03-08-2026 19:51 Իրան Քաղաքականություն
1lurer.am Իրանի պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Մաջիդ Իբն Ռեզան Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Յաշար Գյուլերի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ ասել է, որ իսլամական պետությունները պետք է ցուցաբերեն իրական միասնություն՝ Իսրայելի «սադրիչ գործողությունները» կանխելու համար։
Իրանի պաշտպանության նախարարը կոչ է արել ստեղծել մուսուլմանական երկրների անվտանգության միասնական համակարգ և ընդգծել է, որ Մերձավոր Արևելքում անկայունության հիմնական գործոնն արտաքին ուժերի ներկայությունն է։
Բանակցությունների շրջանակում կողմերը քննարկել են նաև տարածաշրջանում առկա իրավիճակը, հրադադարի մասին համաձայնագրի իրականացման ընթացքը և Թեհրանի ու Անկարայի միջև երկկողմ ռազմական համագործակցության ամրապնդման ուղիները:

Состоялся телефонный разговор между министрами обороны Ирана и Турции.
1lurer.am  Исполняющий обязанности министра обороны Ирана Маджид Ибн Реза в ходе телефонного разговора с министром обороны Турции Яшаром Гюлером заявил, что исламские государства должны продемонстрировать настоящую единство для предотвращения «провокационных действий» Израиля.
Министр обороны Ирана призвал создать единый механизм безопасности мусульманских стран и подчеркнул, что основным фактором нестабильности на Ближнем Востоке является присутствие внешних сил.
В рамках переговоров стороны также обсудили существующую ситуацию в регионе, ход реализации соглашения о прекращении огня и пути укрепления двустороннего военного сотрудничества между Тегераном и Анкарой: