Իրանը հարձակվել է Բահրեյնի և Քուվեյթի վրա՝ ԱՄՆ-ի հարվածներից հետո
1lurer.am Իրանը հարվածներ է հասցրել Բահրեյնին և Քուվեյթին՝ իր տարածքում ԱՄՆ-ի հարձակումներից հետո: Երկու երկրում էլ հուլիսի 8-ի առավոտյան հնչել են օդային տագնապի ազդանշաններ, հայտնի է մի քանի պայթյունի մասին Բահրեյնի հյուսիսում, որտեղ տեղակայված է ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի 5-րդ նավատորմը:
Քուվեյթի արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտել է իրանական հարձակումները՝ նշելով, որ դրանք «համակարգված խաթարում են Մերձավոր Արևելքում լարվածությունը նվազեցնելու ջանքերը»։
Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) ստանձնել է հարձակումների պատասխանատվությունը։ Իրանի զինվորականների խոսքով՝ թիրախավորել են Բահրեյնում և Քուվեյթում գտնվող ԱՄՆ ռազմական օբյեկտները՝ ի պատասխան «Հորմոզգան և Մահշահր նահանգներում մի քանի ափամերձ բազայի ու քաղաքացիական օբյեկտի վրա ավիահարվածների»։ ԻՀՊԿ-ն ԱՄՆ-ին մեղադրել է հրադադարի ռեժիմը և Իսլամաբադում ձեռք բերված համաձայնագրերը խախտելու համար։ Հայտարարության մեջ, սակայն, չի նշվել նավերի վրա Իրանի հարձակումների մասին։
Իրանի ԱԳՆ-ն զգուշացրել է տարածաշրջանի մյուս պետություններին՝ ԱՄՆ-ին տարածք չտրամադրել Իրանին հարվածներ հասցնելու համար։ «Վախեցնելու և շորթելու դարաշրջանն ավարտվել է: Մենք չենք նահանջի»,- սոցիալական ցանցերում գրել է Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը։
Իրանական նոր հարվածները համընկել են ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին մասնակցելու համար ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Թուրքիա կատարած այցի հետ։ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ավագ դիվանագետ Անվար Գարգաշն Իրանի հարձակումները Բահրեյնի և Քուվեյթի վրա անվանել է «հստակ ապացույց այն բանի, որ Թեհրանը դեռևս անկարող է հետևել լարվածության թուլացման պահանջներին և շրջել պատերազմի էջը»։

Iran has attacked Bahrain and Kuwait following U.S. strikes.
1lurer.am  Iran has struck Bahrain and Kuwait following U.S. attacks on its territory. Air raid sirens were heard in both countries on the morning of July 8, and several explosions have been reported in northern Bahrain, where the U.S. Navy's 5th Fleet is stationed.
The Kuwaiti Ministry of Foreign Affairs condemned the Iranian attacks, stating that they "systematically disrupt efforts to reduce tensions in the Middle East."
The Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) has claimed responsibility for the attacks. According to Iranian military officials, they targeted U.S. military facilities in Bahrain and Kuwait in response to "airstrikes on several coastal bases and civilian facilities in Hormozgan and Mahshahr provinces." The IRGC accused the U.S. of violating the ceasefire regime and agreements reached in Islamabad. However, the statement did not mention attacks on ships by Iran.
The Iranian Foreign Ministry warned other regional states not to provide territory for U.S. strikes against Iran. "The era of intimidation and extortion is over. We will not retreat," wrote Iran's parliamentary speaker Mohammad Bagher Ghalibaf on social media.
The new Iranian strikes coincided with U.S. President Donald Trump's visit to Turkey to attend a NATO summit. Senior Emirati diplomat Anwar Gargash described Iran's attacks on Bahrain and Kuwait as "clear evidence that Tehran is still unable to adhere to demands for de-escalation and turn the page on war."