«Ես պրոբլեմ եմ տեսնում, որ Ծառուկյանն այս ողջ ընթացքում եղել է ազատության մեջ». Փաշինյան
Ազատություն. Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում է՝ խնդիր է տեսնում, որ ԲՀԿ առաջնորդ, գործարար Գագիկ Ծառուկյանը «այս ողջ ընթացքում եղել է ազատության մեջ»:
«Իսկ ո՞վ է ասել ընդհանրապես, որ Գագիկ Ծառուկյանը էս ողջ ընթացքում պետք է լիներ ազատության մեջ, ես պրոբլեմ եմ տեսնում նրանում, որ էս ողջ ընթացքում եղել է ազատության մեջ: Ինչի՞ է եղել ազատության մեջ: Այսինքն Գագիկ Ծառուկյանը կամ էլի մարդիկ... ես պրոբլեմ եմ տեսնում, որ իրենք 8 տարի եղել են ազատության մեջ: Էդ իրենց ազատության մեջ մնալու պատասխանատվությունը ժողովուրդը դնում է ինձ վրա», - այսօր հայտարարեց վարչապետը, անդրադառնալով հարցին, թե ինչպե՞ս է ստացվում, որ Փաշինյանը մի կողմից խոսում է դատաիրավական ոլորտի կոռումպացվածության մասին, սակայն իր իսկ հայտարարություններից հետո ընդդիմադիր գործիչներ են ձերբակալվում ու կալանավորվում:
Փաշինյանը պնդեց, թե դատաիրավական համակարգը շատ հաճախ «այսպես ասած վերնախավերի հետաքրքրությունների արտահայտիչն է» դարձել և որ դրա պատճառը սահմանադրական կարգավորումներն են:
Վարչապետը խոստացավ՝ առաջիկայում այս թեմային ավելի մանրամասն կանդրադառնա:
Իրավապահները ԲՀԿ առաջնորդին մեղադրում են իրանցի գործարարներից մոտ 22 միլիոն դոլարի գույք և դրամական միջոցներ հափշտակելու և փողերի լվացման համար: Փաստաբաններն անհիմն են որակում մեղադրանքը:
Կալանավորված Գագիկ Ծառուկյանը իրավապահների ուշադրության կենտրոնում հայտնվեց այս խորհրդարանական ընտրություններից հետո:
70-ամյա Ծառուկյանի առաջնորդած ԲՀԿ-ն մի քանի տասնյակ ձայնով դուրս մնաց խորհրդարանից, երբ ԿԸՀ-ն անվավեր ճանաչեց երկու տեղամասերում քվեարկության արդյունքները: Արդյունքում «Քաղաքացիական պայմանագիրը» որոշիչ մեծամասնության հասավ խորհրդարանում:

"I see a problem that Tsarukyan has been at liberty throughout this entire time," said Pashinyan.
Azatutyun. Prime Minister Nikol Pashinyan states that he sees a problem in the fact that the leader of the Prosperous Armenia Party, businessman Gagik Tsarukyan, has been "in freedom throughout this entire time."
"Who said at all that Gagik Tsarukyan should have been in freedom throughout this entire time? I see a problem in the fact that he has been in freedom throughout this entire time. Why has he been in freedom? This means that Gagik Tsarukyan or other people... I see a problem in the fact that they have been in freedom for 8 years. The responsibility for their staying in freedom is placed on me by the people," the Prime Minister stated today, addressing the question of how it turns out that Pashinyan speaks about the corruption in the judicial system, yet after his own statements, opposition figures are arrested and detained.
Pashinyan insisted that the judicial system has often become "so to speak, an expression of the interests of the elites" and that the reason for this is the constitutional regulations.
The Prime Minister promised to address this topic in more detail in the near future.
Law enforcement accuses the leader of the Prosperous Armenia Party of embezzling property and monetary funds worth about 22 million dollars from Iranian businessmen and money laundering. Lawyers describe the accusation as unfounded.
Detained Gagik Tsarukyan came under the attention of law enforcement after these parliamentary elections.
The 70-year-old Tsarukyan's Prosperous Armenia Party was excluded from parliament by a few dozen votes when the Central Electoral Commission invalidated the voting results in two polling stations. As a result, "Civil Contract" achieved a decisive majority in parliament.