Արարատի մարզում վերականգնվել է 122 միլիոն 556 հազար դրամ, դատարան է հանձնվել ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններով 42 քրեական վարույթ. Գլխավոր դատախազություն
03-08-2026 18:09 Հայաստան Իրավունք
Արարատի մարզում, 2026 թվականի 1-ին կիսամյակում, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության հայցերով պետությանը և համայնքին վերջնական դատական ակտով վերականգնված գումարի չափը կազմել է 70 միլիոն 626 հազար դրամ:
Քրեական վարույթներով, ինչպես նաև դատախազական ներգործության միջոցների կիրառմամբ, պետությանը, համայնքին, պետական և համայնքային մասնակցությամբ կազմակերպություններին պատճառված վնասի վերականգնված գումարի չափը կազմել է 51 միլիոն 930 հազար դրամ:
Մասնավորապես՝ 2026 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում, ի թիվս այլնի, դատախազական ներգործության արդյունքում, Արարատ համայնքի տիրապետմանն է վերադարձվել քաղաքային զբոսայգու տարածքում՝ Շահումյան 36/5 հասցեում գտնվող՝ 1280 քմ մակերեսով հողամասը, Այգի 6 հասցեում գտնվող՝ 2100 քմ մակերեսով հողամասը, ինչպես նաև Այգի 1/1 հասցեում գտնվող՝ 591 քմ մակերեսով հողամասը: Հողամասերի՝ շուկայականին մոտարկված կադաստրային ընդհանուր արժեքը՝ 7 միլիոն 455 հազար դրամ է:
Արարատի մարզի դատախազության կողմից, 2026 թվականի 1-ին կիսամյակում, ծանր հանցագործություններով մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 32 քրեական վարույթ, իսկ առանձնապես ծանր հանցագործություններով՝ 10 քրեական վարույթ:
Ծանր հանցագործություններով օրինական ուժի մեջ է մտել 19 մեղադրական դատավճիռ, իսկ առանձնապես ծանր հանցագործություններով՝ 2 մեղադրական դատավճիռ:

В Армавирской области восстановлено 122 миллиона 556 тысяч драмов, в суд передано 42 уголовных дела по тяжким и особо тяжким преступлениям. Генеральная прокуратура
03-08-2026 18:09 Армения Право
В Армавирской области, в первом полугодии 2026 года, сумма, восстановленная в пользу государства и общины по искам о защите государственных и общественных интересов, составила 70 миллионов 626 тысяч драмов:
По уголовным делам, а также с применением мер прокурорского воздействия, сумма, восстановленная в пользу государства, общины и организаций с государственным и общественным участием, составила 51 миллион 930 тысяч драмов:
В частности, в течение первого полугодия 2026 года, среди прочего, в результате прокурорского воздействия, в собственность общины Армавир возвращен земельный участок площадью 1280 кв. м, расположенный по адресу Шахумян 36/5, земельный участок площадью 2100 кв. м, расположенный по адресу Айги 6, а также земельный участок площадью 591 кв. м, расположенный по адресу Айги 1/1. Общая кадастровая стоимость земельных участков, приближенная к рыночной, составляет 7 миллионов 455 тысяч драмов:
Прокуратурой Армавирской области в первом полугодии 2026 года в суд было передано 32 уголовных дела по обвинению в тяжких преступлениях, а по особо тяжким преступлениям — 10 уголовных дел:
По тяжким преступлениям вступило в законную силу 19 обвинительных приговоров, а по особо тяжким преступлениям — 2 обвинительных приговора: