Եվրամիության հետ վիզաների ազատականացման երկխոսության մասով Հայաստանն ակտիվ աշխատանքային փուլում է. այս տարվա մայիսին հայկական կողմը ստացել է գործողությունների ծրագրի իրականացման առաջընթացի առաջին զեկույցը, որում բավականին դրական են գնահատվել Հայաստանի կողմից կատարված քայլերն այդ ուղղությամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ օգոստոսի 14-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնեց ՆԳ նախարարի տեղակալի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արմեն Ղազարյանը։ «Մեզ Եվրամիության կողմից ներկայացվել են 53 հանձնարարականներ, որոնք զուտ մեր տնային աշխատանքի նպատակով բաժանել ենք կոնկրետ գործողությունների։ Մենք մանրամասնել ենք այդ հանձնարարականները, թե ինչ քայլեր պետք է իմպլեմենտացնենք, որպեսզի հասնենք դրանց կատարմանը։
Ըստ այդմ՝ մշակել ենք 117 գործողություններ։ Կեսից ավելին արդեն կատարված է, և մինչև տարեվերջ կունենանք շատ ավելի դրական արդյունքներ։
Հանձնարարականները վերաբերվում են վիզաների ազատականացման ծրագրի գործողությունների առաջին փուլին, որն առնչվում է միայն օրենսդրության և քաղաքականության մշակմանը»,- մանրամասնեց Ղազարյանը։ Նա հույս հայտնեց, որ գալիք տարվա սկզբին կամ առաջին կիսամյակում հնարավոր կլինի ամփոփել առաջին փուլի գործողություններն ամբողջությամբ, ինչի արդյունքում ԵՄ-ի հետ վիազների ազատականացման երկխոսության մասով կլինեն դրական արդյունքներ։

The dialogue on visa liberalization with the European Union is currently in an active working phase for Armenia. In May of this year, the Armenian side received the first report on the progress of the action plan's implementation, which assessed the steps taken by Armenia in this direction quite positively.
According to Armenpress, this was announced by the acting Deputy Minister of Internal Affairs, Armen Ghazaryan, during a press conference held on August 14. "The European Union has presented us with 53 recommendations, which we have divided into specific actions purely for our homework. We have detailed these recommendations, outlining what steps we need to implement in order to achieve their fulfillment."
Accordingly, we have developed 117 actions. More than half of them have already been completed, and by the end of the year, we will have much more positive results.
The recommendations pertain to the first phase of the visa liberalization program's actions, which only relates to the development of legislation and policy," Ghazaryan elaborated. He expressed hope that by the beginning of next year or in the first half of the year, it will be possible to fully summarize the actions of the first phase, resulting in positive outcomes in the dialogue on visa liberalization with the EU.