Աշխարհի առաջատար համալսարանների շրջանավարտներին հրավիրել էի իրենց գիտելիքներն ու մասնագիտական փորձը ծառայեցնել Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման համակարգին. ստացվել է 1141 հայտ
04-08-2026 10:34 Հայաստան Մեկնաբանություն
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել.
«Սիրելի ժողովուրդ,
Հունիսի 15-ին աշխարհի առաջատար համալսարանների շրջանավարտներին հրավիրել էի իրենց գիտելիքներն ու մասնագիտական փորձը ծառայեցնել Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման համակարգին։ Ուրախ եմ արձանագրել, որ նախաձեռնությունն արժանացել է մեծ հետաքրքրության։
Ստացվել է 1141 հայտ։ Դիմումների ուսումնասիրության եւ նախնական ընտրության արդյունքում 459 թեկնածու կամ դիմորդների շուրջ 40 տոկոսը անցել է երկրորդ փուլ։ Թեկնածուների միջին տարիքը 34 է։
Հարցազրույցների եւ մասնագիտական գնահատման արդյունքների հիման վրա կձեւավորվի Կառավարության կադրային բանկ, որտեղ ընդգրկված թեկնածուների կրթությունը, աշխատանքային փորձն ու մասնագիտական հմտությունները կհամադրվեն պետական կառավարման համակարգի կոնկրետ կարիքների հետ։
Ծրագրի մեկնարկին նշել էի, որ կադրային բանկում ընդգրկված թեկնածուներին առաջիկա մեկ տարվա ընթացքում կարող են առաջարկվել պետական կառավարման համակարգում աշխատանքի հնարավորություններ կամ համագործակցության այլ ձեւաչափեր։ Պիտի արձանագրեմ, որ այսօր արդեն մի շարք դիմումատուների բարձր պաշտոններում նշանակելու որոշում եմ կայացրել եւ առաջիկայում կտեսնեք այդ որոշումների դե յուրե իրագործումը։
Շնորհակալ եմ իմ հրավերին արձագանքած բոլոր թեկնածուներին եւ հանրությանը՝ այս նախաձեռնությանը ցուցաբերած մեծ աջակցության համար»։

I invited graduates from leading universities around the world to contribute their knowledge and professional experience to the public administration system of the Republic of Armenia. A total of 1,141 applications were received.
04-08-2026 10:34 Armenia A comment
The Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, has made a post on his Facebook page.
«Dear people,
On June 15, I invited graduates from leading universities around the world to use their knowledge and professional experience to serve the public administration system of the Republic of Armenia. I am pleased to note that the initiative has received great interest.
A total of 1,141 applications were received. As a result of reviewing the applications and the preliminary selection, 459 candidates, or about 40 percent of the applicants, have passed to the second round. The average age of the candidates is 34.
Based on the results of interviews and professional assessments, a personnel bank of the Government will be formed, where the education, work experience, and professional skills of the selected candidates will be matched with the specific needs of the public administration system.
At the launch of the program, I mentioned that candidates included in the personnel bank may be offered job opportunities in the public administration system or other forms of cooperation within the next year. I must note that today I have already made decisions to appoint several applicants to high positions, and you will soon see the de jure implementation of those decisions.
I thank all the candidates who responded to my invitation and the public for their great support of this initiative».