Մեր նկատմամբ կցուցաբերեն հարգանք, կստանան տասնապատիկ ավելի շատ հարգանք. Վահագն Ալեքսանյան
1lurer.am  Միջադեպը հարթված է, բայց եթե ձեր ասածն այն է, որ կարելի է մեզ վիրավորել, ու մենք պետք է նույնիսկ երբ մեզ վիրավորում են, շարունակենք մնալ բարեկիրթ, ո՛չ, մենք չենք շարունակելու մնալ բարեկիրթ, երբ որ մեզ վիրավորեն։ Այդ մասին խորհրդարանական ճեպազրույցի ժամանակ ասաց ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Վահագն Ալեքսանյանը՝ անդրադառնալով լրագրողի դիտարկմանը, թե արդյոք չի՞ բացառում, որ հնարավոր է՝ ԱԺ նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի առաջարկած բարեկրթության օրակարգից շեղվել, ինչպես 8-րդ գումարման խորհրդարանում եղավ, և խոսքն անցնի ձեռքի ուժին։
«Եթե ձեր ասածն այն է, որ մենք պետք է շարունակենք մնալ հեզ և բարեկիրթ, երբ մեզ հարվածում են, ես ասում եմ՝ մեր նկատմամբ կցուցաբերեն հարգանք, կստանան տասնապատիկ ավելի շատ հարգանք, մեր նկատմամբ կցուցաբերեն անհարգալից վերաբերմունք, կստանան շատ ավելի շատ անհարգալից վերաբերմունք։ Ինձ թվում է՝ շատ պարզ կանոն է, որը պահելը չափազանց հեշտ է, որի պայմանները առավել քան հստակ են»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք՝ պատգամավորները նախօրեին փակ-գաղտնի քվեարկությամբ Ազգային ժողովի նախագահի ևս մեկ տեղակալ են ընտրել: Հարցի քննարկումը թեժ է անցել, պատգամավորները հաճախ շեղվել են օրակարգից, նույնիսկ միմյանց հասցեին վիրավորական արտահայտություններ հնչեցրել:

К нам будут проявлять уважение, получат в десять раз больше уважения. Вагаршак Александян
1lurer.am Инцидент разрешен, но если вы имеете в виду, что нас можно оскорблять, и мы должны даже когда нас оскорбляют, продолжать оставаться вежливыми, то нет, мы не будем продолжать оставаться вежливыми, когда нас оскорбляют. Об этом на пресс-конференции в парламенте заявил заместитель председателя Национального собрания Ваграм Александян, комментируя замечание журналиста о том, исключает ли он возможность отклонения от повестки вежливости, предложенной председателем НС Рубеном Рубиняном, как это было в парламенте 8-го созыва, и перехода к силовым методам.
«Если вы имеете в виду, что мы должны продолжать оставаться скромными и вежливыми, когда нас бьют, я говорю: если к нам проявят уважение, они получат в десять раз больше уважения, если к нам проявят неуважительное отношение, они получат гораздо больше неуважительного отношения. Мне кажется, это очень простое правило, которое соблюдать крайне легко, условия которого более чем ясны»,- сказал он.
Напомним, что депутаты накануне тайным голосованием избрали еще одного заместителя председателя Национального собрания. Обсуждение вопроса прошло жарко, депутаты часто отклонялись от повестки, даже произносили оскорбительные выражения в адрес друг друга.