Էրդողանը կկարողանա առաջադրվել նախագահի պաշտոնում 2028 թվականի ապրիլին
shantnews.am Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կկարողանա առաջադրվել երրորդ ժամկետով 2028 թվականի ապրիլին կայանալիք ընտրություններում: Այս մասին հայտարարել է թուրք առաջնորդի գլխավոր իրավական խորհրդական Մեհմեթ Ուչումը:
Փաստաբանը բացատրել է, որ Թուրքիայում համընդհանուր ընտրությունների նախատեսված ամսաթիվը 2028 թվականի մայիսի 7-ն է։
«Ընդհանուր ընտրությունների մեր առաջարկած ամսաթիվը՝ 2028 թվականի ապրիլի 16-ը, քաղաքական իմաստով «արտահերթ ընտրություններ» չեն։ Խորհրդարանը պետք է համապատասխան որոշում կայացնի 2028 թվականի փետրվարի 9-ից 15-ը ընկած ժամանակահատվածում», – Ուչումի խոսքերն է մեջբերել T24-ը։
Նա նշել է, որ գործող սահմանադրությունը Էրդողանին իրավունք է տալիս առաջադրվել երրորդ անընդմեջ ժամկետով, եթե խորհրդարանը որոշի «նորացնել ընտրությունները», այսինքն՝ մինչև նրա երկրորդ նախագահական ժամկետի ավարտը: Ուչումն ասել է, որ իրավական առումով սա կոչվում է բացառիկ թեկնածություն:
Էրդողանը առաջին անգամ Թուրքիայի նախագահ դարձավ 2014 թվականին։ 2017 թվականին ընդունվեցին սահմանադրական փոփոխություններ, որոնք երկրում մտցրին նախագահական համակարգ։ Էրդողանը վերընտրվեց բարձրագույն պաշտոնում 2018 և 2023 թվականների ընտրություններում։

03-08-2026 19:21 Turkey Politics
shantnews.am Turkish President Recep Tayyip Erdoğan will be able to run for a third term in the elections scheduled for April 2028. This was announced by the chief legal advisor to the Turkish leader, Mehmet Uçum:
The lawyer explained that the scheduled date for the general elections in Turkey is May 7, 2028.
«The date we proposed for the general elections, April 16, 2028, is not politically considered «early elections». The parliament must make the relevant decision between February 9 and 15, 2028», – Uçum's words were quoted by T24.
He noted that the current constitution allows Erdoğan to run for a third consecutive term if the parliament decides to «renew the elections», that is, before the end of his second presidential term. Uçum stated that legally this is referred to as an exceptional candidacy.
Erdoğan first became President of Turkey in 2014. In 2017, constitutional amendments were adopted that introduced a presidential system in the country. Erdoğan was re-elected to the highest office in the elections of 2018 and 2023.