Կկատարելագործվի սոցիալական բնակարանային ֆոնդից կացարանով ապահովման ծառայությունների ոլորտի իրավական դաշտը
09-07-2026 18:38 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Կառավարությունը հաստատել է Պետական սոցիալական աջակցության ծրագրերի շրջանակում սոցիալական բնակարանային ֆոնդում կացարանով ապահովելու կարգը, պայմանները, շահառուների խմբերը, պետական սոցիալական աջակցության ծրագրերի շրջանակում սոցիալական բնակարանային ֆոնդում կացարանով ապահովելու համար պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններից ստացվող և տրամադրվող տվյալների ցանկը, դրանք ստանալու և տրամադրելու կարգն ու տրամադրող մարմինների ցանկը։
Որոշման ընդունումը կնպաստի այն օրենսդրական բացերի լրացմանը, որոնք ներկայումս առկա են պետական ժամանակավոր օթևանում և սոցիալական բնակարանային ֆոնդից կացարան տրամադրելու ոլորտում: Ըստ այդմ՝ առաջարկվում է վերանայել պետական սոցիալական բնակարանային ֆոնդում տեղավորվող անձանց (ընտանիքների) ցանկը և նրանց ներկայացվող պայմանները։ Մասնավորապես՝ որոշմամբ, ի թիվս այլ խմբերի, սահմանվել է նաև հրատապ արձագանք պահանջող իրավիճակներում հայտնված ընտանիքներին ներկայացվող չափորոշիչները ու պայմանները։ ՀՀ-ում ապաստան ստացած փախստականներին հնարավորություն է տրվում կացարանով ապահովվել երկու մեխանիզմներով։
Որպես նոր սոցիալական խումբ սահմանվել են նաև ընտանեկան և կենցաղային բռնության ենթարկված անձինք, ովքեր հիմքեր չունեն ապաստարանում բնակվելու, սակայն սոցիալական գնահատման կարիքի հիման վրա նրանք ունեն կացարանի կարիք։ Որոշմամբ նախատեսվում է սահմանել փորձնական ծրագիր, որի համաձայն՝ ի սկզբանե պետական սոցիալական բնակարանային ֆոնդում կացարանները հատկացվում են մատչելի վարձավճարի դիմաց։ Փորձնական ծրագիրը իրականացվելու է քաղաք Արտաշատ, Մռավյան 32/1 հասցեում գտնվող պետական սոցիալական բնակարանային ֆոնդում։ Նշված հասցեում գտնվող պետական սոցիալական բնակարանային ֆոնդում նախատեսվում է ունենալ 23 կացարան։ Նախատեսվում է վերանայել սոցիալական բնակարանային ֆոնդից տրամադրվող կացարանի տրամադրման պայմանագրերի ժամկետները։
Արդյունքում՝ ակնկալվում է կատարելագործել պետական սոցիալական բնակարանային ֆոնդից կացարանով ապահովման ծառայությունների ոլորտի իրավական դաշտը, վերանայել թիրախային խմբերի ցանկը, կարգավորել որոշակի հարաբերություններ:

The legal framework for housing provision services from the social housing fund will be improved.
The government has approved the procedure, conditions, beneficiary groups, and the list of data received and provided by state and local self-government bodies for ensuring housing in the social housing fund within the framework of state social support programs.
The adoption of the decision will contribute to filling the legislative gaps currently existing in the provision of temporary state shelter and housing from the social housing fund. Accordingly, it is proposed to review the list of individuals (families) accommodated in the state social housing fund and the conditions presented to them. In particular, the decision establishes criteria and conditions for families in urgent need of assistance among other groups. Refugees who have received asylum in Armenia are given the opportunity to be provided with housing through two mechanisms.
A new social group has also been defined as individuals subjected to domestic and family violence, who have no grounds for residing in a shelter but require housing based on social assessment needs. The decision provides for the establishment of a pilot program, according to which, initially, housing in the state social housing fund will be allocated for an affordable rent. The pilot program will be implemented in the city of Artashat, at the address 32/1 Mravyan. It is planned to have 23 housing units in the state social housing fund located at the specified address. It is also planned to review the terms of the contracts for the provision of housing from the social housing fund.
As a result, it is expected to improve the legal framework of the services for providing housing from the state social housing fund, review the list of target groups, and regulate certain relationships.