Խոցվել է 903 ԱԹՍ, հարված է հասցվել Կիևի ռազմարդյունաբերական համալիրի օբյեկտներին․ ՌԴ ՊՆ
sputnik Գերատեսչությունը նշել է` ռազմարդյունաբերական համալիրի օբյեկտներին հասցված հարվածը Ռուսաստանի քաղաքացիական ենթակառուցվածքների դեմ Կիևի ահաբեկչական հարձակումների պատասխանն է։
ԵՐԵՎԱՆ, 8 հուլիսի – Sputnik. Ռուսական ՀՕՊ միջոցները մեկ օրում 903 ուկրաինական անօդաչու թռչող սարք և ութ կառավարվող ավիացիոն ռումբ են ոչնչացրել։ Այս մասին հայտնում է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։
Գերատեսչության տվյալներով՝ ռուսական զորքը նաև հարվածներ է հասցրել լոգիստիկ կենտրոններին, Ուկրաինայի զինված ուժերի կողմից օգտագործվող վառելիքաէներգետիկ և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների օբյեկտներին, զինամթերքի պահեստներին, ինչպես նաև ուկրաինական կազմավորումների և օտարերկրյա վարձկանների ժամանակավոր տեղակայման կետերին 157 շրջաններում։
Բացի այդ, այս գիշեր Ռուսաստանի զինուժը ցամաքային տեղակայման ճշգրիտ զենքով խմբային հարված է հասցրել Կիևում Ուկրաինայի ռազմարդյունաբերական համալիրի օբյեկտներին։ Պաշտպանության նախարարությունից հայտնել են, որ ռազմարդյունաբերական համալիրի օբյեկտներին հասցված հարվածը Ռուսաստանի քաղաքացիական ենթակառուցվածքների դեմ Կիևի ահաբեկչական հարձակումների պատասխանն է։
«Հարվածի հետևանքով խոցվել է «Սամսունգ-Ուկրաինա» ընկերության արդյունաբերական ձեռնարկությունը, որտեղ իրականացվում էր ցամաքային տեղակայման FP-5 «Ֆլամինգո» թևավոր հրթիռների բաղադրիչների արտադրությունն ու պահեստավորումը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Ռուսական ռազմական գերատեսչության տվյալներով՝ խոցվել է նաև մեծ և միջին հեռահարության անօդաչու թռչող սարքերի հավաքման արտադրամասը։
Հիշեցնենք՝ 2022–ի փետրվարի 24-ի վաղ առավոտյան Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց, որ Ուկրաինայի նկատմամբ ռազմական հատուկ գործողություն սկսելու որոշում է կայացրել, քանի որ ԼԺՀ-ն ու ԴԺՀ-ն դիմել են օգնության խնդրանքով։
Մարտական գործողություններն ընթանում են մինչ օրս։
Ուկրաինական զորքը տարբեր եղանակներով (այդ թվում` ԱԹՍ–ներով) պարբերաբար գնդակոծում և գրոհում է ՌԴ սահմանամերձ շրջանները, մասնավորապես` Բելգորոդի, Բրյանսկի, Կուրսկի և Վորոնեժի մարզերը։

Ведомство отметило, что удар по объектам военно-промышленного комплекса является ответом на террористические атаки Киева против гражданской инфраструктуры России.
ЕРЕВАН, 8 июля – Спутник. Российские средства ПВО за один день уничтожили 903 украинских беспилотных летательных аппарата и восемь управляемых авиационных бомб. Об этом сообщает Минобороны РФ.
По данным ведомства, российские войска также нанесли удары по логистическим центрам, объектам топливно-энергетической и транспортной инфраструктуры, используемым Вооруженными силами Украины, складам боеприпасов, а также временным пунктам размещения украинских формирований и иностранных наемников в 157 районах.
Кроме того, этой ночью российские вооруженные силы нанесли групповой удар высокоточным оружием по объектам военно-промышленного комплекса Украины в Киеве. В Минобороны сообщили, что удар по объектам военно-промышленного комплекса является ответом на террористические атаки Киева против гражданской инфраструктуры России.
«В результате удара было поражено промышленное предприятие компании «Самсунг-Украина», где осуществлялось производство и хранение компонентов крылатых ракет наземного базирования FP-5 «Фламинго», - говорится в сообщении.
По данным российской военной ведомства, также было поражено производство сборки беспилотных летательных аппаратов большой и средней дальности.
Напомним, что 24 февраля 2022 года рано утром президент России Владимир Путин объявил о решении начать специальную военную операцию против Украины, так как ЛНР и ДНР обратились за помощью.
Боевые действия продолжаются по сей день.
Украинские войска регулярно обстреливают и атакуют приграничные районы РФ различными способами (включая БПЛА), в частности, Белгородскую, Брянскую, Курскую и Воронежскую области.