Կա՛մ գործարք, կա՛մ «գլխատում»․ Թրամփը խոսում է Իրանին տրված «վերջին շանս»-ի մասին
Ազատություն. ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը երկուշաբթի հայտարարել է, որ հինգամսյա պատերազմին վերջ դնող գարծարք կնքելու համար Իրանին «վերջին շանսն» է տրվել, հակառակ դեպքում՝ երկրին «գլխատում» է սպասվում։
«Կարծում եմ՝ երևի ինչ-որ բան կստանանք, բայց ուզում եմ նրանց հնարավոր բոլոր վերջին շանսերը տալ, նախքան [նրանց] գլխատումը», - Օվալաձև աշխատասենյակում պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ ասել է Թրամփը՝ վերահաստատելով Իրանին ուղղված ռազմական սպառնալիքը։
Թրամփը դարձյալ պնդել է, թե գործարքի ուղղությամբ Իրանի հետ բանակցություններ են ընթանում, թեև Թեհրանից հերքել են, թե Վաշինգտոնի հետ բանակցություններ էին նախատեսված։
«Դրանք հենց հիմա ընթանում են», - վստահեցրել է Թրամփը՝ պնդելով, թե բանակցությունները տեղի են ունենում Իրանի, Սաուդյան Արաբիայի, Կատարի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և այլ երկրների խնդրանքով։
«Սա գործարք կնքելու նրանց վերջին հնարավորությունն է»։
Մինչ այդ, Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Իսմայիլ Բաղային նախօրեին հայտարարել էր՝ Իրանը ներկայումս բանակցություններ չի վարում Միացյալ Նահանգների հետ և այժմ Օմանի հետ քննարկում է Հորմուզի նեղուցով ժամանակավոր անվտանգ անցուղու ստեղծման հարցը։
Բանակցությունների վերաբերյալ հակասող տեղեկությունները սկսեցին տարածվել կիրակի՝ Իրանի դեմ ծրագրված նոր հարձակումը չեղարկելու մասին նախագահ Թրամփի որոշումից հետո։
Միաժամանակ, համաշխարհային էներգետիկ մատակարարումների համար առանցքային Հորմուզի նեղուցը շարունակում է հիմնականում անանցանելի մնալ։
Հաղորդվում է, որ պատերազմի մեկնարկից հետո Թեհրանի կողմից փաստացի փակ պահվող ջրային ուղում` Օմանի ափին մոտ, անհայտ արկի կողմից բեռնանավ է խոցվել։ Այլ մանրամասներ առայժմ չկան։

Either a deal or "decapitation": Trump talks about the "last chance" given to Iran.
Azatutyun. The President of the United States, Donald Trump, announced on Monday that Iran has been given a "last chance" to sign an agreement to end the five-month war, otherwise the country faces "decapitation."
"I think we will probably get something, but I want to give them every last chance before [their] decapitation," Trump said while responding to reporters' questions in the Oval Office, reaffirming the military threat directed at Iran.
Trump reiterated that negotiations with Iran are ongoing regarding the deal, although Tehran has denied that talks with Washington were planned.
"They are happening right now," Trump assured, claiming that the negotiations are taking place at the request of Iran, Saudi Arabia, Qatar, the United Arab Emirates, and other countries.
"This is their last opportunity to make a deal."
Meanwhile, the spokesperson for Iran's Foreign Ministry, Ismail Baghaei, stated the day before that Iran is not currently negotiating with the United States and is now discussing the creation of a temporary secure passage through the Strait of Hormuz with Oman.
Conflicting information regarding the negotiations began to circulate on Sunday following President Trump's decision to cancel a planned new attack against Iran.
At the same time, the key Strait of Hormuz, crucial for global energy supplies, continues to remain largely impassable.
It has been reported that after the start of the war, a cargo ship was hit by an unknown mine in the waterway effectively closed by Tehran, near the coast of Oman. No further details are available at this time.