Ավետիք Չալաբյանի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին
Ինչպես արդեն հայտնել ենք, ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ավետիք Չալաբյանը, հանդիսանալով «Հայաքվե» միավորման համակարգող, Հայաստանի Հանրապետությունում 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին ընտրության իրավունք ունեցող անձանց ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելու նպատակով, 2026 թվականի փետրվարի 4-ին Երևան քաղաքի սրճարաններից մեկում հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող օտարերկրյա պետության ներկայացուցիչների հետ, որի ընթացքում համոզելու, վերոհիշյալ ընտրություններում նաև նրանց կողմից նախընտրած քաղաքական ուժի հաղթանակն ապահովելու հանգամանքով շահագրգռելու միջոցով դրդել է վերջիններիս, որպեսզի նրանք խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ, իրենց ծառայողական, իշխանական լիազորությունները և դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով խոչընդոտեն հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին ընտրության իրավունք ունեցող ՀՀ քաղաքացիների ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը, այն է՝ օտարերկրյա պետությունում գործող կազմակերպությունների սեփականատերերի միջոցով ստիպեն այդ կազմակերպություններում աշխատող, ընտրելու իրավունք ունեցող ՀՀ քաղաքացիներին մեկնել Հայաստանի Հանրապետություն և հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում քվեարկել «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի օգտին, որի կապակցությամբ օտարերկրյա պետության ներկայացուցիչները տվել են իրենց համաձայնությունը:
Քննչական և վարութային գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է հանցանք կատարած անձը և հսկող դատախազի որոշմամբ Ա․Չ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 43-210-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ և 6-րդ կետերով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելու նախապատրաստություն):
Ա․Չ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը։
Նրա վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին»,- ասվում է հաղորդագրությունում:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրեն

Уголовное дело в отношении Аветика Чалабяна с обвинительным заключением направлено прокурору надзора.
03-08-2026 18:47 Армения Право
Как уже сообщалось, в Главном управлении по расследованию преступлений против государства, основ конституционного порядка и общественной безопасности Следственного комитета РА в рамках уголовного производства были получены очевидные фактические данные о том, что Аветик Чалабян, являясь координатором объединения «Хаякве», с целью воспрепятствования свободному осуществлению избирательного права лиц, имеющих право голоса на парламентских выборах, состоявшихся 7 июня 2026 года в Республике Армения, 4 февраля 2026 года встретился в одном из кафе Еревана с представителями иностранного государства, находящимися на территории Республики Армения, в ходе которой, убеждая и заинтересовывая их в обеспечении победы политической силы, выбранной ими на вышеупомянутых выборах, побудил последних, чтобы они, в составе группы, по предварительному соглашению, используя свои служебные, властные полномочия и обусловленное ими влияние, воспрепятствовали свободному осуществлению избирательного права граждан РА, имеющих право голоса на парламентских выборах, состоявшихся 7 июня, а именно, заставили граждан РА, работающих в организациях, действующих в иностранном государстве, выехать в Республику Армения и проголосовать за блок «Сильная Армения» на парламентских выборах, состоявшихся 7 июня, в связи с чем представители иностранного государства дали свое согласие.
В результате следственных и процессуальных действий было установлено лицо, совершившее преступление, и по решению надзорного прокурора в отношении А.Ч. было возбуждено общественное уголовное преследование по пунктам 5 и 6 части 2 статьи 43-210 Уголовного кодекса (подготовка к воспрепятствованию осуществлению избирательного права группой лиц по предварительному соглашению с использованием властных или служебных полномочий или обусловленного ими влияния).
В отношении А.Ч. в качестве меры пресечения была применена мера заключения под стражу.
Уголовное производство в отношении него с обвинительным заключением направлено прокурору надзора», - говорится в сообщении:
Уведомление: обвиняемый в преступлении считается невиновным, пока его вина не будет доказана в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом