Արարատի մարզում վերականգնվել է 122 միլիոն 556 հազար դրամ, դատարան է հանձնվել ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններով 42 քրեական վարույթ. Գլխավոր դատախազություն
03-08-2026 18:09 Հայաստան Իրավունք
Արարատի մարզում, 2026 թվականի 1-ին կիսամյակում, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության հայցերով պետությանը և համայնքին վերջնական դատական ակտով վերականգնված գումարի չափը կազմել է 70 միլիոն 626 հազար դրամ:
Քրեական վարույթներով, ինչպես նաև դատախազական ներգործության միջոցների կիրառմամբ, պետությանը, համայնքին, պետական և համայնքային մասնակցությամբ կազմակերպություններին պատճառված վնասի վերականգնված գումարի չափը կազմել է 51 միլիոն 930 հազար դրամ:
Մասնավորապես՝ 2026 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում, ի թիվս այլնի, դատախազական ներգործության արդյունքում, Արարատ համայնքի տիրապետմանն է վերադարձվել քաղաքային զբոսայգու տարածքում՝ Շահումյան 36/5 հասցեում գտնվող՝ 1280 քմ մակերեսով հողամասը, Այգի 6 հասցեում գտնվող՝ 2100 քմ մակերեսով հողամասը, ինչպես նաև Այգի 1/1 հասցեում գտնվող՝ 591 քմ մակերեսով հողամասը: Հողամասերի՝ շուկայականին մոտարկված կադաստրային ընդհանուր արժեքը՝ 7 միլիոն 455 հազար դրամ է:
Արարատի մարզի դատախազության կողմից, 2026 թվականի 1-ին կիսամյակում, ծանր հանցագործություններով մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 32 քրեական վարույթ, իսկ առանձնապես ծանր հանցագործություններով՝ 10 քրեական վարույթ:
Ծանր հանցագործություններով օրինական ուժի մեջ է մտել 19 մեղադրական դատավճիռ, իսկ առանձնապես ծանր հանցագործություններով՝ 2 մեղադրական դատավճիռ:

In the Ararat region, 122 million 556 thousand drams have been recovered, and 42 criminal proceedings for serious and particularly serious crimes have been submitted to the court. Prosecutor General's Office
03-08-2026 18:09 Armenia Human Rights
In the Ararat region, in the first half of 2026, the amount restored to the state and the community through final judicial acts in cases of protection of state and community interests amounted to 70 million 626 thousand drams:
Through criminal proceedings, as well as through the application of prosecutorial measures, the amount restored for damages caused to the state, the community, and organizations with state and community participation amounted to 51 million 930 thousand drams:
In particular, during the first half of 2026, among other things, as a result of prosecutorial intervention, a land plot with an area of 1280 square meters located at 36/5 Shahumyan Street, a land plot with an area of 2100 square meters located at 6 Aigi Street, as well as a land plot with an area of 591 square meters located at 1/1 Aigi Street were returned to the possession of the Ararat community. The total cadastral value of the land plots, approximated to the market value, is 7 million 455 thousand drams:
In the Ararat region's prosecutor's office, in the first half of 2026, 32 criminal cases were submitted to the court with an accusatory conclusion for serious crimes, and 10 criminal cases for particularly serious crimes:
For serious crimes, 19 accusatory verdicts have entered into legal force, and for particularly serious crimes, 2 accusatory verdicts: