«ԳԱԿ. մշակութային խաչմերուկ»․ վարպետության դասեր արտերկրի արվեստագետների մասնակցությամբ
«ԳԱԿ. մշակութային խաչմերուկ» կրթամշակութային ծրագրի  շրջանակում Վրաստանից, Իրանից, Ֆրանսիայից, Իտալիայից, Գերմանիայից և Ճապոնիայից ժամանած ժամանակակից արվեստագետները Երևանում, Գորիսում, Վանաձորում և Սևանում անցկացրել են շուրջ 45 վարպետության դաս և ստեղծագործական աշխատարան՝ ավելի քան 600 մասնակցի համար։
Վարպետության դասերին զուգահեռ կազմակերպվել են հանդիպումներ, որոնց ընթացքում արվեստագետները ներկայացրել են իրենց ստեղծագործական ուղին, կիսվել մասնագիտական փորձով, ժամանակակից արվեստի վերաբերյալ մոտեցումներով և միջազգային գործունեության փորձառությամբ։
«ԳԱԿ. մշակութային խաչմերուկ» կրթամշակութային ծրագիրն արդեն չորրորդ անգամ իրականացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ և Գեղագիտության ազգային կենտրոնի նախաձեռնությամբ։
Ծրագրին մասնակից արտերկրի արվեստագետներ՝
Ֆրանկո Ցեզար Զանետտի (Իտալիա)՝ վիդեո և մուլտիմեդիա արտիստ, «Լույսի պատմություններ» աշխատարանի հեղինակ
Հյուգո Բրիկու (Ֆրանսիա)՝ վիզուալ արտիստ, «Գլխարկ-դիմակներ» աշխատարանի հեղինակ
Լյուբա Նաչկեբիա (Վրաստան)՝ խորեոգրաֆ, վրացական պարերի աշխատարանի ղեկավար
Մարի Հանե (Գերմանիա)՝ դերասան և կատարողական արվեստագետ, թատրոնի աշխատարանի ղեկավար
Արաշ Բահրամիաղդամ (Իրան)՝ վիզուալ արտիստ, «Պարող կարպետներ» աշխատարանի հեղինակ
Չիակի Շիմիզու (Ճապոնիա)՝ նորաձևության դիզայներ, «BORO կիմոնո» աշխատարանի հեղինակ․ նա ներկայացրել է կարի և հագուստի վերանորոգման ճապոնական ավանդական արվեստը։
Արտերկրից ժամանած արվեստագետներն այցելել են Երևանի և մարզերի թանգարաններ ու մշակութային կենտրոններ, հանդիպումներ ունեցել հայ ժամանակակից արվեստագետների ու ոլորտի ներկայացուցիչների հետ՝ հաստատելով նոր մասնագիտական կապեր և քննարկելով հետագա համագործակցության հնարավորությունները։

«ГАК. культурный перекресток»: мастер-классы с участием зарубежных художников
«ГАК. культурный перекресток» в рамках образовательной культурной программы современные художники из Грузии, Ирана, Франции, Италии, Германии и Японии провели в Ереване, Гории, Ванадзоре и Севане около 45 мастер-классов и творческих семинаров для более чем 600 участников.
Параллельно с мастер-классами были организованы встречи, на которых художники представили свой творческий путь, поделились профессиональным опытом, подходами к современному искусству и опытом международной деятельности.
«ГАК. культурный перекресток» реализуется уже в четвертый раз при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА и инициативе Национального центра эстетики.
Участники программы из-за границы:
Франко Чезар Занетти (Италия) — видео и мультимедийный артист, автор семинара «Истории света»
Хьюго Брику (Франция) — визуальный артист, автор семинара «Шляпно-маски»
Люба Начкебия (Грузия) — хореограф, руководитель семинара грузинских танцев
Мари Хане (Германия) — актер и исполнительский артист, руководитель театрального семинара
Араш Бахрамиягдам (Иран) — визуальный артист, автор семинара «Танцующие ковры»
Чиаки Симидзу (Япония) — дизайнер моды, автор семинара «BORO кимоно»: она представила японское традиционное искусство шитья и ремонта одежды.
Приехавшие из-за границы художники посетили музеи и культурные центры Еревана и регионов, провели встречи с армянскими современными художниками и представителями сферы, устанавливая новые профессиональные связи и обсуждая возможности дальнейшего сотрудничества.