Պուտինը Թրամփի «հեռախոսազանգին պատասխանել» է զորքերին նորագույն կործանիչներ և ծանր ռմբակոծիչների մատակարարելու մասին տեղեկությամբ
09-07-2026 18:44 Ի՞նչ է գրում մամուլը
1in.am   Անկարայում հուլիսի 7-8-ին կայացած ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովը ավարտվել է հօգուտ Ուկրաինայի։ «Նեզավիսիմայա գազետա»-ն այսպես է գնահատել Թուրքիայի մայրաքաղաքում Հյուսիս-ատլանտյան դաշինքի անդամ երկրների առաջնորդների երկօրյա քննարկումների ամփոփ արդյունքը։ Ռուսաստանյան հեղինակավոր լրատվամիջոցն այդ ձևակերպումը հիմնավորել է առաջին հերթին նրանով, որ «դաշինքի անդամ ոչ մի երկիր չի առարկել ընթացիկ տարում Ուկրաինային յոթանասուն միլիարդ եվրո հատկացնելու որոշմանը, իսկ ամփոփոիչ հռչակագրում Ռուսաստանը ճանաչվել է երկարաժամկետ սպառնալիք»։
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ նախագահին, ապա ռուսաստանյան լրատվամիջոցի գնահատմամբ, «չնայած նա յուրահատուկ մաներայով քննադատել է ՆԱՏՕ-ին, բայց Ուկրաինային աջակցելու հարցում լիովին համերաշխվել է նրան, Ռուսաստանի էներգետիկ օբյեկտներին ուկրաինական հարվածներին հավանություն է տվել և խոսել ուկրաինացիներին Patriot հրթիռների արտադրության լիցենզիա տալու մասին»։
«Նեզավիսիմայա գազետա»-ն հատկապես կարևորել է ԱՄՆ նախագահի «ակնարկը», որ Ռուսաստանի «հանդեպ ճնշումը միջոց է, որպեսզի Կրեմլը նստի բանակցությունների սեղանի շուրջ», և ձեռք բերվի այն, ինչ Թրամփը «գործարք է անվանում՝ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև փոխզիջումային խաղաղություն»։
Թրամփ-Զելենսկի բանակցություններին հաջորդած մամուլի ասուլիսին ԱՄՆ նախագահը վստահաբար ասել է, որ նույն օրը Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույց կունենա ։ Այդ մասին առայժմ տեղեկություն չկա։ «Նեզավիսիմայա գազետա»-ն ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի արդյունքների մասին հրապարակումը վերնագրել է «Թրամփը Անքորիջի ոգին փոխարինել է Անկարայի ոգով», որ ակնհայտորեն միայն «բառախաղ» չէ։
ԱՄՆ նախագահը, իրոք, Անկարայում շեշտադրումները փոխել է։ Նա ասել է, որ Զելենսկին «ցանկանում է խաղաղ գործարք կնքել», իսկ Ռուսաստանը «փոխում է իր պայմանները»։ Ընդ որում, դիմելով Ուկրաինայի նախագահին, Թրամփը տպավորություն է հայտնել, որ Ռուսաստանը «որոշ չափով մոտ է նրան, ինչ Զելենսկին է ցանկանում»։
ՆԱՏՕ-ի Անկարայի գագաթաժողովից առերևույթ կարելի է եզրակացնել, որ այն «Զելենսկու տրիումֆն» է։ Քաղաքական հայտարարությունների մակարդակով նա, իրոք, աննախաադեպ աջակցություն է ստացել, բայց խոստումներից մինչև առարկայական փաստ «ճանապարհը երկար» է, իսկ պատերազմը շարունակվում է։ Ամենևին էլ պատահական չէ, որ հուլիսի 9-ին Ռուսաստանի պաշտոնական լրատվամիջոցները հայտնել են, որ ռազմաարդյունաբերական համալիրը Ռազմաօդային ուժերին SU 30 CM2 կործանիչներ և SU 34 ծանր ռմբակոծիչներ են մատակարարել։

Путин ответил на «телефонный звонок» Трампа информацией о поставках новейших истребителей и тяжелых бомбардировщиков для войск.
09-07-2026 18:44 Обзор прессы Диаспоры
1in.am Саммит НАТО, который прошел в Анкаре 7-8 июля, завершился в пользу Украины. «Независимая газета» так оценивает итоги двухдневных обсуждений лидеров стран-членов Североатлантического альянса в столице Турции. Российское авторитетное издание обосновало эту формулировку прежде всего тем, что «ни одна страна-участник альянса не возразила против решения выделить Украине семьдесят миллиардов евро в текущем году, а в итоговой декларации Россия была признана долгосрочной угрозой».
Что касается президента США, то по оценке российского СМИ, «несмотря на то, что он критиковал НАТО особым образом, по вопросу поддержки Украины он полностью согласился с ним, одобрил украинские удары по российским энергетическим объектам и говорил о возможности предоставления Украине лицензии на производство ракет Patriot».
«Независимая газета» особенно подчеркнула «намек» президента США, что давление на Россию является средством, чтобы Кремль сел за стол переговоров, и было достигнуто то, что Трамп называет «сделкой о компромиссном мире между Россией и Украиной».
На пресс-конференции после переговоров Трампа и Зеленского президент США уверенно заявил, что в тот же день у него будет телефонный разговор с Владимиром Путиным. На данный момент информации об этом нет. «Независимая газета» озаглавила публикацию о результатах саммита НАТО «Трамп заменил дух Анкоры духом Анкары», что явно не является просто «игрой слов».
Президент США действительно изменил акценты в Анкаре. Он сказал, что Зеленский «хочет заключить мирное соглашение», а Россия «меняет свои условия». При этом, обращаясь к президенту Украины, Трамп выразил мнение, что Россия «в определенной степени близка к тому, что хочет Зеленский».
Из саммита НАТО в Анкаре можно сделать очевидный вывод, что это «триумф Зеленского». На уровне политических заявлений он действительно получил беспрецедентную поддержку, но от обещаний до конкретных фактов «дорога долгая», а война продолжается. Совершенно не случайно, что 9 июля российские официальные СМИ сообщили, что военно-промышленный комплекс поставил Военно-воздушным силам истребители SU 30 CM2 и тяжелые бомбардировщики SU 34.