Մայա Սանդուն վարչապետի պաշտոնում առաջադրել է Վասիլե Տոֆանի թեկնածությունը
azatutyun.am Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուն պաշտոնապես վարչապետի պաշտոնում առաջադրել է գործարար Վասիլե Տոֆանի թեկնածությունը։
«Կարծում եմ՝ նա կկատարի Մոլդովայի առջև ծառացած երեք կարևորագույն խնդիրները՝ ԵՄ-ին ինտեգրվելու համար անհրաժեշտ բոլոր պայմանների ապահովումը, պետական ինստիտուտների և հասարակության դիմակայունության ամրապնդումը, ինչպես նաև տնտեսության վերականգնումն ու վերագործարկումը»,- այսօր ճեպազրույցում հայտարարել է Սանդուն։
Ինչպես հաղորդել է TV8-ը, Տոֆանը 15 օր ժամանակ ունի խորհրդարանի վստահության քվեն ստանալու, կառավարության գործունեության ծրագիրը ներկայացնելու և կառավարության կազմը ձևավորելու համար։
Հուլիսի 3-ին վարչապետ Ալեքսանդրու Մունտյանուն անսպասելի հայտարարեց հրաժարականի մասին՝ նախագահ Սանդուի ազգականներից մեկի հետ կապված կոռուպցիոն սկանդալից հետո։
Մոլդովացի հետաքննող լրագրողները պարզել էին, որ Սանդուի իշխանության գալուց հետո նրա ամենամոտ ազգականներից մի քանիսը անհամարժեքորեն լավ վարձատրվող աշխատանքի էին անցել պետական կառույցներում։

Maya Sandu has nominated Vasile Tofan for the position of Prime Minister.
azatutyun.am The President of Moldova, Maia Sandu, has officially nominated businessman Vasile Tofan for the position of Prime Minister.
«I believe he will address the three most important issues facing Moldova: ensuring all the necessary conditions for integration into the EU, strengthening the resilience of state institutions and society, as well as the recovery and reactivation of the economy,» Sandu stated today at a press conference.
According to TV8, Tofan has 15 days to obtain the confidence vote from Parliament, present the government's action plan, and form the cabinet.
On July 3, Prime Minister Alexandru Munteanu unexpectedly announced his resignation following a corruption scandal involving a relative of President Sandu.
Moldovan investigative journalists had discovered that several of Sandu's close relatives had secured disproportionately well-paid positions in state institutions after her rise to power.