Պուտինը Թրամփի «հեռախոսազանգին պատասխանել» է զորքերին նորագույն կործանիչներ և ծանր ռմբակոծիչների մատակարարելու մասին տեղեկությամբ
09-07-2026 18:44 Ի՞նչ է գրում մամուլը
1in.am   Անկարայում հուլիսի 7-8-ին կայացած ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովը ավարտվել է հօգուտ Ուկրաինայի։ «Նեզավիսիմայա գազետա»-ն այսպես է գնահատել Թուրքիայի մայրաքաղաքում Հյուսիս-ատլանտյան դաշինքի անդամ երկրների առաջնորդների երկօրյա քննարկումների ամփոփ արդյունքը։ Ռուսաստանյան հեղինակավոր լրատվամիջոցն այդ ձևակերպումը հիմնավորել է առաջին հերթին նրանով, որ «դաշինքի անդամ ոչ մի երկիր չի առարկել ընթացիկ տարում Ուկրաինային յոթանասուն միլիարդ եվրո հատկացնելու որոշմանը, իսկ ամփոփոիչ հռչակագրում Ռուսաստանը ճանաչվել է երկարաժամկետ սպառնալիք»։
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ նախագահին, ապա ռուսաստանյան լրատվամիջոցի գնահատմամբ, «չնայած նա յուրահատուկ մաներայով քննադատել է ՆԱՏՕ-ին, բայց Ուկրաինային աջակցելու հարցում լիովին համերաշխվել է նրան, Ռուսաստանի էներգետիկ օբյեկտներին ուկրաինական հարվածներին հավանություն է տվել և խոսել ուկրաինացիներին Patriot հրթիռների արտադրության լիցենզիա տալու մասին»։
«Նեզավիսիմայա գազետա»-ն հատկապես կարևորել է ԱՄՆ նախագահի «ակնարկը», որ Ռուսաստանի «հանդեպ ճնշումը միջոց է, որպեսզի Կրեմլը նստի բանակցությունների սեղանի շուրջ», և ձեռք բերվի այն, ինչ Թրամփը «գործարք է անվանում՝ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև փոխզիջումային խաղաղություն»։
Թրամփ-Զելենսկի բանակցություններին հաջորդած մամուլի ասուլիսին ԱՄՆ նախագահը վստահաբար ասել է, որ նույն օրը Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույց կունենա ։ Այդ մասին առայժմ տեղեկություն չկա։ «Նեզավիսիմայա գազետա»-ն ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի արդյունքների մասին հրապարակումը վերնագրել է «Թրամփը Անքորիջի ոգին փոխարինել է Անկարայի ոգով», որ ակնհայտորեն միայն «բառախաղ» չէ։
ԱՄՆ նախագահը, իրոք, Անկարայում շեշտադրումները փոխել է։ Նա ասել է, որ Զելենսկին «ցանկանում է խաղաղ գործարք կնքել», իսկ Ռուսաստանը «փոխում է իր պայմանները»։ Ընդ որում, դիմելով Ուկրաինայի նախագահին, Թրամփը տպավորություն է հայտնել, որ Ռուսաստանը «որոշ չափով մոտ է նրան, ինչ Զելենսկին է ցանկանում»։
ՆԱՏՕ-ի Անկարայի գագաթաժողովից առերևույթ կարելի է եզրակացնել, որ այն «Զելենսկու տրիումֆն» է։ Քաղաքական հայտարարությունների մակարդակով նա, իրոք, աննախաադեպ աջակցություն է ստացել, բայց խոստումներից մինչև առարկայական փաստ «ճանապարհը երկար» է, իսկ պատերազմը շարունակվում է։ Ամենևին էլ պատահական չէ, որ հուլիսի 9-ին Ռուսաստանի պաշտոնական լրատվամիջոցները հայտնել են, որ ռազմաարդյունաբերական համալիրը Ռազմաօդային ուժերին SU 30 CM2 կործանիչներ և SU 34 ծանր ռմբակոծիչներ են մատակարարել։

Putin has responded to Trump's "phone call" with information about supplying troops with the latest fighter jets and heavy bombers.
09-07-2026 18:44 Press of Diaspora
1in.am   The NATO summit held in Ankara on July 7-8 has concluded in favor of Ukraine. «Nezavisimaya Gazeta» has assessed the results of the two-day discussions among the leaders of NATO member countries in the Turkish capital. The Russian media outlet justified this characterization primarily by noting that «no member country of the alliance objected to the decision to allocate seventy billion euros to Ukraine this year, and in the final declaration, Russia was recognized as a long-term threat.»
Regarding the U.S. President, the Russian media outlet assessed that «despite his unique manner of criticizing NATO, he fully agreed with him on the issue of supporting Ukraine, endorsed Ukrainian strikes on Russian energy facilities, and spoke about granting Ukrainians a license for the production of Patriot missiles.»
«Nezavisimaya Gazeta» particularly emphasized the U.S. President's «hint» that Russia's «pressure is a means for the Kremlin to sit at the negotiating table,» and to achieve what Trump calls «a deal for a compromise peace between Russia and Ukraine.»
At the press conference following the Trump-Zelensky negotiations, the U.S. President confidently stated that he would have a phone conversation with Vladimir Putin on the same day. There is currently no information on this. «Nezavisimaya Gazeta» titled its publication on the results of the NATO summit «Trump has replaced the Anchorage spirit with the Ankara spirit,» which is clearly not just a «play on words.»
The U.S. President indeed changed his emphasis in Ankara. He stated that Zelensky «wants to conclude a peace deal,» while Russia is «changing its conditions.» Moreover, addressing the President of Ukraine, Trump conveyed the impression that Russia is «somewhat close to what Zelensky wants.»
From the NATO summit in Ankara, it can be seemingly concluded that it is «Zelensky's triumph.» At the level of political statements, he has indeed received unprecedented support, but the «road from promises to tangible facts is long,» and the war continues. It is not at all coincidental that on July 9, Russian official media reported that the military-industrial complex has supplied the Air Force with SU 30 CM2 fighters and SU 34 heavy bombers.