Կա՛մ գործարք, կա՛մ «գլխատում»․ Թրամփը խոսում է Իրանին տրված «վերջին շանս»-ի մասին
Ազատություն. ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը երկուշաբթի հայտարարել է, որ հինգամսյա պատերազմին վերջ դնող գարծարք կնքելու համար Իրանին «վերջին շանսն» է տրվել, հակառակ դեպքում՝ երկրին «գլխատում» է սպասվում։
«Կարծում եմ՝ երևի ինչ-որ բան կստանանք, բայց ուզում եմ նրանց հնարավոր բոլոր վերջին շանսերը տալ, նախքան [նրանց] գլխատումը», - Օվալաձև աշխատասենյակում պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ ասել է Թրամփը՝ վերահաստատելով Իրանին ուղղված ռազմական սպառնալիքը։
Թրամփը դարձյալ պնդել է, թե գործարքի ուղղությամբ Իրանի հետ բանակցություններ են ընթանում, թեև Թեհրանից հերքել են, թե Վաշինգտոնի հետ բանակցություններ էին նախատեսված։
«Դրանք հենց հիմա ընթանում են», - վստահեցրել է Թրամփը՝ պնդելով, թե բանակցությունները տեղի են ունենում Իրանի, Սաուդյան Արաբիայի, Կատարի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և այլ երկրների խնդրանքով։
«Սա գործարք կնքելու նրանց վերջին հնարավորությունն է»։
Մինչ այդ, Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Իսմայիլ Բաղային նախօրեին հայտարարել էր՝ Իրանը ներկայումս բանակցություններ չի վարում Միացյալ Նահանգների հետ և այժմ Օմանի հետ քննարկում է Հորմուզի նեղուցով ժամանակավոր անվտանգ անցուղու ստեղծման հարցը։
Բանակցությունների վերաբերյալ հակասող տեղեկությունները սկսեցին տարածվել կիրակի՝ Իրանի դեմ ծրագրված նոր հարձակումը չեղարկելու մասին նախագահ Թրամփի որոշումից հետո։
Միաժամանակ, համաշխարհային էներգետիկ մատակարարումների համար առանցքային Հորմուզի նեղուցը շարունակում է հիմնականում անանցանելի մնալ։
Հաղորդվում է, որ պատերազմի մեկնարկից հետո Թեհրանի կողմից փաստացի փակ պահվող ջրային ուղում` Օմանի ափին մոտ, անհայտ արկի կողմից բեռնանավ է խոցվել։ Այլ մանրամասներ առայժմ չկան։

Либо сделка, либо «отрубание головы» — Трамп говорит о «последнем шансе», предоставленном Ирану
Азатутюн. Президент США Дональд Трамп в понедельник заявил, что Ирану дано «последний шанс» для заключения соглашения, которое положит конец пятимесячной войне, в противном случае стране грозит «отсечение головы».
«Я думаю, что, возможно, мы что-то получим, но я хочу дать им все возможные последние шансы, прежде чем [их] казнить», - сказал Трамп, отвечая на вопросы журналистов в Овальном кабинете, подтвердив военную угрозу в адрес Ирана.
Трамп вновь настаивал на том, что ведутся переговоры с Ираном по поводу сделки, хотя Тегеран опроверг, что были запланированы переговоры с Вашингтоном.
«Они происходят прямо сейчас», - заверил Трамп, утверждая, что переговоры проходят по просьбе Ирана, Саудовской Аравии, Катара, Объединенных Арабских Эмиратов и других стран.
«Это их последний шанс на заключение сделки».
Тем временем, пресс-секретарь Министерства иностранных дел Ирана Исмаил Багаи накануне заявил, что Иран в настоящее время не ведет переговоров с Соединенными Штатами и сейчас обсуждает с Оманом вопрос создания временного безопасного коридора через Ормузский пролив.
Противоречивые сообщения о переговорах начали распространяться в воскресенье после решения президента Трампа отменить новое нападение на Иран.
В то же время ключевой Ормузский пролив для мировых энергетических поставок продолжает оставаться в основном непроходимым.
Сообщается, что после начала войны в водном пути, фактически закрытом Тегераном, недалеко от побережья Омана, был поражен грузовой корабль неизвестной миной. Других подробностей пока нет.