օգնություն։ Դրանց թվում էր նաև Հայաստանը, և սա միանգամայն նորմալ գործողություն է։ Հայաստանն ինքը տուժել է 1988թ.-ի ավերիչ երկրաշարժից, և հայ ժողովուրդը լավ գիտի, թե ինչ է նշանակում նման հզորությամբ երկրաշարժը։ Այսպիսով, Հայաստանը փրկարարներ ուղարկեց Թուրքիա՝ 27 փրկարար, իսկ հետո Հայաստանը ուղարկեց նաև մարդասիրական օգնություն՝ հինգ բեռնատար մարդասիրական բեռներ, որոնք անցել են Հայաստան-Թուրքիա ցամաքային սահմանով։ Եվ սա առաջին դեպքն էր, երբ որևէ մեքենա անցավ Հայաստան-Թուրքիա ցամաքային սահմանը 1993թ.-ից ի վեր. երբ Թուրքիան փակեց սահմանը և տնտեսական շրջափակում մտցրեց Հայաստանի նկատմամբ՝ հուսալով այս կերպ աջակցել Ադրբեջանին և ստիպել Հայաստանին գնալ միակողմանի զիջումների Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության պայմաններում: Այդ ժամանակվանից հետո, Ղարաբաղյան առաջին պատերազմից հետո, Հայաստանն ու Թուրքիան մի քանի փորձ կատարեցին հարաբերությունները կարգավորելու համար։ Ամենահայտնին այսպես կոչված ֆուտբոլային դիվանագիտությունն էր, որը տեղի ունեցավ 2007-2009 թվականներին Շվեյցարիայի և ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ և ավարտվեց 2009 թվականի հոկտեմբերին տուրիստական արձանագրությունների ստորագրմամբ։ Սակայն այն ժամանակ Թուրքիան դադարեցրեց գործընթացը Ադրբեջանի ուժեղ ճնշման ներքո և վերսկսեց իր սկզբնական քաղաքականությունը, որ Հայաստան-Թուրքիա համապարփակ կարգավորումը հնարավոր է միայն հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումից հետո, կամ ինչպես Թուրքիան է ասում՝ միայն Հայաստանի ադրբեջանական հողերի օկուպացիայի ավարտից հետո։ 2020 թվականի Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմից հետո, երբ Ադրբեջանը վերահսկողության տակ վերցրեց Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ գտնվող անվտանգության ողջ գոտին, ինչպես նաև օկուպացրեց հենց Լեռնային Ղարաբաղի 30 տոկոսը, Հայաստանն ու Թուրքիան սկսեցին մտածել հարաբերությունների կարգավորման նոր փուլի մասին։
Գործընթացը սկսվել է Հայաստանում 2021 թվականի հունիսին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից հետո, այնուհետև 2021 թվականի դեկտեմբերին կողմերը նշանակել են երկու հատուկ ներկայացուցիչներ և սկսել են իրենց հանդիպումները 2022 թվականի հունվարին։ Առաջին հանդիպումը կայացել է Մոսկվայում, իսկ հետո մի քանի այլ հանդիպումներ են անցկացրել։ Վերջերս հանդիպումը տեղի ունեցավ հուլիսի սկզբին Վիեննայում։ Իսկ հետո 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում նախագահ Էրդողանը հանդիպեց Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանի հետ։ Սակայն, եթե նայենք Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի այս նոր փուլին, որն այժմ կարելի է ասել տևում է մոտավորապես մեկուկես տարի, ապա կարող ենք ասել, որ արվել են միայն խորհրդանշական ժեստերը, օրինակ՝ հուլիսի 1-ին կայացված որոշումը. երրորդ երկրների քաղաքացիների համար Հայաստան-Թուրքիա ցամաքային սահմանի և ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների բացման որոշումը։ Թե՛ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի նոր փուլից առաջ, թե՛ դրա ընթացքում Թուրքիայի պաշտոնական դիրքորոշումը շատ հստակ էր։
Հայաստան-Թուրքիա համապարփակ կարգավորումը հնարավոր է միայն Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրից հետո, ինչը իրականում նշանակում է միայն այն բանից հետո, երբ Հայաստանը կընդունի ադրբեջանական պահանջները և դե ֆակտո կստորագրի կապիտուլյացիան Ադրբեջանի հետ։ Այսպիսով, սա շատ հստակ թուրքական դիրքորոշում էր, և չնայած այն հանգամանքին, որ հայկական կողմը բազմիցս կրկնել է, որ նախապայմաններ չկան, մեծ գաղտնիք չէ, որ կա առնվազն մեկ նախապայման. Հայաստանը պետք է ընդունի ադրբեջանական պահանջները. Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի սահմանազատման հարցում Լեռնային Ղարաբաղի ապագան, Զանգեզուրի միջանցքը և այլն: Եվ դա հրապարակայնորեն հայտարարեց նաև Թուրքիայի կենտրոնական ղեկավարությունը, ինչպիսիք են արտգործնախարար Չաուշօղլուն և նախագահ Էրդողանը: Անգամ վարչապետ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո՝ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում, նախագահ Էրդողանը հրապարակավ հայտարարեց, որ Փաշինյանին ասել է. «Դեռևս չկա Հայաստան-Թուրքիա համապարփակ կարգավորման գործընթաց մինչ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղությունը»։ Հակառակ դեպքում Թուրքիան պատրաստ է շարունակել բողոքի ակցիաները հանուն գործընթացի և նույնիսկ երբեմն անել այդ խորհրդանշական ժեստերը, ինչպես երրորդ երկրների քաղաքացիների համար Հայաստան-Թուրքիա ցամաքային սահմանը բացելու համաձայնագիրը։ Բայց հետաքրքիր է՝ նույնիսկ խորհրդանշական ժեստերը Թուրքիան չի պատրաստվում իրականացնել, քանի որ հուլիսի 1-ին ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն երրորդ երկրների քաղաքացիների համար ցամաքային սահմանը պետք է բացվեր մինչև 2022 թվականի սեպտեմբեր։ Այժմ 2023 թվականի փետրվարն է, և ոչինչ չի փոխվել: Միայն 2023 թվականի հունվարին Թուրքիան կատարում է մի քանի ուղիղ բեռնափոխադրումներ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև։ Սակայն, չնայած այն հանգամանքին, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև բանակցությունների վերջին 18 ամիսների ընթացքում որևէ կոնկրետ բան ձեռք չի բերվել, Հայաստանի կառավարությունը որոշել է երկրաշարժից հետո հանդիպում կազմակերպել Հայաստանի և Թուրքիայի արտգործնախարարների միջև։ Արտգործնախարարն այցելել է Թուրքիա, եղել է Անկարայում, հանդիպել է արտգործնախարար Մևլութ Չաուշօղլուի հետ, այնուհետև այցելել է երկրաշարժից տուժած շրջաններ և հանդիպել նաև հայ փրկարարների հետ։ Դրանից հետո Հայաստանը երկու անգամ մարդասիրական բեռներ է ուղարկել Հայաստան-Թուրքիա սահմանով։ Բազմաթիվ քննարկումներ եղան, այսպես կոչված, երկրաշարժային դիվանագիտության մասին, որը ենթադրաբար ավելի հաջող կլինի, քան 2007-2009 թվականների ֆուտբոլային դիվանագիտությունը։ Այնուամենայնիվ, եկեք պարզ լինենք. չնայած հայկական ժեստերին, չնայած արտգործնախարարների այցին և չնայած զգայուն հայտարարություններին և թուրքական ղեկավարության խելամիտ հայտարարություններին, որ «լավ, սա ցույց կտա, որ Հայաստանը եղբայրական քայլ է անում, և Թուրքիան երբեք չի մոռանա Հայաստանի աջակցությունը», դա քիչ է, որ Թուրքիան կփոխի իր պաշտոնական դիրքորոշումը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ։ Կրկին համապարփակ կարգավորումը հնարավոր է միայն այն բանից հետո, երբ Հայաստանը կընդունի ադրբեջանական պահանջները։ Եվ ցանկացած հույս, որ մարդասիրական բեռներ ուղարկելով, ինչ-որ ժեստերով, նույնիսկ ԱԳ նախարարին Անկարա ուղարկելով՝ չնայած 18-ամսյա հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի ակնհայտ ձախողմանը, ինչ-որ կերպ կհամոզի թուրքական կողմին փոխել իր ռազմավարությունը և տարանջատել Հայաստան-Թուրքիա ու Հայաստան-Ադրբեջան կարգավորման գործընթացը և ասել. «Լավ, մեզ չի հետաքրքրում, թե ինչ է կատարվում Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման ուղու վրա, մեզ չի հետաքրքրում, որ կա, թե չկա Հայաստան-Ադրբեջան համաձայնագիր, մենք առաջ ենք գնալու համապարփակ կարգավորմանը: Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները համապարփակ կարգավորմանը»։
Այս խորհրդանշական ժեստերի հետևում դա բացարձակապես քիչ հավանական է: Այսպիսով, ամփոփելով կարելի է ասել, որ քանի դեռ  Թուրքիայի ներկայիս ղեկավարությունը իշխանության գլուխ է հիմա շատ քննարկումներ կան՝ արդյոք ընտրությունները տեղի կունենան 2023 թվականի մայիսի 14-ին, թե՞ Թուրքիայի ներկայիս կառավարությունը կփորձի հետաձգել ընտրությունները մինչև հունիսի 18-ը, ինչը թույլ է տալիս Սահմանադրությամբ կամ գուցե նույնիսկ խախտել Սահմանադրությունը և ընտրությունները հետաձգել ևս վեց ամսով կամ մեկ տարով` կազմակերպելով դրանք 2024 թվականի գարնանը կամ ամռանը, տեսնենք ինչ կլինի։ Բայց քանի դեռ Թուրքիայի ներկայիս ղեկավարությունը իշխանության գլուխ է, բացարձակապես քիչ հավանական է, որ նրանք կփոխեն Հայաստանի նկատմամբ ռազմավարական դիրքորոշումը, կտարանջատեն Հայաստան-Թուրքիա և Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունները և քայլեր կձեռնարկեն Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների համապարփակ կարգավորման համար, մինչև Հայաստան-Ադրբեջան հաշտության պայմանագիրը, ինչը իրականում նշանակում է, մինչև Հայաստանը կընդունի ադրբեջանական պահանջները, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ներկայումս քննարկվող բոլոր հարցերի