Ճապոնիայի հարավում թայֆունի հետևանքով տասներկու մարդ է տուժել
shantnews.am Ճապոնիայի հարավային Օկինավա պրեֆեկտուրայում տասներկու մարդ է տուժել հզոր «Բավի» թայֆունի հարվածի հետևանքով։ Այս մասին հաղորդում է Kyodo լրատվական գործակալությունը:
Ըստ հաղորդագրության՝ վնասվածքների (հիմնականում՝ կապտուկների) մեծ մասն առաջացել է թռչող բեկորների հարվածների կամ փոթորկալից քամու պատճառով մարդկանց վայր ընկնելու հետևանքով։ Միյակո հանգստավայր-կղզում երկու կին զբոսաշրջիկի ալիքները քշել-տարել են, սակայն նրանց հաջողվել է վերադառնալ ափ։
Թայֆունի գոտում քամու արագությունը գերազանցում է 40 մ/վ-ը՝ որոշ հատվածներում հասնելով 55 մ/վ-ի։ Նման պոռթկումները բավականաչափ ուժեղ են մարդատար ավտոմեքենա շրջելու համար։ «Բավի»-ն 25 կմ/ժ արագությամբ հյուսիս-արևմտյան ուղղությամբ շարժվում է Օկինավայով դեպի Չինաստանի ափ։
Փոթորկալից քամիներն ուղեկցվում են հորդառատ տեղումներով։ Մինչև հուլիսի 12-ի առավոտն ընկած ժամանակահատվածում տարածաշրջանում կարող է մինչև 250 մմ տեղում թափվել։ Իշխանությունները բնակչությանը զգուշացնում են ջրհեղեղների և սողանքների վտանգի մասին։
Օկինավայի գլխավոր կղզու և պրեֆեկտուրայի ավելի փոքր կղզիների օդանավակայաններում ընդհանուր առմամբ 220 չվերթ է չեղարկվել։ Միյակո կղզում խափանվել է էլեկտրամատակարարումը, և լուսացույցները չեն աշխատում։ Թայֆունի պատճառով լիովին դադարեցվել է լաստանավային և նավակային հաղորդակցությունը։

Twelve people have been injured due to a typhoon in southern Japan.
shantnews.am  Twelve people have been injured as a result of the powerful "Bavi" typhoon hitting the southern Okinawa Prefecture of Japan. This was reported by the Kyodo news agency:
According to the report, most of the injuries (mainly bruises) were caused by flying debris or people falling due to the stormy winds. On Miyako resort island, two female tourists were swept away by the waves, but they managed to return to shore.
The wind speed in the typhoon zone exceeds 40 m/s, reaching up to 55 m/s in some areas. Such gusts are strong enough to overturn passenger vehicles. "Bavi" is moving northwest at a speed of 25 km/h towards the coast of China.
The stormy winds are accompanied by heavy rainfall. Up to 250 mm of rain may fall in the region by the morning of July 12. Authorities are warning the population about the risks of flooding and landslides.
A total of 220 flights have been canceled at the airports of Okinawa's main island and smaller islands in the prefecture. Power supply has been disrupted on Miyako Island, and traffic lights are not functioning. Ferry and boat services have been completely suspended due to the typhoon.