Ուկրաինան երկու ամիս ունի. ընտրություններից հետո Պուտինը կարող է մոբիլիզացիա հայտարարել. Պավել
1lurer.am Ուկրաինան երկու ամիս ունի խաղաղ բանակցությունները վերսկսելու համար, հակառակ դեպքում հավանական է, որ Ռուսաստանում խորհրդարանի ընտրության ավարտից հետո, որը նախատեսված է 2026 թվականի սեպտեմբերի 18-20-ը, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը համընդհանուր մոբիլիզացիա կհայտարարի։ Այդ մասին ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ընթացքում The Telegraph-ի հետ հարցազրույցում հայտարարել է Չեխիայի նախագահ Պետր Պավելը։
Նրա խոսքով՝ այժմ Ռուսաստանի իշխանությունները ներքին լարվածության են բախվում Ուկրաինայի ակտիվ ռազմական ճնշման հաշվին: Ուստի Ուկրաինայի դաշնակիցները պետք է օգնեն Կիևին՝ մեծացնելու այդ ճնշումը։
«Պուտինի համար ավելի ու ավելի դժվար է լինելու երկրի ներսում կայունություն պահպանելը։ Եթե այդ ճնշումը պահպանվի, իսկ Ուկրաինան հետագայում հաջողությամբ հարվածներ հասցնի ՌԴ տարածքի խորքում գտնվող թիրախներին, դա պայմաններ կստեղծի, որոնց դեպքում Ռուսաստանն ավելի հակված կլինի բանակցությունների»,- հայտարարել է Պավելը։

Ukraine has two months. After the elections, Putin may declare mobilization. Pavel
1lurer.am  Ukraine has two months to resume peace negotiations; otherwise, it is likely that after the completion of the parliamentary elections in Russia, scheduled for September 18-20, 2026, Russian President Vladimir Putin will announce a general mobilization. This was stated by Czech President Petr Pavel in an interview with The Telegraph during the NATO summit.
According to him, the Russian authorities are currently facing internal tensions due to Ukraine's active military pressure. Therefore, Ukraine's allies must help Kyiv increase that pressure.
«It will be increasingly difficult for Putin to maintain stability within the country. If this pressure continues, and Ukraine successfully strikes targets deep within Russian territory, it will create conditions under which Russia will be more inclined to negotiate,» Pavel stated.