ՏԿԵՆ-ում հրաժեշտ են տվել Քրիստոֆ Ֆրերիին. ներկայացվել են նրա ղեկավարած տարածաշրջանային ծրագրի ձեռքբերումները
08-07-2026 18:24 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Առնակ Ավետիսյանն այսօր հրաժեշտ է տվել «Քաղաքապետների դաշնագիր՝ Արևելք» տարածաշրջանային ծրագրի աշխատանքային խմբի նախկին ղեկավար Քրիստոֆ Ֆրերիին, շնորհակալություն հայտնել արդյունավետ համագործակցության համար և ողջունել է ծրագրի աշխատանքային խմբի նոր ղեկավար Իան Թըրներին՝ մաղթելով բեղուն աշխատանք։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են ծրագրի ձեռքբերումները, միջազգային փորձն ու հեռանկարները։
«Քաղաքապետների դաշնագիր՝ Արևելք» տարածքաշրջանային ծրագիրը ուղղված է մասնակից երկրների համայնքային իշխանություններին միավորելու՝ կայուն էներգետիկ քաղաքականության իրականացման, հանածո վառելիքներից նրանց կախվածության նվազեցման, էներգամատակարարման անվտանգության բարձրացման և կլիմայի փոփոխության ազդեցության մեղմման գլոբալ շարժմանը նպաստելու գործում։
Հայաստանում ծրագրի ազգային փորձագետ Արտեմ Խարազյանը ներկայացրել է ծրագրի շրջանակներում իրականացված աշխատանքները՝ ուղղված համայնքային մասնագետների կարողությունների զարգացմանը, համայնքապետարանների ու տեղական ՀԿ-ների կին ներկայացուցիչների դերի բարձրացմանը և այլն։

At TKEK, a farewell was held for Christophe Fréry. The achievements of the regional program he led were presented.
08-07-2026 18:22 Armenia Press release
The Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure of the Republic of Armenia, Arnak Avetisyan, today bid farewell to the former head of the working group of the "Charter of Mayors: East" regional program, Christophe Fréry, thanked him for the effective cooperation, and welcomed the new head of the working group, Ian Thurner, wishing him fruitful work.
During the meeting, the achievements of the program, international experience, and prospects were presented.
The "Charter of Mayors: East" regional program aims to unite the municipal authorities of the participating countries in implementing sustainable energy policies, reducing their dependence on fossil fuels, enhancing energy supply security, and contributing to the global movement to mitigate the effects of climate change.
The national expert of the program in Armenia, Artem Kharazyan, presented the activities carried out within the framework of the program aimed at developing the capacities of municipal specialists, enhancing the role of female representatives in municipal administrations and local NGOs, and so on.