շուրջ՝ Լեռնային Ղարաբաղի ապագան (և հիշենք, որ ըստ Ադրբեջանի Լեռնային Ղարաբաղ ընդհանրապես չկա) , սահմանազատման գործընթացը (չմոռանանք, որ Ադրբեջանը պահանջում է նաև այսպես կոչված անկլավներ, որոնք ուղղակիորեն վերահսկում են Հայաստան-Իրան և Հայաստան-Վրաստան ռազմավարական մայրուղիները) և այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցքի բացումը։ Այսպիսով, առայժմ, և քանի դեռ նախագահ Էրդողանը իշխանության ղեկին է, Թուրքիան, ամենայն հավանականությամբ, կպնդի, որ Հայաստանը պետք է ընդունի ադրբեջանական բոլոր պահանջները, նախքան Հայաստանի և Թուրքիայի միջև որևէ համապարփակ կարգավորման հնարավոր լինելը:»

01-03-2023 11:58 Armenia
Today we will discuss the perspectives of Armenia-Turkey relations in the context of so-called earthquake diplomacy. On February 6 the terrible tragedy happened with Turkey and Syria. The two very strong earthquakes devastated the entire areas of these two
States. Immediately after the earthquake many countries more than 100 sent monetary
assistance to Turkey. Among them was Armenia and this is quite normal action. Armenia itself suffered from devastating earthquake in 1988 and Armenian people know very well what does it mean to have an earthquake with such a strong ways. So Armenia sent rescued him, to Turkey 27 Rescuers, and then Armenia send also humanitarian assistance: five trucks of humanitarian cargo, which passed through Armenia-Turkey land border. And this was the first time when any vehicle passed the Armenia-Turkey land border since 1993: when Turkey closed the border and imposed economic blockade on Armenia hoping to this way support Azerbaijan and force Armenia to make unilateral concessions amid the conflict of Nagorno Karabakh. After then, the first Karabakh war, Armenia and Turkey made several attempts to normalize their relations. The most famous was so called football diplomacy, which took place in 2007-2009 with a mediation of Switzerland, United States and which ended with a signature of tourist protocols in October 2009. However at that time Turkey stopped the process under the strong pressure from Azerbaijan, and resumed its original and initial policy, that comprehensive Armenia-Turkey normalization is possible only after the normalization of Armenian Azerbaijan relations, or as Turkey put it only after Armenia will end the occupation of Azerbaijani lands. After 2020 Nagorno Karabakh war, when Azerbaijan took control of all the security zone around Nagorno Karabakh, and also occupied 30 percent of Nagorno Karabakh itself, Armenia and Turkey started to think about the new phase of normalization of relations. The process started after the early parliamentary elections in Armenia in June 2021, then in December 2021 sides appointed two special representatives and they started their meetings January 2022. First meeting took place in Moscow and then they held several other meetings. Most recently the meeting was held in early July in Vienna. And then on October 6 2022 president Erdogan met with Prime Minister of Armenia Pashinyan in Prague. However if we look through the this new phase of Armenia-Turkey normalization process, which now we can say that it's going on approximately for one and half year, we may say that only symbolic gestures have been made: such as a decision reached on July 1st to open Armenia Turkey land border for the citizens of third countries and the decision to open the direct air cargo flight between Armenia and Turkey. Despite the hopes in Armenia that after the defeat in Nagorno Karabakh war, and after Azerbaijan took control almost 80 percent of the Nagorno Karabakh Republic territory, Turkey will be more favorable in normalization in relation with Armenia and we'll put aside preconditions. This was not the case. Both, before and during the new phase of Armenia-Turkey normalization process, Turkish official position was very clear.
