«ԳԱԿ. մշակութային խաչմերուկ»․ վարպետության դասեր արտերկրի արվեստագետների մասնակցությամբ
«ԳԱԿ. մշակութային խաչմերուկ» կրթամշակութային ծրագրի  շրջանակում Վրաստանից, Իրանից, Ֆրանսիայից, Իտալիայից, Գերմանիայից և Ճապոնիայից ժամանած ժամանակակից արվեստագետները Երևանում, Գորիսում, Վանաձորում և Սևանում անցկացրել են շուրջ 45 վարպետության դաս և ստեղծագործական աշխատարան՝ ավելի քան 600 մասնակցի համար։
Վարպետության դասերին զուգահեռ կազմակերպվել են հանդիպումներ, որոնց ընթացքում արվեստագետները ներկայացրել են իրենց ստեղծագործական ուղին, կիսվել մասնագիտական փորձով, ժամանակակից արվեստի վերաբերյալ մոտեցումներով և միջազգային գործունեության փորձառությամբ։
«ԳԱԿ. մշակութային խաչմերուկ» կրթամշակութային ծրագիրն արդեն չորրորդ անգամ իրականացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ և Գեղագիտության ազգային կենտրոնի նախաձեռնությամբ։
Ծրագրին մասնակից արտերկրի արվեստագետներ՝
Ֆրանկո Ցեզար Զանետտի (Իտալիա)՝ վիդեո և մուլտիմեդիա արտիստ, «Լույսի պատմություններ» աշխատարանի հեղինակ
Հյուգո Բրիկու (Ֆրանսիա)՝ վիզուալ արտիստ, «Գլխարկ-դիմակներ» աշխատարանի հեղինակ
Լյուբա Նաչկեբիա (Վրաստան)՝ խորեոգրաֆ, վրացական պարերի աշխատարանի ղեկավար
Մարի Հանե (Գերմանիա)՝ դերասան և կատարողական արվեստագետ, թատրոնի աշխատարանի ղեկավար
Արաշ Բահրամիաղդամ (Իրան)՝ վիզուալ արտիստ, «Պարող կարպետներ» աշխատարանի հեղինակ
Չիակի Շիմիզու (Ճապոնիա)՝ նորաձևության դիզայներ, «BORO կիմոնո» աշխատարանի հեղինակ․ նա ներկայացրել է կարի և հագուստի վերանորոգման ճապոնական ավանդական արվեստը։
Արտերկրից ժամանած արվեստագետներն այցելել են Երևանի և մարզերի թանգարաններ ու մշակութային կենտրոններ, հանդիպումներ ունեցել հայ ժամանակակից արվեստագետների ու ոլորտի ներկայացուցիչների հետ՝ հաստատելով նոր մասնագիտական կապեր և քննարկելով հետագա համագործակցության հնարավորությունները։

"GAK. Cultural Crossroads": master classes with the participation of foreign artists
«GAC. Cultural Crossroads» educational and cultural program has hosted contemporary artists from Georgia, Iran, France, Italy, Germany, and Japan in Yerevan, Goris, Vanadzor, and Sevan, conducting around 45 masterclasses and creative workshops for over 600 participants.
Alongside the masterclasses, meetings were organized where artists presented their creative journeys, shared professional experiences, approaches to contemporary art, and insights from their international activities.
The «GAC. Cultural Crossroads» educational and cultural program is being implemented for the fourth time with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia and the initiative of the National Center for Aesthetics.
Participating foreign artists in the program:
Franco Cesare Zanetti (Italy) – video and multimedia artist, author of the «Stories of Light» workshop
Hugo Brico (France) – visual artist, author of the «Hat-Masks» workshop
Lyuba Nachkebia (Georgia) – choreographer, head of the Georgian dance workshop
Mari Hane (Germany) – actor and performing artist, head of the theater workshop
Arash Bahramiaghdam (Iran) – visual artist, author of the «Dancing Carpets» workshop
Chiaki Shimizu (Japan) – fashion designer, author of the «BORO Kimono» workshop; she presented the traditional Japanese art of sewing and clothing repair.
Artists arriving from abroad visited museums and cultural centers in Yerevan and the regions, held meetings with Armenian contemporary artists and representatives of the field, establishing new professional connections and discussing possibilities for future collaboration.