Աշխարհի առաջատար համալսարանների շրջանավարտներին հրավիրել էի իրենց գիտելիքներն ու մասնագիտական փորձը ծառայեցնել Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման համակարգին. ստացվել է 1141 հայտ
04-08-2026 10:34 Հայաստան Մեկնաբանություն
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել.
«Սիրելի ժողովուրդ,
Հունիսի 15-ին աշխարհի առաջատար համալսարանների շրջանավարտներին հրավիրել էի իրենց գիտելիքներն ու մասնագիտական փորձը ծառայեցնել Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման համակարգին։ Ուրախ եմ արձանագրել, որ նախաձեռնությունն արժանացել է մեծ հետաքրքրության։
Ստացվել է 1141 հայտ։ Դիմումների ուսումնասիրության եւ նախնական ընտրության արդյունքում 459 թեկնածու կամ դիմորդների շուրջ 40 տոկոսը անցել է երկրորդ փուլ։ Թեկնածուների միջին տարիքը 34 է։
Հարցազրույցների եւ մասնագիտական գնահատման արդյունքների հիման վրա կձեւավորվի Կառավարության կադրային բանկ, որտեղ ընդգրկված թեկնածուների կրթությունը, աշխատանքային փորձն ու մասնագիտական հմտությունները կհամադրվեն պետական կառավարման համակարգի կոնկրետ կարիքների հետ։
Ծրագրի մեկնարկին նշել էի, որ կադրային բանկում ընդգրկված թեկնածուներին առաջիկա մեկ տարվա ընթացքում կարող են առաջարկվել պետական կառավարման համակարգում աշխատանքի հնարավորություններ կամ համագործակցության այլ ձեւաչափեր։ Պիտի արձանագրեմ, որ այսօր արդեն մի շարք դիմումատուների բարձր պաշտոններում նշանակելու որոշում եմ կայացրել եւ առաջիկայում կտեսնեք այդ որոշումների դե յուրե իրագործումը։
Շնորհակալ եմ իմ հրավերին արձագանքած բոլոր թեկնածուներին եւ հանրությանը՝ այս նախաձեռնությանը ցուցաբերած մեծ աջակցության համար»։

Я приглашал выпускников ведущих университетов мира использовать свои знания и профессиональный опыт на благо государственной системы управления Республики Армения. Получено 1141 заявка.
15 июня я пригласил выпускников ведущих университетов мира использовать свои знания и профессиональный опыт на благо государственной системы управления Республики Армения. Я рад отметить, что инициатива вызвала большой интерес.
Получено 1141 заявка. В результате изучения заявлений и предварительного отбора 459 кандидатов, или около 40 процентов заявителей, прошли во второй этап. Средний возраст кандидатов составляет 34 года.
На основе результатов интервью и профессиональной оценки будет сформирован кадровый банк правительства, в который будут включены кандидаты с образованием, трудовым опытом и профессиональными навыками, соответствующими конкретным потребностям государственной системы управления.
В начале программы я отметил, что кандидатам, включенным в кадровый банк, в течение следующего года могут быть предложены возможности трудоустройства в государственной системе управления или другие форматы сотрудничества. Должен отметить, что сегодня я уже принял решение о назначении ряда заявителей на высокие должности, и в ближайшее время вы увидите де юре реализацию этих решений.
Благодарю всех кандидатов, откликнувшихся на мое приглашение, и общественность за большую поддержку этой инициативы».