Ծառուկյանը հայտարարում է՝ իր հանդեպ իրականացվողը «ակնհայտ կեղծ է»
Ազատություն. «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ից հայտարարություն է տարածել՝ պնդելով՝ իր հանդեպ իրականացվողը «ակնհայտ կեղծ է»:
«ԿԸՀ և ՍԴ որոշումները, քրեական գործերը, կալանքը չեն կարող փոխել իմ մտածողությունը, իմ արժեհամակարգը։ Անկախ բոլոր անարդարություններից՝ ես շարունակելու եմ ուժերիս ներածին չափով օգտակար լինել իմ երկրին, իմ ժողովրդին», - ֆեյսբուքյան էջում գրել է Ծառուկյանը:
Ծառուկյանը երկու ամսով կալանավորվել է: Խորհրդարանական ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագրի» առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավոր քննադատներից Գագիկ Ծառուկյանը ձերբակալվեց իր առանձնատանը մոտ 12 ժամ տևած խուզարկությունից հետո, Ազգային անվտանգության դիմակավորված աշխատակիցները Ծառուկյանին տարան նախ Քննչական կոմիտե՝ այստեղ նրան մեղադրանք առաջադրվեց խարդախություն կատարելու և փողերի լվացման հոդվածներով:
Անդրադառնալով ընտրությունների արդյունքներին՝ ԲՀԿ առաջնորդը հայտարարել է, որ կուսակցությունը «հավաքել է բավարար ձայներ՝ ԱԺ մտնելու համար»։
«Բոլորիդ աչքի առաջ տեղի ունեցավ պարզ գողություն։ Գործող իշխանությունների կամայական որոշմամբ՝ մի ամբողջ խմբակցության թույլ չտվեցին լինել ԱԺ-ում։ Մեր տասնյակ հազարավոր ընտրողների իրավունքները ոտնահարվեցին, ձայները փոշիացվեցին։ Ամեն ինչ կատարվեց հայ ժողովրդի աչքի առաջ, աշխարհի աչքի առաջ», - ընդգծել է Ծառուկյանը։
Հունիսի 7-ի ընտրությունների արդյունքներով նոր խորհրդարան են անցել Նիկոլ Փաշինյանի իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, Սամվել Կարապետյանի «Ուժեղ Հայաստան» և Ռոբերտ Քոչարյանի «Հայաստան» ընդդիմադիր դաշինքները: Քաղաքական 7 ուժեր դիմել էին Սահմանադրական դատարան՝ ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու պահանջով: Մեկ շաբաթ քննելով ընդդիմադիրների դիմումները՝ Սահմանադրական դատարանը մերժեց դրանք և ուժի մեջ թողեց հունիսի 7-ի ընտրությունների վերաբերյալ ԿԸՀ որոշումը:
Ծառուկյանի առաջնորդած ԲՀԿ-ն դուրս մնաց խորհրդարանից, երբ ԿԸՀ-ն չեղարկեց երկու ընտրատեղամասերում քվեարկության արդյունքները: Գործարարի կուսակցությանը մի քանի տասնյակ քվե չբավարարեց անցողիկ 4 տոկոսի շեմը հաղթահարելու համար:

Tsarukyan declares that what is being carried out against him is "obviously false."
Azatutyun. The leader of the "Prosperous Armenia" party, Gagik Tsarukyan, has issued a statement from the "Yerevan-Center" penitentiary, claiming that what is being done against him is "clearly false.":
"The decisions of the CEC and the Constitutional Court, the criminal cases, and the detention cannot change my way of thinking, my value system. Regardless of all injustices, I will continue to be as useful as I can to my country, my people," Tsarukyan wrote on his Facebook page:
Tsarukyan has been detained for two months. Gagik Tsarukyan, one of the main critics of the leader of the "Civil Contract" party, Nikol Pashinyan, was arrested after a search lasting about 12 hours at his private residence, where masked employees of the National Security Service took him first to the Investigative Committee, where he was charged with fraud and money laundering:
Commenting on the election results, the leader of the Prosperous Armenia party stated that the party "gathered enough votes to enter the National Assembly."
"A clear theft took place before everyone's eyes. By the arbitrary decision of the current authorities, an entire faction was not allowed to be in the National Assembly. The rights of our tens of thousands of voters were violated, and the votes were wasted. Everything happened before the eyes of the Armenian people, before the eyes of the world," Tsarukyan emphasized.
According to the results of the June 7 elections, the new parliament includes Nikol Pashinyan's ruling "Civil Contract" party, Samvel Karapetyan's "Strong Armenia," and Robert Kocharian's "Armenia" opposition alliances. Seven political forces appealed to the Constitutional Court demanding the annulment of the election results. After a week of reviewing the opposition's applications, the Constitutional Court rejected them and upheld the CEC's decision regarding the June 7 elections:
Tsarukyan's Prosperous Armenia party was left out of parliament when the CEC annulled the voting results at two polling stations. The businessman's party fell short by several dozen votes to overcome the 4 percent threshold required for representation.