ՆԳՆ քրեական ոստիկանները հայտնաբերել են շուրջ 335 գրամ և 30 փաթեթ թմրամիջոց․ ձերբակալվել է 4 անձ
Քրեական ոստիկանության թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի վարչության ծառայողները ստացել էին օպերատիվ տեղեկություն, որ չորս տղամարդ՝ երկուսը Երևանի, երկուսը՝ Կոտայքի մարզի բնակիչ, ապօրինի ձեռք բերում և իրացնում են թմրանյութ։
Հուլիսի 29-ին՝ ժամը 18․50-ին, մայրաքաղաքի Նազարբեկյան փողոցում քրեական ոստիկանները չորսին էլ ձերբակալեցին և 33-ամյա երևանցու վարած ավտոմեքենայով հանդերձ տեղափոխվեցին Համայնքային ոստիկանության Մաշտոցի բաժին։
«Նետա» մակնիշի մեքենան կնիքվեց պահպանվող հատուկ տարածքում։
Ձերբակալվածներից մեկի մոտ հայտնաբերվեց մոխրացած հետքով կաթուցիչ և մարիխուանայով փաթեթ։ Տղամարդիկ խոստովանեցին, որ տելեգրամ հավելվածի միջոցով ձեռք են բերել թմրանյութ, որը պետք է իրացնեին։
Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում նախաձեռնվեց քրեական վարույթ, որի շրջանակում կատարված խուզարկությամբ «Նետա» մակնիշի մեքենայում հայտնաբերվեց մարիխուանայի նմանվող 335 գրամ զանգվածով փաթեթ։
Օգոստոսի 1-ին խուզարկություն կատարվեց նաև Երևանի Հալաբյան փողոցի բնակիչ 29-ամյա տղամարդու տանը։ Հայտնաբերվեց կպչուն ժապավենով 30 փաթեթ՝ ընդհանուր ավելի քան 20 գրամ մարիխուանայի նմանվող զանգվածով։

The Criminal Police of the Ministry of Internal Affairs have discovered around 335 grams and 30 packages of drugs; 4 individuals have been arrested.
03-08-2026 19:40 Armenia Human Rights
The officers of the Criminal Police Department for the fight against illegal drug trafficking received operational information that four men—two from Yerevan and two from the Kotayk region—were illegally acquiring and distributing drugs.
On July 29, at 18:50, the criminal police arrested all four on Nazaryan Street in the capital and took them to the Mashtots division of the Community Police along with the vehicle driven by a 33-year-old resident of Yerevan.
The vehicle of the "Neta" brand was sealed in a secured area.
One of the arrested individuals was found with a burnt-out pipe and a package containing marijuana. The men confessed that they had acquired the drugs through the Telegram app, which they intended to distribute.
A criminal case was initiated in the investigative department of the Ajapnyak and Davtashen administrative districts, during which a search of the "Neta" brand vehicle revealed a package weighing 335 grams that resembled marijuana.
On August 1, a search was also conducted at the home of a 29-year-old man living on Halabyan Street in Yerevan. Thirty packages were found, sealed with adhesive tape, containing a total of more than 20 grams of a substance resembling marijuana.