Ձերբակալվել է Արեգնազ Մանուկյանը
Ազատություն. Քննչական կոմիտեն հայտնում է, որ ձերբակալվել է «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ, «Բարգավաճ Հայաստան»-ի պատգամավորի թեկնածու Արեգնազ Մանուկյանը։
ՔԿ-ի փոխանցմամբ՝ քրեական վարույթի շրջանակում Մանուկյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ հրապարակելու հոդվածով։ Նա ձերբակալվել է՝ դատարան ներկայացնելու համար։
Ավելի վաղ նրան բերման ենթարկելու մասին ահազանգել էր Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Մանուկ Սուքիասյանը։
Արեգնազ Մանուկյանը ավելի վաղ հարցաքննվել էր Անդրանիկ Թևանյանի գործի շրջանակում։ Մինչ այդ Քննչական կոմիտեն խուզարկել էր նրա բնակարանը, ապա կանչել հարցաքննության՝ որպես վկա։
ԲՀԿ ընտրացուցակի երկրորդ համար Անդրանիկ Թևանյանը կալանավորված է լրտեսության և պետական դավաճանության հոդվածներով։ Իրավապահների պնդմամբ՝ նա Ռուսաստանի օգտին լրտեսություն է արել և պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ փոխանցել օտարերկրյա գործակալի։
Խոսքը, ըստ իրավապահների, 2024 թվականի ապրիլին Ազգային ժողովում սահմանազատման թեմայով անցկացված փակ նիստի մասին է։ Մանուկյանը պնդել է, որ չի հիշում՝ մասնակցել է այդ փակ նիստին, թե ոչ, և գործը որակել է քաղաքական հետապնդում։

Арегназ Манукян был арестован.
Азатутюн. Следственный комитет сообщает, что задержан член фракции «Материнская Армения», кандидат в депутаты от «Процветающей Армении» Арегназ Манукян.
По данным СК, в рамках уголовного производства против Манукяна возбуждено общественное уголовное преследование по статье о публикации содержащей государственную тайну информации. Он был задержан для представления в суд.
Ранее о его задержании сообщил руководитель фракции «Материнская Армения» в Ереванском городском совете Манук Сукиасян.
Арегназ Манукян ранее был допрошен в рамках дела Андраника Теваняна. До этого Следственный комитет провел обыск в его квартире, а затем вызвал на допрос в качестве свидетеля.
Второй номер в списке БПП Андраник Теванян арестован по статьям о шпионаже и государственной измене. По утверждениям правоохранителей, он шпионит в интересах России и передавал информацию, содержащую государственную тайну, иностранному агенту.
Речь идет, по словам правоохранителей, о закрытом заседании, проведенном в Национальном собрании по теме демаркации в апреле 2024 года. Манукян утверждал, что не помнит, участвовал ли он в этом закрытом заседании, и охарактеризовал дело как политическое преследование.