ՀԱՊԿ–ում ՀՀ–ին ձայնի իրավունքից զրկելու մասին հարցը կլուծվի կոնսենսուսի միջոցով. Վասիլև
Sputnik. ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի քվեարկության իրավունքի հարցը կարող է քննարկվել նոյեմբերի 11-ի կայանալիք գագաթնաժողովում։
ՀԱՊԿ մարմիններում Հայաստանին ձայնի իրավունքից հնարավոր զրկելու մասին որոշում կարող է կայացվել միայն կազմակերպության անդամ պետությունների կոնսենսուսի միջոցով։ Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին ասել է ՀԱՊԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ​​ներկայացուցիչ Վիկտոր Վասիլևը։
«ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հաջորդ նստաշրջանը կկայանա Մոսկվայում նոյեմբերի 11-ին, և պետությունների առաջնորդները, հավանաբար, կքննարկեն այս հարցը։ Անհրաժեշտության դեպքում դրա վերաբերյալ որոշումը կկայացվի կոնսենսուսի միջոցով», – ասել է Վասիլևը։
ՌԴ մշտական ​​ներկայացուցիչը պարզաբանել է, որ ՀԱՊԿ կանոնադրության 25-րդ հոդվածը նախատեսում է պետության՝ կազմակերպության մարմիններում քվոտային պաշտոններում իր քաղաքացիներին առաջադրելու իրավունքը, ինչպես նաև ձայնի իրավունքը կասեցնելու հնարավորություն, եթե երկիրը երկու տարուց ավելի չի կատարում ՀԱՊԿ բյուջե անդամավճարի հետ կապված իր պարտավորությունները։
Վասիլևի խոսքով՝ փաստացի նման իրավիճակ արդեն իսկ ստեղծվել է։
«Դե ֆակտո, նման իրավիճակ է արդեն ավելի քան երկու տարի, քանի որ Հայաստանը չի առաջադրում իր քաղաքացիներին քարտուղարության քվոտաներով պաշտոններին, ինչպես նաև հետ է կանչել իր ներկայացուցիչներին ՀԱՊԿ-ի միացյալ շտաբից», – նշել է նա։
Հայաստանը ՀԱՊԿ-ին իր մասնակցության «սառեցման» մասին հայտարարեց 2024 թվականի փետրվարին։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դա բացատրեց նրանով, որ, Երևանի կարծիքով, 2021-2022 թվականներին դաշնակիցները չեն կատարել Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրով իրենց պարտավորությունները Հայաստանի նկատմամբ։
Հունիսին ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ ՀԱՊԿ-ին Հայաստանի կողմից անդամակցության վճարը չվճարելու պատճառով կազմակերպությունը կքննարկի կանոնադրության այն հոդվածի կիրառումը, որը կարգավորում է պարտավորությունները չկատարող պետությունների նկատմամբ սահմանվող միջոցները։

The issue of depriving Armenia of voting rights in the CSTO will be resolved through consensus, Vasiliev stated.
04-08-2026 11:09 Ռուսաստան Politics
Sputnik. The issue of Armenia's voting rights in the CSTO may be discussed at the summit scheduled for November 11.
A decision to potentially deprive Armenia of its voting rights in CSTO bodies can only be made through the consensus of the member states of the organization. This was stated to RIA Novosti by Viktor Vasiliev, the permanent representative of Russia to the CSTO.
«The next session of the CSTO Collective Security Council will take place in Moscow on November 11, and the leaders of the states will likely discuss this issue. If necessary, a decision will be made through consensus,» Vasiliev said.
The Russian permanent representative clarified that Article 25 of the CSTO Charter provides for the right of a state to nominate its citizens to quota positions in the organization's bodies, as well as the possibility of suspending voting rights if the country fails to fulfill its obligations related to the CSTO budget contributions for more than two years.
Vasiliev stated that such a situation has already effectively arisen.
«De facto, this situation has existed for more than two years, as Armenia has not nominated its citizens for quota positions in the secretariat and has also recalled its representatives from the CSTO Joint Staff,» he noted.
Armenia announced the "freezing" of its participation in the CSTO in February 2024. Prime Minister Nikol Pashinyan explained this by stating that, in Yerevan's opinion, the allies did not fulfill their obligations towards Armenia under the Collective Security Treaty in 2021-2022.
In June, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated that the CSTO would discuss the application of the article of the charter that regulates measures against states that fail to fulfill their obligations due to Armenia's non-payment of membership fees.