Մխիթար Հայրապետյանը հանդիպել է ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատարի հետ
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հունիսի 29-ին ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենին։
Մխիթար Հայրապետյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև ձևավորված արդյունավետ գործընկերությունը՝ ընդգծելով 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ Վաշինգտոն քաղաքում ստորագրված «Արհեստական բանականության և կիսահաղորդիչների ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագրի» ռազմավարական նշանակությունը։
Նախարարը նշել է, որ հուշագրի ստորագրումը երկկողմ համագործակցության խթանման աննախադեպ կարևորություն ունի և պետք է առավելագույն ջանքեր գործադրել՝ փաստաթուղթն արդյունավետ կապիտալիզացնելու և կոնկրետ արդյունքների վերածելու համար։ Որպես համագործակցության առաջնային ուղղություններ առանձնացվել են բարձր արտադրողականությամբ հաշվողական ռեսուրսների ապահովումը, ինչպես նաև ամերիկյան խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունների հետ փոխգործակցության ընդլայնումը:
Դեյվիդ Ալենն իր հերթին վերահաստատել է Միացյալ Նահանգների պատրաստակամությունը՝ աջակցելու հայկական տեխնոլոգիական էկոհամակարգի զարգացմանը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև կիսահաղորդիչների ոլորտում ՀՀ-ԱՄՆ համագործակցության առանցքային ձեռքբերումներից մեկին՝ «Մայքրոչիփ Թեքնոլոջի» (Microchip Technology) ընկերությանը առաջադեմ տեխնոլոգիաների արտահանման լիցենզիա տրամադրելուն։ Նախարարն ընդգծել է, որ սա երկկողմ հետևողական աշխատանքի արդյունք է, և այս համագործակցությունը հաստատում է երկու երկրների միջև ձևավորված բարձր փոխվստահությունը: Այս համատեքստում նախարարը շեշտել է, որ Հայաստանի համար ԱՄՆ արտահանման վերահսկողության ռեժիմում ավելի բարենպաստ կարգավիճակի անցումը կդառնա ռազմավարական գործընկերության տրամաբանական և օրինաչափ շարունակությունը:
Քննարկվել են նաև Հայաստանում YouTube-ի դրամայանցման ներկա ընթացքը, թվային հարթակների զարգացման, ամերիկյան տեխնոլոգիական ընկերությունների ներկայության ընդլայնման, ինչպես նաև Վաշինգտոնում առաջիկայում նախատեսվող ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և ԱՄՆ Հաղորդակցությունների դաշնային հանձնաժողովի (FCC) միջև փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրմանն առնչվող հարցեր։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են Հայաստանի Հանրապետության և Միացյալ Նահանգների միջև ռազմավարական տեխնոլոգիական գործընկերության հետագա խորացման պատրաստակամությունը։

Mkhitar Hayrapetyan has met with the Acting Chargé d'Affaires of the USA.
The Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia, Mikayel Hayrapetyan, received the Chargé d'Affaires of the United States in Armenia, David Allen, on June 29.
Mikayel Hayrapetyan highly appreciated the effective partnership established between the Republic of Armenia and the United States of America, emphasizing the strategic importance of the "Memorandum of Understanding on Cooperation in the Field of Artificial Intelligence and Semiconductors" signed in Washington, D.C. on August 8, 2025.
The Minister noted that the signing of the memorandum is of unprecedented importance for promoting bilateral cooperation and that maximum efforts should be made to effectively capitalize on the document and turn it into concrete results. The primary areas of cooperation identified include the provision of high-performance computing resources and the expansion of collaboration with major American technology companies.
David Allen, for his part, reaffirmed the United States' readiness to support the development of the Armenian technological ecosystem.
Reference was also made to one of the key achievements in the field of semiconductors in the cooperation between Armenia and the USA—the granting of an export license for advanced technologies to Microchip Technology. The Minister emphasized that this is the result of consistent bilateral work, and this cooperation confirms the high level of mutual trust established between the two countries. In this context, the Minister stressed that Armenia's transition to a more favorable status in the U.S. export control regime will be a logical and natural continuation of the strategic partnership.
Discussions also covered the current status of YouTube's monetization in Armenia, the development of digital platforms, the expansion of the presence of American technology companies, as well as issues related to the upcoming signing of a memorandum of understanding between the Ministry of High-Tech Industry of Armenia and the Federal Communications Commission (FCC) in Washington.
At the end of the meeting, the parties reaffirmed their readiness to further deepen the strategic technological partnership between the Republic of Armenia and the United States.