Armenia-Turkey comprehensive normalization is possible only after Armenia-Azerbaijan peace treaty, which in reality means only after Armenia accepts Azerbaijani demands and De facto signs the capitulation with Azerbaijan. So this was very clear Turkish position and despite the fact that Armenian side reiterated in many times that there are no preconditions it was not a big secret that there is at least one precondition: Armenia should accept Azerbaijani demands: regarding Armenia-Azerbaijan border delimitation the future of Nagorno Karabakh, Zangezur corridoran, etc. And this was also publicly stated by key Turkish leadership such as foreign minister Cavusoglu and president Erdogan. Even after meeting with prime minister Pashinyan, on October 6 2022 in Prague, president Erdogan publicly stated that he told Pashinyan – “No Armenia-Turkey comprehensive normalization process before Armenia-Azerbaijan peace still.” Otherwise Turkey is ready to continue protests for the process and even sometimes make these symbolic gestures like the agreement to open the Armenia-Turkey land border for the citizens of third countries. But interestingly even the symbolic gestures Turkey is not going to implement, because according to the agreement which was reached on July 1st the land border for citizens of third countries should be opened until September 2022. Now we are in a mid-February 2023 and nothing has been there. Only in January 2023 Turkey loads some direct cargo flights between Armenia and Turkey. However, despite the fact that in the last 18 months of negotiations between Armenia and Turkey nothing concrete was reached, Armenian government decided to make meeting between the foreign Minister's Armenia and Turkey after the earthquake. Foreign minister visited Turkey, he was in Ankara, he met with foreign minister Mevlut Cavusoglu, and then he also visited the areas suffered with the earthquake and met with also Armenian rescuers. After this and after two times Armenia sent humanitarian cargo via Armenia-Turkey border. There were a lot of discussions about so-called earthquake diplomacy which presumably will be more successful than football diplomacy of 2007-2009. However let's be clear- despite Armenian gestures, despite of the visit of foreign ministers and despite sensitive statements and sensible statements from Turkish leadership, that “okay, this will show that Armenia make a բrotherhood action and Turkey will never forget the support of Armenia.” It's less less that Turkey will change its official position regarding Armenia-Turkey normalization process. Again comprehensive normalization is possible only after Armenia accepts Azerbaijani demands. And any hopes that by sending humanitarian cargo, by showing some gestures, even finding the foreign minister to Ankara despite the apparent failure of 18 months Armenia-Turkey normalization process will somehow convince Turkish side to change its strategy and to separate Armenia-Turkey and  Armenia-Azerbaijan normalization process and to say- “okay, we don't care what's happening in Armenia-Azerbaijan normalization track, we don't care if there is or there is no Armenia-Azerbaijan agreement, we will move forward with comprehensive normalization of Armenia-Turkey relations.” Behind these symbolic gestures this is absolutely unlikely. So summarizing we may say that at least as far as the current Turkish leadership is in power and of course now there are a lot of discussions: will elections take place on May 14 2023 as well feddled, or maybe Turkish current government will try to postpone elections until June 18 which is allowed by Constitution or maybe even to break the Constitution and postpone elections for another six or one year organizing them in spring, summer 2024. Let's see what will happen. But as far as the current Turkish leadership is in power, it's absolutely unlikely that they will change the strategic position towards Armenia, that they will separate Armenia-Turkey and Armenia-Azerbaijan relations, and they will make steps for comprehensive normalization of Armenia-Turkey relations before Armenia-Azerbaijan peace treaty, which in reality means before Armenia accepts Azerbaijani demands, on all issues currently discussed between Armenia and Azerbaijan:the future of Nagorno-Karabakh (and let's remember that according to Azerbaijan there is no Nagorno Karabach at all), the border delimitation and demarcation process (let's not forget that Azerbaijan demands also called enclaves which will give him direct control of Armenia-Iran and Armenia-Georgia strategic highways) and also the so-called opening of the Zangezur corridor. So as for now and as far as president Erdogan is in power most probably Turkey will insist: Armenia should accept all Azerbaijani demands before any comprehensive normalization is possible between Armenia and Turkey.