Ողբերգական դեպք՝ Երևանում. Աճառյան փողոցը Մասիվին կապող կամրջի տակ հայտնաբերվել է տղամարդու մարմին, ում մոտ եղել է 2 նամակ
04-08-2026 12:12 Հայաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
shamshyan.com Այսօր՝ օգոստոսի 4-ին, ողբերգական դեպք է տեղի ունեցել Երևանում։ Ժամը 04:20-ի սահմաններում ՀՀ Ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության համայնքային ոստիկանության գլխավոր վարչության Ավանի բաժնում օպերատիվ տեղեկություններ են ստացվել, որ Աճառյան 1 հասցեում՝ կամրջի տակ, դի կա։
Ինչպես հայտնում է ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանը, դեպքի վայր են ժամանել ոստիկանության Ավանի բաժնի օպերատիվ խումբը՝ բաժնի պետ Անդրանիկ Շահբազյանի գլխավորությամբ։
Ժամանել են նաև ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Պարեկային ծառայության Երևան քաղաքի գնդի 4-րդ գումարտակի 3-րդ վաշտի պարեկները՝ գնդի հրամանատար Անդրանիկ Խաչատրյանի, գումարտակի հրամանատար Դավիթ Նիկողոսյանի, վաշտի հրամանատար Ալյոշա Այվազյանի և վաշտի հրամանատարի տեղակալ Տիգրան Հարությունյանի գլխավորությամբ։Տեղում պարզվել է, որ ստացված օպերատիվ տեղեկությունները հավաստի են։Համայնքային ոստիկաններն ու պարեկները կամրջի տակ հայտնաբերել են Երևանի բնակիչ 78-ամյա Վանիկ Չ.-ի դին։
Դեպքի մասին ոստիկանության Ավանի բաժնից տեղեկությունը փոխանցել են ՀՀ Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների քննչական բաժին, որտեղից ժամանել է քննչական խումբը՝ բաժնի պետ Սիսակ Հայրապետյանի և օրվա պատասխանատու հերթապահ քննիչի գլխավորությամբ։Դեպքի փաստով քննչական բաժնում ինքնասպանության հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։ Ֆոտոլրագրողի տեղեկություններով՝ մահացածը մոտ հայտնաբերվել է 2 նամակ։Նախաքննության շահերից ելնելով՝ այս պահին որոշ մանրամասներ չենք հայտնում։

A tragic incident in Yerevan. A man's body has been found under the bridge connecting Acharian Street to Masiv, with 2 letters found near him.
04-08-2026 12:05 Armenia Press of Diaspora
shamshyan.com Today, on August 4, a tragic incident occurred in Yerevan. Around 04:20, operational information was received at the Avan division of the Community Police of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia that there is a body under the bridge at 1 Acharian Street.
As reported by photojournalist Gagik Shamshyan, an operational group from the Avan division of the police arrived at the scene, led by the head of the division, Andranik Shahbazyan.
The patrol officers from the 3rd platoon of the 4th company of the Patrol Service of the Police of the Republic of Armenia also arrived, led by the commander of the company, Andranik Khachatryan, the commander of the platoon, Davit Nikoghosyan, the platoon commander, Alyosha Ayvazyan, and the deputy platoon commander, Tigran Harutyunyan. It was established on site that the received operational information was accurate. The community police and patrol officers discovered the body of 78-year-old Vanik Ch. from Yerevan under the bridge.
The information about the incident was forwarded from the Avan division of the police to the investigative division of the Investigative Committee of the Republic of Armenia for the Avan and Nor Nork administrative districts, from where an investigative group arrived, led by the head of the division, Sisak Hayrapetyan, and the responsible on-duty investigator of the day. A criminal case has been initiated in the investigative division with the characteristics of suicide. According to the photojournalist's information, two letters were found near the deceased. Due to the interests of the preliminary investigation, we are not disclosing certain details at this time.