Կկատարելագործվի սոցիալական բնակարանային ֆոնդից կացարանով ապահովման ծառայությունների ոլորտի իրավական դաշտը
09-07-2026 18:38 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Կառավարությունը հաստատել է Պետական սոցիալական աջակցության ծրագրերի շրջանակում սոցիալական բնակարանային ֆոնդում կացարանով ապահովելու կարգը, պայմանները, շահառուների խմբերը, պետական սոցիալական աջակցության ծրագրերի շրջանակում սոցիալական բնակարանային ֆոնդում կացարանով ապահովելու համար պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններից ստացվող և տրամադրվող տվյալների ցանկը, դրանք ստանալու և տրամադրելու կարգն ու տրամադրող մարմինների ցանկը։
Որոշման ընդունումը կնպաստի այն օրենսդրական բացերի լրացմանը, որոնք ներկայումս առկա են պետական ժամանակավոր օթևանում և սոցիալական բնակարանային ֆոնդից կացարան տրամադրելու ոլորտում: Ըստ այդմ՝ առաջարկվում է վերանայել պետական սոցիալական բնակարանային ֆոնդում տեղավորվող անձանց (ընտանիքների) ցանկը և նրանց ներկայացվող պայմանները։ Մասնավորապես՝ որոշմամբ, ի թիվս այլ խմբերի, սահմանվել է նաև հրատապ արձագանք պահանջող իրավիճակներում հայտնված ընտանիքներին ներկայացվող չափորոշիչները ու պայմանները։ ՀՀ-ում ապաստան ստացած փախստականներին հնարավորություն է տրվում կացարանով ապահովվել երկու մեխանիզմներով։
Որպես նոր սոցիալական խումբ սահմանվել են նաև ընտանեկան և կենցաղային բռնության ենթարկված անձինք, ովքեր հիմքեր չունեն ապաստարանում բնակվելու, սակայն սոցիալական գնահատման կարիքի հիման վրա նրանք ունեն կացարանի կարիք։ Որոշմամբ նախատեսվում է սահմանել փորձնական ծրագիր, որի համաձայն՝ ի սկզբանե պետական սոցիալական բնակարանային ֆոնդում կացարանները հատկացվում են մատչելի վարձավճարի դիմաց։ Փորձնական ծրագիրը իրականացվելու է քաղաք Արտաշատ, Մռավյան 32/1 հասցեում գտնվող պետական սոցիալական բնակարանային ֆոնդում։ Նշված հասցեում գտնվող պետական սոցիալական բնակարանային ֆոնդում նախատեսվում է ունենալ 23 կացարան։ Նախատեսվում է վերանայել սոցիալական բնակարանային ֆոնդից տրամադրվող կացարանի տրամադրման պայմանագրերի ժամկետները։
Արդյունքում՝ ակնկալվում է կատարելագործել պետական սոցիալական բնակարանային ֆոնդից կացարանով ապահովման ծառայությունների ոլորտի իրավական դաշտը, վերանայել թիրախային խմբերի ցանկը, կարգավորել որոշակի հարաբերություններ:

Будет усовершенствована правовая сфера услуг по обеспечению жильем из социального жилищного фонда.
Правительство утвердило порядок, условия, группы получателей, а также перечень данных, получаемых и предоставляемых государственными и местными органами самоуправления для обеспечения жильем в рамках государственных программ социальной поддержки в социальном жилищном фонде.
Принятие решения будет способствовать устранению законодательных пробелов, которые в настоящее время существуют в области предоставления временного жилья и жилья из социального жилищного фонда. В связи с этим предлагается пересмотреть список лиц (семей), размещаемых в государственном социальном жилищном фонде, и условия, которые им предъявляются. В частности, решением, наряду с другими группами, установлены также критерии и условия, предъявляемые к семьям, оказавшимся в ситуациях, требующих срочной реакции. Беженцам, получившим убежище в Республике Армения, предоставляется возможность обеспечить себя жильем двумя механизмами.
В качестве новой социальной группы также определены лица, подвергшиеся семейному и бытовому насилию, которые не имеют оснований для проживания в убежище, но на основании социальной оценки нуждаются в жилье. Решением предусмотрено установить экспериментальную программу, согласно которой изначально жилье в государственном социальном жилищном фонде предоставляется за доступную арендную плату. Экспериментальная программа будет реализована в городе Арташат по адресу Мравян 32/1. В указанном адресе в государственном социальном жилищном фонде планируется иметь 23 жилья. Предполагается пересмотреть сроки договоров на предоставление жилья из социального жилищного фонда.
В результате ожидается улучшение правового поля в сфере предоставления услуг по обеспечению жильем из государственного социального жилищного фонда, пересмотр списка целевых групп, регулирование определенных отношений.