«Երաշխավորի միջնորդությունը» Հայաստանի դիրքերը թուլացնում է
1in.am  Խաղաղությունը՝ խաղաղություն, բայց ոչ մի հայ սկզբունքորեն չպիտի այցելի Ադրբեջան, քանի դեռ այնտեղ կա բանտարկված գեթ մեկ հայ Ղարաբաղյան դեպքերի հետ կապված։ Ու ամեն անգամ այդ չայցելությունը պիտի հստակ պատճառաբանվի Ադրբեջանում բանտարկված հայերի առկայությամբ,- ֆեյսբուքում գրել է, ինչպես անձնական էջից է պարզվում, երևանաբնակ հայ օգտատերը։ Օրեր առաջ պատանի հայ ըմբշամարտիկը Բաքվում բոլոր մրցակիցներին հաղթել է, Ադրբեջանի մայրաքաղաքում նրա պատվին բարձրացվել է Հայաստանի դրոշը, հնչել մեր օրհներգը։
Այդ առթիվ բուռն քննարկում են ծավալվել նաև Ադրբեջանում։ Սոցիալական ցանցի մի ադրբեջանցի օգտատեր, հակադարձելով Հայաստանի և հայ ժողովրդի հասցեին վիրավորանքներին, գրել է, որ Բաքվում հայ ըմբշամարտիկի հաղթանակը «որքանով Հայաստանինը, այնքան էլ, գուցե՝ ավելի, Ադրբեջանինն» է։ Եվ հիմնավորել, որ երբ Հայաստանում «մարզական միջոցառման բացմանը կազմակերպիչներից մեկը վառել է Ադրբեջանի դրոշը» և ադրբեջանական թիմը «մասնակցությունը ընդհատել, վերադարձել է, աշխարհը ոչ թե Ադրբեջանին, այլ Հայաստանին է քննադատել կատարվածի և անհանդուրժողականության համար»։
Բաքվում հայ ըմբշամարտիկի հաղթանակը «մոտեցնո՞ւմ է հայ պատանդների հայրենադարձությունը»։ Եթե գնահատենք առարկայորեն, հարցի պատասխանը «ոչ» է։ Բայց դրանից չի հետևում, թե Բաքվում մարզական, մշակութային կամ քաղաքական բնույթի միջոցառումներին Հայաստանի չմասնակցությունը «գերիների ազատ արձակումը մոտեցնում» է։ Պետք է հիշել, որ ռազմագերիների մի մասը Բաքվից հայրենիք է վերդարձել հայ-ադրբեջանական պայմանավորվածության շրջանակներում, իսկ դա տևական աշխատանքի արդյունք է։
Բաքվում ապօրինաբար պահվող անձանց խնդիրը հասկանալի պատճառներով ունի ընդգծված թե ներքաղաքական, թե հանրային զգացմունքայնության ենթատեքստ։ Այդուհանդերձ, նրանց հետագա ճակատագրի համար առաջին պատասխանատուն Հայաստանի պետությունն է, իշխանությունը, որի այդ ուղղությամբ ձեռնարկած, ձեռնարկվող և ձեռնարկելիք քայլերը հրապարակային չեն, հրապարակայնացման ենթակա չեն։
․․Նորընտիր Ազգային ժողովը մտել է լիազորությունների մեջ։ Եվ, ինչպես առաջին նիստերն են հուշում, ընդդիմությունը իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ակնառու ներկայացուցիչներին մեղադրում են նախկինում «թուրքերի հետ շփումներ ունեցած լինելու» մեջ։ Կարելի է վստահաբար ասել, որ թեման ԱԺ նախագահի պաշտոնում Ռուբեն Ռուբինյանի ընտրությամբ չի փակվելու, կապված իրավիճակի հետ՝ ամեն անգամ «թարմացվելու» է։
Ի՞նչ կոնկրետ նպատակ է դա հետապնդում, պարզ է։ Բայց դա «ածանյալ» է, գործնականում խնդիրը հանգում է նրան, թե պիտի լինի հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական երկկո՞ղմ, թե՞ «երաշխավորի միջնորդությամբ» կարգավորում։ «Գերիների վերադարձի» թեման միայն այդ հարցի մասնակի դրսեւորում է։ «Երաշխավորի միջնորդությունը» Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ հարաբերություններում Հայաստանի դիրքերը փաստացի թուլացնում է։ Այդ թվում և՝ Բաքվում ապօրինաբար պահվող անձանց հայրենադարձության հարցում։

«Посредничество гаранта» ослабляет позиции Армении
1in.am  Мир — это мир, но ни один армянин принципиально не должен посещать Азербайджан, пока там хотя бы один армянин, связанный с событиями в Карабахе, находится в заключении. И каждый раз это отсутствие должно быть четко обосновано наличием армян, заключенных в Азербайджане, — написал на Facebook, как видно из личной страницы, армянский пользователь из Еревана. Несколько дней назад юный армянский борец одержал победу над всеми соперниками в Баку, в столице Азербайджана в его честь был поднят флаг Армении, прозвучал наш гимн.
По этому поводу также разгорелись бурные обсуждения в Азербайджане. Один азербайджанский пользователь социальной сети, отвечая на оскорбления в адрес Армении и армянского народа, написал, что победа армянского борца в Баку «настолько же принадлежит Армении, сколько, возможно, даже больше — Азербайджану». И обосновал, что когда в Армении «один из организаторов на открытии спортивного мероприятия сжег флаг Азербайджана», азербайджанская команда «прервала участие, вернулась, и мир критиковал не Азербайджан, а Армению за произошедшее и нетерпимость».
Победа армянского борца в Баку «приближает ли возвращение армянских заложников на родину?» Если оценивать объективно, ответ на вопрос — «нет». Но из этого не следует, что отсутствие участия Армении в спортивных, культурных или политических мероприятиях в Баку «приближает освобождение заложников». Необходимо помнить, что часть военнопленных вернулась на родину в рамках армяно-азербайджанского соглашения, и это результат длительной работы.
Проблема незаконно удерживаемых в Баку лиц имеет, понятные причины, выраженный как внутриполитический, так и общественный эмоциональный подтекст. Тем не менее, за их дальнейшую судьбу в первую очередь отвечает государство Армения, власть, чьи предпринятые, предпринимаемые и предстоящие шаги в этом направлении не являются публичными и не подлежат оглашению.
…Новоизбранный Национальный Собрание вступило в полномочия. И, как показывают первые заседания, оппозиция обвиняет выдающихся представителей правящей партии «Гражданский договор» в том, что они ранее «имели контакты с турками». Можно с уверенностью сказать, что тема не закроется с выбором Рубена Рубиняна на пост спикера НС, она будет «обновляться» каждый раз в связи с ситуацией.
Какова конкретная цель этого, понятно. Но это «параллельно», на практике вопрос сводится к тому, должно ли быть армяно-азербайджанское и армяно-турецкое двустороннее регулирование или «при посредничестве гаранта». Тема «возвращения заложников» является лишь частичным проявлением этого вопроса. «Посредничество гаранта» фактически ослабляет позиции Армении в отношениях с Азербайджаном и Турцией. В том числе и в вопросе возвращения незаконно удерживаемых лиц на родину.