ՀԱՊԿ–ում ՀՀ–ին ձայնի իրավունքից զրկելու մասին հարցը կլուծվի կոնսենսուսի միջոցով. Վասիլև
Sputnik. ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի քվեարկության իրավունքի հարցը կարող է քննարկվել նոյեմբերի 11-ի կայանալիք գագաթնաժողովում։
ՀԱՊԿ մարմիններում Հայաստանին ձայնի իրավունքից հնարավոր զրկելու մասին որոշում կարող է կայացվել միայն կազմակերպության անդամ պետությունների կոնսենսուսի միջոցով։ Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին ասել է ՀԱՊԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ​​ներկայացուցիչ Վիկտոր Վասիլևը։
«ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հաջորդ նստաշրջանը կկայանա Մոսկվայում նոյեմբերի 11-ին, և պետությունների առաջնորդները, հավանաբար, կքննարկեն այս հարցը։ Անհրաժեշտության դեպքում դրա վերաբերյալ որոշումը կկայացվի կոնսենսուսի միջոցով», – ասել է Վասիլևը։
ՌԴ մշտական ​​ներկայացուցիչը պարզաբանել է, որ ՀԱՊԿ կանոնադրության 25-րդ հոդվածը նախատեսում է պետության՝ կազմակերպության մարմիններում քվոտային պաշտոններում իր քաղաքացիներին առաջադրելու իրավունքը, ինչպես նաև ձայնի իրավունքը կասեցնելու հնարավորություն, եթե երկիրը երկու տարուց ավելի չի կատարում ՀԱՊԿ բյուջե անդամավճարի հետ կապված իր պարտավորությունները։
Վասիլևի խոսքով՝ փաստացի նման իրավիճակ արդեն իսկ ստեղծվել է։
«Դե ֆակտո, նման իրավիճակ է արդեն ավելի քան երկու տարի, քանի որ Հայաստանը չի առաջադրում իր քաղաքացիներին քարտուղարության քվոտաներով պաշտոններին, ինչպես նաև հետ է կանչել իր ներկայացուցիչներին ՀԱՊԿ-ի միացյալ շտաբից», – նշել է նա։
Հայաստանը ՀԱՊԿ-ին իր մասնակցության «սառեցման» մասին հայտարարեց 2024 թվականի փետրվարին։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դա բացատրեց նրանով, որ, Երևանի կարծիքով, 2021-2022 թվականներին դաշնակիցները չեն կատարել Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրով իրենց պարտավորությունները Հայաստանի նկատմամբ։
Հունիսին ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ ՀԱՊԿ-ին Հայաստանի կողմից անդամակցության վճարը չվճարելու պատճառով կազմակերպությունը կքննարկի կանոնադրության այն հոդվածի կիրառումը, որը կարգավորում է պարտավորությունները չկատարող պետությունների նկատմամբ սահմանվող միջոցները։

Вопрос о лишении Армении права голоса в ОДКБ будет решен путем консенсуса, заявил Васильев.
Sputnik. Вопрос о праве голоса Армении в ОДКБ может быть обсужден на саммите, который состоится 11 ноября.
Решение о возможном лишении Армении права голоса в органах ОДКБ может быть принято только на основе консенсуса государств-членов организации. Об этом РИА Новости сообщил постоянный представитель России в ОДКБ Виктор Васильев.
«Следующее заседание Совета коллективной безопасности ОДКБ пройдет в Москве 11 ноября, и, вероятно, лидеры государств обсудят этот вопрос. При необходимости решение будет принято на основе консенсуса», – сказал Васильев.
Постоянный представитель РФ уточнил, что статья 25 устава ОДКБ предусматривает право государства выдвигать своих граждан на квотные должности в органах организации, а также возможность приостановления права голоса, если страна более двух лет не выполняет свои обязательства по членским взносам в бюджет ОДКБ.
По словам Васильева, фактически такая ситуация уже сложилась.
«Де-факто такая ситуация существует уже более двух лет, так как Армения не выдвигает своих граждан на квотные должности в секретариате, а также отозвала своих представителей из объединенного штаба ОДКБ», – отметил он.
Армения объявила о «замораживании» своего участия в ОДКБ в феврале 2024 года. Премьер-министр Никол Пашинян объяснил это тем, что, по мнению Еревана, союзники не выполнили свои обязательства перед Арменией по Договору о коллективной безопасности в 2021-2022 годах.
В июне министр иностранных дел РФ Сергей Лавров заявил, что ОДКБ обсудит применение статьи устава, регулирующей меры в отношении государств, не выполняющих свои обязательства, из-за неуплаты Арменией членских взносов.