Քնած մարդկանց առավոտվա ժամը 06.00-ին դուբինկեքով սատկացնելը համարում եք նորմալ, սա խնդիր է. Ռուբինյանը՝ Լևոն Քոչարյանին
04-08-2026 13:17 Հայաստան Քաղաքականություն
1lurer. Շարունակվում ՀՀ ԱԺ իններորդ գումարման առաջին նստաշրջանը:
Նիստը վարողի իրավունքով ելույթ ունեցավ ԱԺ նորընտիր նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը, որն անդրադարձավ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լևոն Քոչարյանի մեղադրանքներին՝ կապված Մարտի 1-ի իրադարձությունների հետ:
Նրա խոսքով՝ պատգամավորը խոսում էր իրադարձությունների մասին, որին մասնակցել են դահլիճում գտնվողներից շատերը:
«Պարո՛ն Քոչարյան, ես միշտ ինձ մի փոքր վատ եմ զգում ձեր ներկայությամբ կամ ձեզ հետ հեռակա զրուցելիս, ձեր հոր մասին խոսելիս, որովհետև աշխարհի ամենահաճելի բանը չէ որդուն ասել՝ գիտես՝ ես համարում եմ՝ քո հայրը վատ քաղաքական գործիչ է կամ վատ մարդ և այլն, բայց ես ստիպված եմ դա անել, բայց ես ստիպված եմ դա անել բացառապես էն պատճառով, որ դուք պատգամավոր եք, քաղաքական գործիչ եք և այստեղ եք»,- ասաց Ռուբինյանը՝ դիմելով Լևոն Քոչարյանին:
Նրա խոսքով՝ Լևոն Քոչարյանը խոսում է Մարտի 1-ի մասին ու երևի հույս ունի՝ երիտասարդները, որոնք չեն ապրել այդ օրերին, պետք է լսեն ու հավատան իրեն:
«Ես չեմ բացառում, որ դուք, այն ժամանակ լինելով երիտասարդ և ձեր հոր որդին, այսպես ասած, իրականությունը լավ չեք տեսել կամ ձեր տանը էն ժամանակ Հ1-ն է միացած եղել, այն ժամանակ էլ «Հայլուրով», բոլորս գիտենք՝ ինչ են ցույց տվել, և դուք դրան եք հավատացել: Ես դա չեմ բացառում: Իշխանությունը տենց հատկություն ունի՝ մարդուն իրականությունից կտրելու»,- նշեց ԱԺ նախագահը՝ ներկայացնելով 2008-ի մարտի 1-ի առավոտյան ժամը 06.00-ի դեպքերը:
Նրա խոսքով՝ առավոտյան այդ ժամանակ մարդիկ եղել են քնած:
«Միակ բանը, որ արել են, քնելն է եղել կամ խռռացնելը: Հատուկջոկատայինները եկել են ու սկսել են դուբինկաներով բոլորին ծեծել: Մարդիկ փախել են, հետևներից լարելով ծեծել են մարդկանց: Հիմա խնդրում եմ ինձ ասել՝ այդ մարդիկ ի՞նչ էին արել»,- դիմելով պատգամավորին՝ հավելեց Ռուբինյանը՝ տեղի ունեցածը խնդրելով համեմատել վերջին տարիների իրադարձությունների հետ:
Նրա խոսքով՝ վերջիններս քնած մարդկանց առավոտվա ժամը 06.00-ին դուբինկեքով սատկացնելը համարում են նորմալ:
«Սա խնդիր է, պարո՛ն Քոչարյան: Ու հետո էլ դնում եք ձայնագրություն, ուր Նիկոլ Փաշինյանն ասում է՝ իրերը վերցրեք, որ պաշտպանվեք: Իհարկե, պետք է իրերը վերցնեն, որ ինքնապաշտպանվեն: Բա դրանից մի քանի ժամ առաջ հատուկջոկատայինները հարձակվել էին մարդկանց վրա: Բա ի՞նչ էիք ուզում. պա՞րզ չէր, որ պետք է բարիկադավորվեն: Ձեր հորից էին պաշտպանվում»,- հայտարարեց Ռուբինյանը՝ դիմելով Լևոն Քոչարյանին:

Killing sleeping people at 6:00 AM with batons is considered normal, this is a problem. Rubinyan to Levon Kocharian.
04-08-2026 13:17 Armenia Politics
1lurer. The first session of the ninth convocation of the National Assembly of Armenia continues:
The session was opened by the newly elected president of the National Assembly, Ruben Rubinyan, who addressed the accusations of "Armenia" faction MP Levon Kocharian regarding the events of March 1:
According to him, the MP spoke about events that many present in the hall participated in.
"Mr. Kocharian, I always feel a bit uncomfortable in your presence or when talking to you remotely, when speaking about your father, because it is not the most pleasant thing in the world to tell a son: you know, I consider your father a bad politician or a bad person, and so on, but I am forced to do this, but I am forced to do this solely because you are a deputy, you are a politician, and you are here," said Rubinyan, addressing Levon Kocharian.
He stated that Levon Kocharian speaks about March 1 and probably hopes that the youth who did not live through those days should listen to and believe him:
"I do not rule out that you, being young at that time and the son of your father, so to speak, did not see the reality well or that H1 was connected at your home at that time, and back then with 'Haylur', we all know what they showed, and you believed that. I do not rule that out. The government has that property of cutting a person off from reality," noted the NA president, presenting the events of March 1, 2008, at 6:00 AM:
According to him, at that time in the morning, people were asleep.
"The only thing they did was sleep or snore. Special forces came and started beating everyone with batons. People fled, and they beat people from behind. Now I ask you to tell me what those people did," added Rubinyan, addressing the MP, asking to compare the incident with recent events:
He stated that the latter consider it normal to beat sleeping people with batons at 6:00 AM.
"This is a problem, Mr. Kocharian. And then you put out a recording where Nikol Pashinyan says: take the items so that you can defend yourselves. Of course, they should take items to defend themselves. But just a few hours earlier, special forces had attacked people. What did you expect? Wasn't it clear that they should barricade themselves? They were defending themselves from your father," declared Rubinyan, addressing Levon Kocharian.