Վարդենիսի բժշկական կենտրոնի համար նախատեսվում է նոր շենք կառուցել
Կառավարությունն ընդունել է «Անշարժ գույք ամրացնելու և անժամկետ, անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրելու մասին» որոշում։
Ըստ հիմնավորման՝ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս քաղաքի Գայի փողոցում գտնվող անշարժ գույքը նախատեսվում է ամրացնել ՏԿԵՆ պետական գույքի կառավարման կոմիտեին։ Որոշմամբ առաջարկվում է նաև միավորել արդեն իսկ վերջինիս ամրացված մի շարք գույքեր։
Ըստ այդմ՝ նախատեսվում է կառուցել Վարդենիսի բժշկական կենտրոնի համար նոր շենք՝ տարածաշրջանի բնակչությանն առավել որակով բժշկական օգնության և սպասարկման ծառայություններ մատուցելու նպատակով:

A new building is planned to be constructed for the Vardenis Medical Center.
The government has adopted a decision on «Strengthening Real Estate and Providing Rights for Indefinite, Gratuitous Use».
According to the justification, the real estate located on Gay Street in the town of Vardenis, Gegharkunik Province, is intended to be strengthened by the State Committee for Property Management of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure. The decision also proposes to consolidate several properties that have already been strengthened by it.
Accordingly, it is planned to construct a new building for the Vardenis Medical Center to provide higher quality medical assistance and services to the region's population: