Մոսկվան պնդում է՝ TRIPP-ը կարող է արդյունավետ իրականացվել միայն իր մասնակցությամբ
azatutyun.am TRIPP տրանսպորտային նախագիծը կարող է արդյունավետ իրականացվել միայն Ռուսաստանի մասնակցությամբ, և Մոսկվայի կարծիքը պետք է հաշվի առնվի, հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարարը RTVI-ին տված հարցազրույցում։
Միխայիլ Գալուզինը պնդել է, թե ԱՄՆ-Իսրայելի կողմից Իրանի դեմ սկսված պատերազմից հետո Թեհրանը գոհ չի լինի ամերիկյան ներկայությունից իր սահմաններից անմիջապես հյուսիս։ «Ավելին՝ որոշ փորձագետներ կարծում են, որ Չինաստանը նույնպես գոհ չի լինի, որ ԱՄՆ-ն է վերահսկելու Կենտրոնական Ասիայից Եվրոպա տրանսպորտային և լոգիստիկ երթուղու որոշակի հատվածը», - ասել է ռուս բարձրաստիճան դիվանագետը։
Գալուզինը նշել է, որ Հայաստանով բեռների տարանցումը ևս պետք է իրականացվի Եվրասիական տնտեսական միության նորմերին ու կանոններին համապատասխան, քանի դեռ Հայաստանը հայտարարում է, որ կառույցից չի պատրաստվում դուրս գալ:
«Եվ, ի վերջո, «Թրամփի ուղին» անցնելու է տարածքով, որտեղ տասնամյակներ շարունակ ռուս զինվորներն են իրենց հայ գործընկերների հետ պահպանում Հայաստանի սահմանը Թուրքիայի և Իրանի հետ», - ասել է Գալուզինը՝ հավելելով, թե ըստ հայկական կողմի հայտարարությունների՝ «Երևանը Գյումրիում ռուսական ռազմաբազայի փակման հարց չի քննարկում»։
Մայիսի 26-ին Երևանում ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն և Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը նախաստորագրել են երկու երկրների միջև «Թրամփի ուղի հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) նախագծի վերաբերյալ ռազմավարական համագործակցության շրջանակային համաձայնագիրը, իսկ հունիսի 4-ին կողմերը հեռավար ձևաչափով ստորագրել են TRIPP-ի վերաբերյալ հայ-ամերիկյան համաձայնագիրը։
Փաստաթղթում նշված է, որ Հայաստանը լիակատար ինքնիշխանություն, տարածքային ամբողջականություն և իրավազորություն է պահպանում իր ինքնիշխան տարածքում TRIPP-ի իրականացման բոլոր գոտիների նկատմամբ, և համաձայնագիրը և TRIPP-ը նպատակ ունեն ծառայելու որպես առանցքային մեխանիզմներ հանուն խաղաղ և ինքնիշխան Հայաստանի: Նշվում է, որ TRIPP-ը միտված է Հայաստանի տարածքում անխոչընդոտ, բազմամոդալ տարանցիկ փոխկապակցվածության ստեղծմանը՝ նպաստելով տարածաշրջանային խաղաղությանը, կայունությանը և ինտեգրմանը՝ պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության հարգանքի հիման վրա՝ միևնույն ժամանակ կապելով Ադրբեջանի հիմնական մասը Նախիջևանի հետ և ստեղծելով Տրանսկասպյան առևտրային երթուղու կենսական հանգույց:

Москва утверждает, что TRIPP может быть эффективно реализован только с ее участием.
azatutyun.am Проект TRIPP может быть эффективно реализован только с участием России, и мнение Москвы должно быть учтено, заявил заместитель министра иностранных дел РФ в интервью RTVI.
Михаил Галузин настаивал, что после войны, начатой США и Израилем против Ирана, Тегеран не будет доволен американским присутствием непосредственно к северу от своих границ. «Более того, некоторые эксперты считают, что Китай также не будет доволен тем, что США контролируют определенные участки транспортного и логистического маршрута из Центральной Азии в Европу», - сказал российский высокопоставленный дипломат.
Галузин отметил, что транзит грузов через Армению также должен осуществляться в соответствии с нормами и правилами Евразийского экономического союза, пока Армения заявляет, что не собирается выходить из структуры.
«И, в конце концов, «Путь Трампа» пройдет по территории, где десятилетиями российские солдаты вместе с армянскими коллегами охраняют границу Армении с Турцией и Ираном», - сказал Галузин, добавив, что согласно заявлениям армянской стороны, «Ереван не обсуждает вопрос закрытия российской военной базы в Гюмри».
26 мая в Ереване госсекретарь США Марко Рубио и министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян предварительно подписали рамочное соглашение о стратегическом сотрудничестве по проекту «Путь Трампа ради международного мира и процветания» (TRIPP), а 4 июня стороны подписали армяно-американское соглашение по TRIPP в удаленном формате.
В документе указано, что Армения сохраняет полный суверенитет, территориальную целостность и юрисдикцию над всеми зонами реализации TRIPP на своей суверенной территории, и соглашение и TRIPP направлены на то, чтобы служить ключевыми механизмами ради мирной и суверенной Армении. Указывается, что TRIPP направлен на создание беспрепятственной, мультимодальной транзитной взаимосвязанности на территории Армении, способствуя региональному миру, стабильности и интеграции на основе уважения суверенитета, территориальной целостности и юрисдикции государств, одновременно связывая основную часть Азербайджана с Нахичеванью и создавая жизненно важный узел Транскаспийского торгового маршрута.