Մայա Սանդուն վարչապետի պաշտոնում առաջադրել է Վասիլե Տոֆանի թեկնածությունը
azatutyun.am Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուն պաշտոնապես վարչապետի պաշտոնում առաջադրել է գործարար Վասիլե Տոֆանի թեկնածությունը։
«Կարծում եմ՝ նա կկատարի Մոլդովայի առջև ծառացած երեք կարևորագույն խնդիրները՝ ԵՄ-ին ինտեգրվելու համար անհրաժեշտ բոլոր պայմանների ապահովումը, պետական ինստիտուտների և հասարակության դիմակայունության ամրապնդումը, ինչպես նաև տնտեսության վերականգնումն ու վերագործարկումը»,- այսօր ճեպազրույցում հայտարարել է Սանդուն։
Ինչպես հաղորդել է TV8-ը, Տոֆանը 15 օր ժամանակ ունի խորհրդարանի վստահության քվեն ստանալու, կառավարության գործունեության ծրագիրը ներկայացնելու և կառավարության կազմը ձևավորելու համար։
Հուլիսի 3-ին վարչապետ Ալեքսանդրու Մունտյանուն անսպասելի հայտարարեց հրաժարականի մասին՝ նախագահ Սանդուի ազգականներից մեկի հետ կապված կոռուպցիոն սկանդալից հետո։
Մոլդովացի հետաքննող լրագրողները պարզել էին, որ Սանդուի իշխանության գալուց հետո նրա ամենամոտ ազգականներից մի քանիսը անհամարժեքորեն լավ վարձատրվող աշխատանքի էին անցել պետական կառույցներում։

Мая Сандун выдвинула кандидатуру Василе Тофана на пост премьер-министра.
azatutyun.am Президент Молдовы Майя Санду официально выдвинула кандидатуру бизнесмена Василе Тофана на пост премьер-министра.
«Я думаю, что он справится с тремя важнейшими задачами, стоящими перед Молдовой: обеспечением всех условий, необходимых для интеграции в ЕС, укреплением устойчивости государственных институтов и общества, а также восстановлением и перезапуском экономики»,- заявила сегодня на пресс-конференции Санду.
Как сообщает TV8, Тофан имеет 15 дней для получения доверия парламента, представления программы деятельности правительства и формирования состава правительства.
3 июля премьер-министр Александру Мунтяну неожиданно объявил о своей отставке после коррупционного скандала, связанного с одним из родственников президента Санду.
Молдавские investigative journalists выяснили, что после прихода Санду к власти несколько ее ближайших родственников получили неоправданно высокооплачиваемые должности в государственных структурах.