Էրդողանը կկարողանա առաջադրվել նախագահի պաշտոնում 2028 թվականի ապրիլին
shantnews.am Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կկարողանա առաջադրվել երրորդ ժամկետով 2028 թվականի ապրիլին կայանալիք ընտրություններում: Այս մասին հայտարարել է թուրք առաջնորդի գլխավոր իրավական խորհրդական Մեհմեթ Ուչումը:
Փաստաբանը բացատրել է, որ Թուրքիայում համընդհանուր ընտրությունների նախատեսված ամսաթիվը 2028 թվականի մայիսի 7-ն է։
«Ընդհանուր ընտրությունների մեր առաջարկած ամսաթիվը՝ 2028 թվականի ապրիլի 16-ը, քաղաքական իմաստով «արտահերթ ընտրություններ» չեն։ Խորհրդարանը պետք է համապատասխան որոշում կայացնի 2028 թվականի փետրվարի 9-ից 15-ը ընկած ժամանակահատվածում», – Ուչումի խոսքերն է մեջբերել T24-ը։
Նա նշել է, որ գործող սահմանադրությունը Էրդողանին իրավունք է տալիս առաջադրվել երրորդ անընդմեջ ժամկետով, եթե խորհրդարանը որոշի «նորացնել ընտրությունները», այսինքն՝ մինչև նրա երկրորդ նախագահական ժամկետի ավարտը: Ուչումն ասել է, որ իրավական առումով սա կոչվում է բացառիկ թեկնածություն:
Էրդողանը առաջին անգամ Թուրքիայի նախագահ դարձավ 2014 թվականին։ 2017 թվականին ընդունվեցին սահմանադրական փոփոխություններ, որոնք երկրում մտցրին նախագահական համակարգ։ Էրդողանը վերընտրվեց բարձրագույն պաշտոնում 2018 և 2023 թվականների ընտրություններում։

Эрдоган сможет выдвинуть свою кандидатуру на пост президента в апреле 2028 года.
shantnews.am Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган сможет выдвинуть свою кандидатуру на третий срок на выборах, которые состоятся в апреле 2028 года. Об этом заявил главный юридический советник турецкого лидера Мехмет Учуми:
Юрист объяснил, что дата проведения всеобщих выборов в Турции запланирована на 7 мая 2028 года.
«Предложенная нами дата всеобщих выборов — 16 апреля 2028 года — не является политически «досрочными выборами». Парламент должен принять соответствующее решение в период с 9 по 15 февраля 2028 года», — приводит слова Учуми T24.
Он отметил, что действующая конституция предоставляет Эрдогану право выдвинуть свою кандидатуру на третий подряд срок, если парламент решит «обновить выборы», то есть до окончания его второго президентского срока. Учуми сказал, что с юридической точки зрения это называется исключительной кандидатурой.
Эрдоган впервые стал президентом Турции в 2014 году. В 2017 году были приняты конституционные изменения, которые ввели в стране президентскую систему. Эрдоган был переизбран на высший пост на выборах 2018 и 2023 годов.