Վաղը մենք Ազգային ժողովում չենք լինի, բոլորս լինելու ենք Էջմիածնի դատարանի դիմաց. Նարեկ Կարապետյան
tert.am Հայաստանի իշխանությունները խայտառակ ճնշման քայլ են անում և պատմության մեջ նմանը չունեցող դեպք է արձանագրվելու: Ամենայն Հայոց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ կաթողիկոսը, որպես մեղադրյալ հրավիրվել է դատարան: Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ ասել է «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Նարեկ Կարապետյանը:
«Վաղը մենք Ազգային ժողովում չենք լինի, մեր հայրենակիցների հետ կլինենք Վաղարշապատում, ժամը՝ 16:00-ին, որպեսզի բոլորը տեսնեն՝ խաղը մեր կրոնական զգացմունքների հետ ունենալու է հետևանքներ:
Վաղը, ժամը՝ 16:00-ին ես լինելու եմ Էջմիածնի դատարանի դիմաց, մենք՝ բոլորս լինելու ենք Էջմիածնի դատարանի դիմաց»,-նշել է նա:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ տեղեկացրել էինք՝ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը և եպիսկոպոսները մասնակցելու են դատական առաջին նիստին: Այս մասին հայտնել է փաստաբան Արա Զոհրաբյանը։
«Օգոստոսի 7-ին՝ ժամը 16։00-ին Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում (Վաղարշապատ, Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի փողոց 15, թիվ 1 դատական նիստերի դահլիճ) տեղի կունենա Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի և Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամ վեց եպիսկոպոսների քրեական գործի նախնական դատալսումների առաջին նիստը։ Գործը քննելու է դատավոր Հակոբ Մանուկյանը»,-գրել է նա:

Завтра мы не будем в Национальном собрании, все мы будем перед судом в Эчмиадзине. Нарек Карапетян
tert.am Власти Армении предпринимают позорные шаги давления, и в истории будет зафиксирован беспрецедентный случай. Вселенский патриарх Н. С. О. Т. Т. Гарегин II был вызван в суд в качестве обвиняемого. Об этом на пресс-конференции заявил лидер фракции «Сильная Армения» Нарек Карапетян:
«Завтра мы не будем в Национальном собрании, мы будем с нашими соотечественниками в Вагаршапате в 16:00, чтобы все увидели, что игра с нашими религиозными чувствами будет иметь последствия.
Завтра в 16:00 я буду перед судом в Эчмиадзине, мы все будем перед судом в Эчмиадзине», - отметил он.
Напомним, что ранее мы сообщали, что Вселенский патриарх и епископы примут участие в первом судебном заседании. Об этом сообщил адвокат Ара Зохрабян.
«7 августа в 16:00 в первом инстанционном общем суде Армавирской области (Вагаршапат, улица Святого Григория Просветителя, 15, зал судебных заседаний № 1) состоится первое предварительное судебное заседание по уголовному делу Н. С. О. Т. Т. Гарегина II Вселенского патриарха и шести епископов, членов Верховного духовного совета. Дело будет рассматривать судья Якоб Манукян», - написал он.