Վեհափառն ընդունել է «Էսրա» միջազգային հիմնադրամի նախագահ Մորթեզա Ջավադի Ամոլիին և Իրանի դեսպան Խալիլ Շիրղոլամիին
24-06-2026 17:22 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Հունիսի 24-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց «Էսրա» միջազգային հիմնադրամի նախագահ, Իմամ Հասան Ասքարիի անվան հոգևոր դպրոցի և համանուն բարձրագույն ուսումնական հաստատության ղեկավար Հոջաթ-ոլ-Էսլամ վա ալ-Մուսլիմին դոկտոր Մորթեզա Ջավադի Ամոլիին՝ ուղեկցությամբ Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Խալիլ Շիրղոլամիի։ Այս մասին հայտնում են Մայր Աթոռից:
Հանդիպմանը անդրադարձ կատարվեց հայ և իրանցի ժողովուրդների բարեկամական հարաբերություններին, որոնք խարսխված են փոխադարձ հարգանքի և պատմական հարուստ անցյալի վրա։
Զրույցի ընթացքում կարևորությամբ ընդգծվեց ժողովուրդների միջև փոխըմբռնման և համագործակցության խորացման գործում կրոնական համայնքների դերակատարությունը, ինչպես նաև միջկրոնական երկխոսության և մշակութային կապերի առավել զորացման անհրաժեշտությունը։ Նշվեց, որ արդի մարտահրավերների պայմաններում հոգևոր-բարոյական արժեքների ամրապնդումը կարևոր պայման է մարդկության կյանքում կայուն խաղաղության հաստատման ու անվտանգ ապագայի կերտման համար։

The President has received Morteza Javadi Amoli, the head of the "Esra" International Foundation, and the Iranian Ambassador Khalil Shirgolami.
24-06-2026 17:22:05 | Armenia | Press release
On June 24, His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, received Dr. Morteza Javadi Amoli, President of the "Esra" International Foundation and Head of the Imam Hasan Askari Spiritual School and its affiliated higher educational institution, accompanied by Khalil Shirgolami, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Armenia. This was reported by the Mother See.
The meeting addressed the friendly relations between the Armenian and Iranian peoples, which are based on mutual respect and a rich historical past.
During the conversation, the importance of the role of religious communities in deepening mutual understanding and cooperation between the peoples was emphasized, as well as the necessity of strengthening interfaith dialogue and cultural ties. It was noted that in the context of modern challenges, the reinforcement of spiritual and moral values is a crucial condition for establishing sustainable peace in human life and shaping a secure future.