ԱՄՆ-ը հարվածել է Իրանին, Թեհրանն էլ՝ Պարսից ծոցում ամերիկյան օբյեկտներին
Ազատություն. Միացյալ Նահանգների զինուժը Իրանին հասցված նոր հարվածների ժամանակ 80 ռազմական օբյեկտ է թիրախավորել՝ մեղադրելով Թեհրանին համաշխարհային մատակարարումների համար առանցքային Հորմուզի նեղուցում առևտրային նավերի դեմ հարձակումների համար, իսկ իրանական պատասխան հարվածների թիրախում Պարսից ծոցի հարևաններ Քուվեյթում և Բահրեյնում տեղակայված ամերիկյան օբյեկտներն են եղել։
«Հարվածները նպատակ ունեին ծանր գին սահմանել միջազգային ջրային ուղում անմեղ քաղաքացիական անձանցից կազմված անձնակազմով առևտրային նավերին թիրախավորելու և դրանց վրա հարձակվելու համար», - ասվում է ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարության հայտարարության մեջ, որտեղ Իրանի գործողությունները «չհիմնավորված, վտանգավոր և հրադադարի ակնհայտ խախտում» են որակվում։
Իրանական լրատվամիջոցները հաղորդել են Իրանի հարավում հնչած մի քանի պայթյունների մասին, այդ թվում՝ Քեշմ կղզում, Սիրիկ քաղաքում և ռազմավարական նշանակության Բանդար Աբբաս նավահանգստի մոտակայքում։
ԻՀՊԿ-ն պատասխանել է ամերիկյան հարվածներին
Reuters-ի հաղորդմամբ՝ Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) հայտարարել է, թե հրթիռներով և անօդաչուներով հարվածներ է հասցրել Բահրեյնում և Քուվեյթում գտնվող ամերիկյան ռազմական կարևոր օբյեկտներին։ Իրանական կողմը նաև պնդում է, որ խոցել է հարձակմանը միջամտել փորձող ամերիկյան MQ-9 անօդաչու։
Պաշտոնյաների փոխանցմամբ՝ Բահրեյնում և Քուվեյթում օդային տագնապ է հայտարարվել։ Քուվեյթի զինուժը հայտնել է, որ հակաօդային պաշտպանության ուժերը հետ են մղում հրթիռային և դրոնային հարձակումները։
ԱՄՆ-Իրան պատերազմին վերջ դնող փոխըմբռնման հուշագրի համաձայն՝ առևտրային նավերը 60 օր անվճար պետք է անցնեն նեղուցով, սակայն դեռ հայտնի չէ, թե ինչ է սպասվում 60-օրյա ժամկետի լրանալուց հետո։ Թեհրանը պնդում է, որ մատուցված ծառայությունների դիմաց իրավունք ունի վճարներ գանձել նեղուցից օգտվող նավերից, մինչդեռ Վաշինգտոնից հակադարձում են՝ Թեհրանը դա չի կարող անել։
Ամերիկյան տնտեսական ճնշման վերականգնում
Բացի դրանից, ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը չեղարկել է իրանական նավթի վաճառքի թույլտվությունը՝ վերականգնելով նախորդ ամիս կողմերի միջև հաստատված փոխըմբռնման հուշագրով ժամանակավորապես կասեցված պատժամիջոցները։
«Ազատության» հետ զրույցում ամերիկացի պաշտոնյան ընդգծել է, որ ամերիկյան տնտեսական պատժամիջոցների մեղմումը «ամբողջությամբ հիմնված է պարտավորությունների կատարման վրա»։
Թեհրանը Վաշինգտոնին մեղադրել է շրջանակային համաձայնագրի շարունակական խախտումների մեջ՝ մատնանշելով իրանական նավթամթեքրի վաճառքի դեմ սահմանված պատժամիջոցների վերականգնումը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հուլիսի 6-ին հայտարարել էր, որ Միացյալ Նահանգները կա՛մ գործարք կկնքի Թեհրանի հետ, կա՛մ «ավարտին կհասցնի գործը»՝ նկատի ունենալով փետրվարի 28-ին մեկնարկած ամերիկա-իսրայելական համատեղ հարձակումն Իրանի վրա։ Իրանական կողմից ԱՄՆ նախագահի խոսքերը «պատրանքային» էին որակել՝ կոչ անելով հարգանքով խոսել իրանցի ժողովրդի հետ, «այլապես մենք այլ լեզվով կպատասխանենք»։

США нанесли удар по Ирану, а Тегеран — по американским объектам в Персидском заливе
Свобода. Во время новых ударов американских вооруженных сил по Ирану было нацелено 80 военных объектов, обвиняя Тегеран в атаках на торговые суда в стратегически важном Ормузском проливе, который является ключевым для мировых поставок, в то время как иранские ответные удары были направлены на американские объекты, расположенные в соседних с Персидским заливом Кувейте и Бахрейне.
«Удары были направлены на то, чтобы установить высокую цену за нацеливание и нападение на торговые суда с экипажами, состоящими из невинных гражданских лиц, на международных водных путях», - говорится в заявлении Центрального командования США, в котором действия Ирана квалифицируются как «необоснованные, опасные и явное нарушение прекращения огня».
Иранские СМИ сообщили о нескольких взрывах на юге Ирана, в том числе на острове Кешм, в городе Сирик и в окрестностях стратегически важного порта Бандар-Аббас.
Корпус стражей исламской революции ответил на американские удары
По сообщению Reuters, Корпус стражей исламской революции (КСИР) Ирана заявил, что нанес удары по важным американским военным объектам в Бахрейне и Кувейте с помощью ракет и беспилотников. Иранская сторона также утверждает, что сбила американский беспилотник MQ-9, который пытался вмешаться в атаку.
По словам официальных лиц, в Бахрейне и Кувейте объявлена воздушная тревога. Вооруженные силы Кувейта сообщили, что силы противовоздушной обороны отражают ракетные и дроновые атаки.
Согласно меморандуму о взаимопонимании, который положит конец войне между США и Ираном, торговые суда должны беспрепятственно проходить через пролив в течение 60 дней, однако пока неясно, что произойдет по истечении 60-дневного срока. Тегеран утверждает, что имеет право взимать плату с судов, использующих пролив, за предоставленные услуги, в то время как Вашингтон отвечает, что Тегеран не может этого сделать.
Восстановление американского экономического давления
Кроме того, Министерство финансов США отменило разрешение на продажу иранской нефти, восстановив санкции, временно приостановленные меморандумом о взаимопонимании, установленным между сторонами в прошлом месяце.
В разговоре с «Свободой» американский чиновник подчеркнул, что смягчение американских экономических санкций «полностью основано на выполнении обязательств».
Тегеран обвинил Вашингтон в продолжающихся нарушениях рамочного соглашения, указывая на восстановление санкций против продажи иранского нефтяного экспорта.
Президент США Дональд Трамп 6 июля заявил, что Соединенные Штаты либо заключат сделку с Тегераном, либо «положат конец делу», имея в виду начавшуюся 28 февраля совместную американско-израильскую атаку на Иран. Иранская сторона назвала слова президента США «иллюзорными», призвав говорить с иранским народом с уважением, «в противном случае мы ответим на другом языке».