Ճապոնիայի հարավում թայֆունի հետևանքով տասներկու մարդ է տուժել
shantnews.am Ճապոնիայի հարավային Օկինավա պրեֆեկտուրայում տասներկու մարդ է տուժել հզոր «Բավի» թայֆունի հարվածի հետևանքով։ Այս մասին հաղորդում է Kyodo լրատվական գործակալությունը:
Ըստ հաղորդագրության՝ վնասվածքների (հիմնականում՝ կապտուկների) մեծ մասն առաջացել է թռչող բեկորների հարվածների կամ փոթորկալից քամու պատճառով մարդկանց վայր ընկնելու հետևանքով։ Միյակո հանգստավայր-կղզում երկու կին զբոսաշրջիկի ալիքները քշել-տարել են, սակայն նրանց հաջողվել է վերադառնալ ափ։
Թայֆունի գոտում քամու արագությունը գերազանցում է 40 մ/վ-ը՝ որոշ հատվածներում հասնելով 55 մ/վ-ի։ Նման պոռթկումները բավականաչափ ուժեղ են մարդատար ավտոմեքենա շրջելու համար։ «Բավի»-ն 25 կմ/ժ արագությամբ հյուսիս-արևմտյան ուղղությամբ շարժվում է Օկինավայով դեպի Չինաստանի ափ։
Փոթորկալից քամիներն ուղեկցվում են հորդառատ տեղումներով։ Մինչև հուլիսի 12-ի առավոտն ընկած ժամանակահատվածում տարածաշրջանում կարող է մինչև 250 մմ տեղում թափվել։ Իշխանությունները բնակչությանը զգուշացնում են ջրհեղեղների և սողանքների վտանգի մասին։
Օկինավայի գլխավոր կղզու և պրեֆեկտուրայի ավելի փոքր կղզիների օդանավակայաններում ընդհանուր առմամբ 220 չվերթ է չեղարկվել։ Միյակո կղզում խափանվել է էլեկտրամատակարարումը, և լուսացույցները չեն աշխատում։ Թայֆունի պատճառով լիովին դադարեցվել է լաստանավային և նավակային հաղորդակցությունը։

На юге Японии в результате тайфуна пострадали двенадцать человек
shantnews.am  В южной префектуре Окинава в Японии двенадцать человек пострадали в результате мощного удара тайфуна «Бави». Об этом сообщает информационное агентство Kyodo:
Согласно сообщению, большинство травм (в основном синяков) возникли из-за ударов летящих обломков или падения людей из-за штормового ветра. На курортном острове Мияко две женщины-туристки были унесены волнами, однако им удалось вернуться на берег.
Скорость ветра в зоне тайфуна превышает 40 м/с, в некоторых участках достигая 55 м/с. Такие порывы достаточно сильны, чтобы перевернуть легковой автомобиль. Тайфун «Бави» движется на северо-запад со скоростью 25 км/ч в сторону побережья Китая через Окинаву.
Штормовые ветры сопровождаются проливными дождями. В период до утра 12 июля в регионе может выпасть до 250 мм осадков. Власти предупреждают население о риске наводнений и оползней.
В аэропортах главного острова Окинавы и более мелких островов префектуры отменено в общей сложности 220 рейсов. На острове Мияко нарушено электроснабжение, и светофоры не работают. Из-за тайфуна полностью прекращено паромное и лодочное сообщение.