Խոցվել է 903 ԱԹՍ, հարված է հասցվել Կիևի ռազմարդյունաբերական համալիրի օբյեկտներին․ ՌԴ ՊՆ
sputnik Գերատեսչությունը նշել է` ռազմարդյունաբերական համալիրի օբյեկտներին հասցված հարվածը Ռուսաստանի քաղաքացիական ենթակառուցվածքների դեմ Կիևի ահաբեկչական հարձակումների պատասխանն է։
ԵՐԵՎԱՆ, 8 հուլիսի – Sputnik. Ռուսական ՀՕՊ միջոցները մեկ օրում 903 ուկրաինական անօդաչու թռչող սարք և ութ կառավարվող ավիացիոն ռումբ են ոչնչացրել։ Այս մասին հայտնում է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։
Գերատեսչության տվյալներով՝ ռուսական զորքը նաև հարվածներ է հասցրել լոգիստիկ կենտրոններին, Ուկրաինայի զինված ուժերի կողմից օգտագործվող վառելիքաէներգետիկ և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների օբյեկտներին, զինամթերքի պահեստներին, ինչպես նաև ուկրաինական կազմավորումների և օտարերկրյա վարձկանների ժամանակավոր տեղակայման կետերին 157 շրջաններում։
Բացի այդ, այս գիշեր Ռուսաստանի զինուժը ցամաքային տեղակայման ճշգրիտ զենքով խմբային հարված է հասցրել Կիևում Ուկրաինայի ռազմարդյունաբերական համալիրի օբյեկտներին։ Պաշտպանության նախարարությունից հայտնել են, որ ռազմարդյունաբերական համալիրի օբյեկտներին հասցված հարվածը Ռուսաստանի քաղաքացիական ենթակառուցվածքների դեմ Կիևի ահաբեկչական հարձակումների պատասխանն է։
«Հարվածի հետևանքով խոցվել է «Սամսունգ-Ուկրաինա» ընկերության արդյունաբերական ձեռնարկությունը, որտեղ իրականացվում էր ցամաքային տեղակայման FP-5 «Ֆլամինգո» թևավոր հրթիռների բաղադրիչների արտադրությունն ու պահեստավորումը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Ռուսական ռազմական գերատեսչության տվյալներով՝ խոցվել է նաև մեծ և միջին հեռահարության անօդաչու թռչող սարքերի հավաքման արտադրամասը։
Հիշեցնենք՝ 2022–ի փետրվարի 24-ի վաղ առավոտյան Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց, որ Ուկրաինայի նկատմամբ ռազմական հատուկ գործողություն սկսելու որոշում է կայացրել, քանի որ ԼԺՀ-ն ու ԴԺՀ-ն դիմել են օգնության խնդրանքով։
Մարտական գործողություններն ընթանում են մինչ օրս։
Ուկրաինական զորքը տարբեր եղանակներով (այդ թվում` ԱԹՍ–ներով) պարբերաբար գնդակոծում և գրոհում է ՌԴ սահմանամերձ շրջանները, մասնավորապես` Բելգորոդի, Բրյանսկի, Կուրսկի և Վորոնեժի մարզերը։

903 UAVs have been hit, and a strike has been carried out on the facilities of Kyiv's defense industry complex, according to the Russian Ministry of Defense.
The agency stated that the strike on the objects of the military-industrial complex is a response to Kyiv's terrorist attacks against Russia's civilian infrastructure.
YEREVAN, July 8 – Sputnik. Russian air defense systems have destroyed 903 Ukrainian drones and eight guided aviation bombs in one day. This was reported by the Russian Ministry of Defense.
According to the agency, the Russian military also struck logistics centers, fuel-energy and transport infrastructure facilities used by the Ukrainian armed forces, ammunition depots, as well as temporary deployment points of Ukrainian formations and foreign mercenaries in 157 regions.
In addition, last night, the Russian armed forces delivered a group strike with precision weapons on the objects of Ukraine's military-industrial complex in Kyiv. The Ministry of Defense reported that the strike on the military-industrial complex is a response to Kyiv's terrorist attacks against Russia's civilian infrastructure.
"The strike resulted in the destruction of the industrial enterprise of 'Samsung-Ukraine,' where the production and storage of components for the ground-based FP-5 'Flamingo' cruise missiles were being carried out," the statement said.
According to the Russian military department, a workshop for assembling large and medium-range drones was also hit.
Recall that on the early morning of February 24, 2022, Russian President Vladimir Putin announced that he had decided to launch a military special operation against Ukraine, as the LPR and DPR had requested assistance.
The combat operations continue to this day.
The Ukrainian military regularly shells and attacks the border regions of the Russian Federation in various ways (including with UAVs), particularly in the Belgorod, Bryansk, Kursk, and Voronezh regions.