Հաջիև․ «Հայաստանում շուտով մեկնարկելու է նոր Սահմանադրության ընդունման գործընթացը»
Ազատություն. «Մենք ազդակներ ենք ստանում, որ մոտ ապագայում Հայաստանում մեկնարկելու է նոր Սահմանադրության ընդունման գործընթացը», - թուրքական Haber Glоbal հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի՝ արտաքին հարաբերությունների գծով օգնական Հիքմեթ Հաջիևը։
«Հնարավոր է, որ Հայաստանում հանրաքվե կազմակերպվի։ Հայաստանի սահմանադրության նախաբանում՝ Ադրբեջանի հասցեին տեղ գտած պահանջների վերացումից հետո մենք խաղաղության համաձայնագրի վերջնական ստորագրման որևէ խոչընդոտ այլևս չենք տեսնի», - հավելել է ադրբեջանցի պաշտոնյան։
Ադրբեջանի նախագահի օգնականը նաև նշել է, որ տարածաշրջանում արդեն իսկ հաստատվել է խաղաղություն։
Բաքուն հստակ նախապայման է առաջադրել՝ խաղաղության պայմանագիրը կստորագրվի միայն Հայաստանի Սահմանադրությունը փոխելու և դրանից Անկախության հռչակագրի հղումը հեռացնելու դեպքում: Հռչակագրում տարածքային նկրտումներ են տեսնում: Նիկոլ Փաշինյանը նույնպես կողմ է այս փոփոխությանը՝ հռչակագիրը համարելով կոնֆլիկտածին և պնդելով, որ դրանից ազատվելը բխում է հենց Հայաստանի շահերից:

Хаджиев: «В Армении вскоре начнется процесс принятия новой Конституции»
Азатутюн. «Мы получаем сигналы о том, что в ближайшем будущем в Армении начнется процесс принятия новой Конституции», - заявил помощник президента Азербайджана по внешним связям Хикмет Гаджиев в интервью турецкому телеканалу Haber Global.
«Возможно, в Армении будет организован референдум. После устранения требований к Азербайджану в преамбуле Конституции Армении мы больше не видим никаких препятствий для окончательной подписи мирного соглашения», - добавил азербайджанский чиновник.
Помощник президента Азербайджана также отметил, что в регионе уже установился мир.
Баку выдвинул четкое предварительное условие: мирный договор будет подписан только в случае изменения Конституции Армении и удаления ссылки на Декларацию о независимости. В декларации видят территориальные притязания. Никол Пашинян также поддерживает это изменение, считая декларацию конфликтогенной и утверждая, что избавление от нее соответствует интересам Армении.