Ձերբակալվել է Արեգնազ Մանուկյանը
Ազատություն. Քննչական կոմիտեն հայտնում է, որ ձերբակալվել է «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ, «Բարգավաճ Հայաստան»-ի պատգամավորի թեկնածու Արեգնազ Մանուկյանը։
ՔԿ-ի փոխանցմամբ՝ քրեական վարույթի շրջանակում Մանուկյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ հրապարակելու հոդվածով։ Նա ձերբակալվել է՝ դատարան ներկայացնելու համար։
Ավելի վաղ նրան բերման ենթարկելու մասին ահազանգել էր Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Մանուկ Սուքիասյանը։
Արեգնազ Մանուկյանը ավելի վաղ հարցաքննվել էր Անդրանիկ Թևանյանի գործի շրջանակում։ Մինչ այդ Քննչական կոմիտեն խուզարկել էր նրա բնակարանը, ապա կանչել հարցաքննության՝ որպես վկա։
ԲՀԿ ընտրացուցակի երկրորդ համար Անդրանիկ Թևանյանը կալանավորված է լրտեսության և պետական դավաճանության հոդվածներով։ Իրավապահների պնդմամբ՝ նա Ռուսաստանի օգտին լրտեսություն է արել և պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ փոխանցել օտարերկրյա գործակալի։
Խոսքը, ըստ իրավապահների, 2024 թվականի ապրիլին Ազգային ժողովում սահմանազատման թեմայով անցկացված փակ նիստի մասին է։ Մանուկյանը պնդել է, որ չի հիշում՝ մասնակցել է այդ փակ նիստին, թե ոչ, և գործը որակել է քաղաքական հետապնդում։

Aregnaz Manukyan has been arrested.
Azatutyun. The Investigative Committee reports that Aregnaz Manukyan, a member of the "Mother Armenia" faction and a candidate for the "Prosperous Armenia" party, has been arrested.
According to the Investigative Committee, a public criminal prosecution has been initiated against Manukyan for publishing information containing state secrets within the framework of a criminal case. He has been arrested to be presented to the court.
Earlier, the head of the "Mother Armenia" faction in the Yerevan City Council, Manuk Sukiasyan, had reported about his detention.
Aregnaz Manukyan had previously been interrogated in connection with the case of Andranik Tevanyan. Prior to that, the Investigative Committee had searched his apartment and then summoned him for questioning as a witness.
The second candidate on the Prosperous Armenia party list, Andranik Tevanyan, is in custody on charges of espionage and state treason. Law enforcement officials claim that he spied for Russia and transferred information containing state secrets to a foreign agent.
According to law enforcement, this concerns a closed session held in the National Assembly in April 2024 on the topic of delimitation. Manukyan has claimed that he does not remember whether he participated in that closed session and has characterized the case as political persecution.