Ի գիտություն առաջին դասարան հաճախող երեխաների ծնողների
Այն ծնողները, ովքեր երեխաներին հայտագրել են հանրակրթական դպրոցի առաջին դասարան, մինչև 2026 թվականի սեպտեմբերի 5-ը պետք է դիմում ներկայացնեն դպրոցի տնօրենին՝ երեխային տվյալ հաստատություն ընդունելու և ծնողի հետ պայմանագիր կնքելու նպատակով։
«Դիմում ներկայացնել և պայմանագիր կնքել հնարավոր է երկու տարբերակով՝ էլեկտրոնային և թղթային։
Դիմել էլեկտրոնային եղանակով
Եթե ծնողն ունի էլեկտրոնային ստորագրություն և Կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգում անցել է նույնականացում ԵՍԵՄ նույնականացման ազգային հարթակի միջոցով, ապա կարող է դիմումը և ապա պայմանագիրը ստորագրել էլեկտրոնային ստորագրության միջոցով։
Դիմել թղթային եղանակով
Եթե ծնողը չունի էլեկտրոնային ստորագրություն և չի նույնականացել ԵՍԵՄ նույնականացման ազգային հարթակի միջոցով, ապա կարող է դիմումը դպրոց ներկայացնել թղթային եղանակով և պայմանագիրը ստորագրել առձեռն՝ թղթային տարբերակով։
Էլեկտրոնային ստորագրություն չունենալը որևէ դեպքում չի կարող խանգարել ծնողին՝ երեխային դպրոց ընդունելու գործընթացում։
Ուշադրություն․ 2026 թվականի սեպտեմբերի 5-ից հետո ինքնաշխատ եղանակով կչեղարկվեն այն երեխաների հայտերը, որոնց ծնողները դիմում չեն ներկայացրել։

Родители, которые зарегистрировали своих детей в первый класс общеобразовательной школы, должны подать заявление директору школы до 5 сентября 2026 года с целью зачисления ребенка в данное учреждение и заключения договора с родителем.
«Заявление можно подать и заключить договор двумя способами: электронным и бумажным.»
Подать заявление электронным способом
Если родитель имеет электронную подпись и прошел идентификацию в информационной системе управления образованием через национальную платформу идентификации ЕСЕМ, то он может подписать заявление и затем договор с помощью электронной подписи.
Подать заявление бумажным способом
Если родитель не имеет электронной подписи и не прошел идентификацию через национальную платформу идентификации ЕСЕМ, то он может подать заявление в школу бумажным способом и подписать договор лично в бумажном варианте.
Отсутствие электронной подписи в любом случае не может помешать родителю в процессе зачисления ребенка в школу.
Внимание: после 5 сентября 2026 года автоматически будут аннулированы заявки тех детей, родители которых не подали заявление.