Ավետիք Չալաբյանի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին
Ինչպես արդեն հայտնել ենք, ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ավետիք Չալաբյանը, հանդիսանալով «Հայաքվե» միավորման համակարգող, Հայաստանի Հանրապետությունում 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին ընտրության իրավունք ունեցող անձանց ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելու նպատակով, 2026 թվականի փետրվարի 4-ին Երևան քաղաքի սրճարաններից մեկում հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող օտարերկրյա պետության ներկայացուցիչների հետ, որի ընթացքում համոզելու, վերոհիշյալ ընտրություններում նաև նրանց կողմից նախընտրած քաղաքական ուժի հաղթանակն ապահովելու հանգամանքով շահագրգռելու միջոցով դրդել է վերջիններիս, որպեսզի նրանք խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ, իրենց ծառայողական, իշխանական լիազորությունները և դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով խոչընդոտեն հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին ընտրության իրավունք ունեցող ՀՀ քաղաքացիների ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը, այն է՝ օտարերկրյա պետությունում գործող կազմակերպությունների սեփականատերերի միջոցով ստիպեն այդ կազմակերպություններում աշխատող, ընտրելու իրավունք ունեցող ՀՀ քաղաքացիներին մեկնել Հայաստանի Հանրապետություն և հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում քվեարկել «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի օգտին, որի կապակցությամբ օտարերկրյա պետության ներկայացուցիչները տվել են իրենց համաձայնությունը:
Քննչական և վարութային գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է հանցանք կատարած անձը և հսկող դատախազի որոշմամբ Ա․Չ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 43-210-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ և 6-րդ կետերով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելու նախապատրաստություն):
Ա․Չ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը։
Նրա վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին»,- ասվում է հաղորդագրությունում:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրեն

The criminal proceedings regarding Avetik Chalabyan have been sent to the supervising prosecutor with an indictment conclusion.
03-08-2026 18:47 Armenia Human Rights
As we have already reported, within the framework of the criminal proceedings being investigated by the Main Department for the Investigation of Crimes Against the State, Constitutional Order, and Public Security of the RA Investigative Committee, factual data have been obtained indicating that Avetik Chalabyan, acting as the coordinator of the "Hayakve" alliance, met on February 4, 2026, in one of the cafes in Yerevan with representatives of a foreign state located in the Republic of Armenia, with the aim of obstructing the free exercise of the electoral rights of eligible voters in the parliamentary elections held on June 7, 2026. During this meeting, he persuaded them and, by ensuring the victory of the political force they preferred in the aforementioned elections, incited them, in a group, with prior agreement, to use their official, governmental powers and the influence arising from them to obstruct the free exercise of the electoral rights of RA citizens eligible to vote in the parliamentary elections held on June 7, namely, to compel citizens of the Republic of Armenia working in organizations owned by foreign state organizations to travel to the Republic of Armenia and vote for the "Strong Armenia" alliance during the parliamentary elections held on June 7, to which the representatives of the foreign state agreed.
As a result of investigative and procedural actions, the person who committed the crime has been identified, and by the decision of the supervising prosecutor, public criminal prosecution has been initiated against A.Ch. under the 5th and 6th points of the 2nd part of Article 43-210 of the Criminal Code (preparation for obstructing the exercise of electoral rights by a group of persons acting with prior agreement using their official or governmental powers or the influence arising from them).
Pre-trial detention has been applied as a measure of restraint against A.Ch.
The criminal proceedings against him have been sent to the supervising prosecutor with an accusatory conclusion," the statement says:
Notice: A person accused of a crime is considered innocent until proven guilty in accordance with the law of criminal procedure.